Руски миротворци на прицела на US морски пехотинци

Строящи се обекти на полигон в Молдова разбуниха духовете
9 авг 2017 15:52, Елка Василева
190
Руски миротворци на прицела на US морски пехотинци
Снимка: архив, Reuters

Президентът на Молдова Игор Додон заяви, че ще проучи кой и какво точно строи на военния полигон, граничещ със зоната за сигурност на р. Днестър, контролирана от миротворческите сили. По думите му той като главнокомандващ не е получавал молби в тази връзка от САЩ. Държавният глава посочи, че е спрял американското финансиране за молдовската армия, пише "Независимая газета".

Междувременно НГ научи в Тираспол, че на молдовския полигон наистина се строят някакви обекти и миротворците виждат това. Приднестровският лидер Вадим Красноселски каза пред вестника, че чака разяснения от президента Додон, както и реакции от страните гаранти - Русия и Украйна.

Около полигона край молдовското село Булбоака избухна истински скандал. Бившият министър на отбраната Анатол Шалару, временно оглавил Партията на народното единство, обеща дори да търси наказателна отговорност от президента Додон, заради когото "американските ни партньори спряха да финансират молдовската армия".

"Незаконните действия на Игор Додон срещу отбранителната система на страната вече дават резултати. Националната армия на САЩ спря да я финансира чрез програми за чужбина (FMF Foreign Military Financing). Така Националната армия на Молдова губи 12,7 милиона долара - пари за реформи и модернизиране на войските", написа Шалару на страницата си във Facebook.

Той посочи за причина отказа на молдовските власти да разрешат на американски войници участие в регионални военни маневри. "Затова реших да подам сигнал за криминално престъпление срещу Игор Додон заради действията му, целящи да подкопаят националната система за отбрана на Молдова", заключава бившият молдовски министър.

Президентът Додон заяви за НГ: "Нека Шалару ме съди. Наистина САЩ спряха заради мен отпускането (на 12 милиона долара). Това се отрази и на съвместните военни учения. Що се отнася до намерения на САЩ да строят нещо на полигона в Булбоака, техни представители не са отправяли до мен такава молба. Но за да градят военни обекти на молдовска територия, би трябвало да се обърнат към върховния главнокомандващ, сиреч към мен. Щом се върна в Кишинев (предния ден Додон бе в Техеран, бел. НГ), със сигурност ще проуча нещата и ще блокирам плановете на американските военни. Особено с оглед неутралния статут на страната ни".

Да припомним съобщението на молдовския сайт point.md, цитирал RT (Russia Today - руската телевизионна мрежа, излъчваща за чужбина), че военноморското министерство на САЩ търси изпълнители за строеж на военни обекти с оглед тренировки за военни операции в базата край с. Булбоака в Молдова. Проектът включва осем сгради, сред които хотел и търговски център. Договорът ще е на стойност от 100 000 до 250 000 долара. От 2012 г. военната база в Булбоака се реновира с финансова подкрепа от САЩ в размер на 1,6 милиона долара. И щом търгът е обявен от военноморските сили на САЩ, значи в Булбоака може да се настанят американски морски пехотинци.

Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин написа на страницата си във Фейсбук: "Проектиране и строеж на обекти за тренировка на военни операции в условията на градско застрояване" - американците започват да готвят диверсанти и спецназ от Република Молдова за евентуален нов въоръжен конфликт с Приднестровието".

На 5 август в тренировъчния лагер в Булбоака приключи съвместното учение със САЩ "Драгуун пайъниър", а дни преди това посещение в Молдова направи генерал Джон Гронски, зам.-командващ сухопътните войски на САЩ в Европа.

От 2009 г. се организират молдовско-американски маневри "Джойнт къмбайнд иксчейндж трейнинг". През 2015 г. на полигона край град Белц се състоя друго военно учение - "Efort comun 2015" ("Съвместно усилие-2015") с участието на артилеристи от САЩ и военни от Полша, Грузия и Румъния.

Освен учения сътрудничеството с американците включва и доставки на оръжия. През 2011 г. например САЩ предоставиха на Молдова безвъзмездно 80 единици автомобилна техника - влекачи, камиони, високопроходими автомобили, санитарни и хладилни коли.

През март 2017 г. се разбра, че Северноатлантическият блок смята да отвори представителство в Кишинев. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. По думите му пактът ще изпълнява в Молдова "единствено дипломатическа мисия". Офисът на НАТО предстоеше вече да бъде открит, но тържественият момент бе отложен заради недоволство сред местното население - две трети от хората в страната са против интеграция в алианса и не желаят той да има представителство в Кишинев.

Но след като обявиха руския вицепремиер Рогозин, специален представител на президента в Приднестровието, за персона нон грата, молдовските власти информираха, че смятат да открият офиса на НАТО в най-близко бъдеще. Президентът Додон обаче се противопостави - молдовският лидер заяви пред НГ, че страната "ще запази неутралитет и няма да влезе в НАТО".

Приднестровският лидер Вадим Красноселски също напомни за молдовския неутралитет. "Ако САЩ строят или се канят да строят нещо в Молдова, и то на допирната линия между молдовския военен полигон и зоната за сигурност (бившия район на бойните действия, бел. НГ), трябва да изразят позиция Русия и Украйна като страни гаранти в уреждането на приднестровския конфликт", каза той пред НГ. И отбеляза, че Тираспол ще чака от президента на Молдова разяснения по въпроса.

Същевременно приднестровски миротворци потвърдиха за НГ, че на полигона в Булбоака "нещо вече се строи". Миротворците са разтревожени от действията на молдовски и американски военни в територии, граничещи със зоната за сигурност, защото "това може да дестабилизира обстановката в региона, където вече 25 години няма война".

Депутатът от парламента на Молдова Владимир Цуркан посочи за НГ, че "трябва да проучим какво всъщност се канят да строят американците в Булбоака". Според него може да става въпрос и за военни, и за социални обекти. При всяко положение обаче строежът трябва да бъде съгласуван с молдовските власти - и с правителството, и с президента, независимо че Молдова е парламентарна република.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


190
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари