Живков е един от най-щастливите български политици!

Искра Баева за книгата "Социализмът в огледалото на прехода"
Обновена: 26 авг 2011 15:02 | 26 авг 2011 07:04, Петя Славова
287
Живков е един от най-щастливите български политици!
Снимка: Личен архив

Доц. Д-р Искра Баева е преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Занимава се с история на най-новото време и на Централна Европа след Втората световна война. На 19 август излезе книгата й „Социализмът в огледалото на прехода”, съставена заедно с Евгения Калинова. В преход ли сме още, какво мислят младите за миналото и какъв тип политици имаме днес, разказва авторката пред Dnes.bg.

Как решихте да напишете тази книга?

Идеята е да се даде исторически поглед върху съвременна България, която винаги е срещала трудности при осъществяване на приемственост между различните исторически епохи. Ако проследим само новата българска история, ще видим, че след Освобождението на България всичко започва отначало. Миналото обикновено се приема като нещо, от което трябва да се откажем, да изтрием и да задраскаме. След 1944 г. има също такова заличаване на предходния период. Преди 20 години отново се случи същото.

Защо се получава така?

Стремежът на политиците е винаги да започват начисто, да не вземат нищо от миналото. Само че в първите години на ХХІ век обществото вече реагира малко по-различно. В началото на прехода хората приеха тезата за изцяло ново начало. С голям ентусиазъм бе свален Тодор Живков от власт и в първите месеци еуфорията бе наистина огромна и искрена. Имаше надежда, че всичко веднага ще стане по-добро. Но с началото на трудностите се появи и отрезвяването и тъй като периодът на социализма беше съвсем неотдавна, то хората започнаха да си го припомнят като време на сигурност и стабилност. Така се появи явлението носталгия. Всички очаквахме, че тя ще просъществува за кратко, само докато трае кризата.

Но...

За съжаление кризата продължи много по-дълго, отколкото всички очаквахме. Дори с изчезването на кризата (процесът на присъединяване на България към Европейския съюз и първите ни години като членове на ЕС могат да се определят като период на определен икономически възход), носталгията по миналото остана. Това говори за едно ново гражданско съзнание. Защото, поне според мен, днешната носталгия към миналото, особено сред младите хора не е насочена назад, не е съпроводена с желание да се връщат в миналото, а с желание в настоящето да се утвърдят някои от добрите практики от онова време. Смея да твърдя това, тъй като съм направила десетки анкети със студенти, (резултатите са представени в книгата) за това как те възприемат епохата на социализма.

Как все пак възприемат?

Вижда се как повечето млади хора могат да отделят добрите от лошите страни на живота от онзи период. Те не искат да се връщат назад, а искат да съчетаят демокрацията със социална сигурност и стабилност. Това е и разликата с предишното поколение, което в началото на прехода се отказа не само от лошите, но и от добрите неща от социализма. Много интересна е и еволюцията в отношението към Тодор Живков. На 10 ноември всички бяхме против него – на първия опозиционен митинг на 18 ноември, само седмица след свалянето на Живков вече имаше плакати, в които той беше показан зад решетки. Но ето че днес, 100 години след раждането му, отношението е коренно различно. Трябва да призная, че голямата промяна в отношението към Тодор Живков е плод не само на носталгията, а и на собствените му качества. Защото още през 1990 година, сиреч само няколко месеца след като беше свален и арестуван, той си позволи да каже, че е готов да поеме цялата отговорност за социализма, но не само за лошото, а и за хубавото. Тогава той прояви по-добър политически рефлекс от всички останали политици, като предвиди, че обществото ще промени отношението си към миналото. Може да се направи изводът, че Живков е един от най-щастливите български политици: управлявал е достатъчно дълго, преживял е всичко, като се почне от пълна власт и слава до низвергване и омраза, но завършва живота отново уважаван.

Как ще коментирате боядисването на паметника на Съветската армия?

Признавам, че съм категорично против премахването на този паметник или преместването му някъде другаде. От друга страна обаче, това, което стана с пребоядисването му, не бих нарекла оскверняване на паметника, а осъвременяване. Осъвременяване към днешна България, подигравка както с рефлексите от миналото, така и с днешните ни увлечения. Преди време имаше хора, които са следвали безрезервно Съветския съюз, сега има други, които следват безрезервно Съединените щати. Струва ми се, че това съчетание на двете тенденции върху паметника беше великолепно попадение. Това е един пример как чрез стрийт арт може да се направи опит да се приспособи старото тежко архитектурно пространство към младото поколение на България.

Как се променят политиката и политиците ни по време на преход?

Книгата, без да следва пряко политиците, показва последиците от тяхната дейност. Най-ярките политици на прехода са дълбоко свързани с политическия елит на социалистическа България. Не казвам, че са същите. Идеята, че номенклатурата продължава да управлява, не е вярна. Има тук-таме представители на хора с номенклатурен произход, но те не са на предни позиции. Става въпрос по-скоро за силно присъствие на хора от бившите идеологически институти, пряко свързани с БКП. Навремето партията ги е създала, за да подкрепят нейните идеи. Но след закриването на тези институции хората там просто се приспособяват. Ще ги намерим в най-различни политически партии, дори в такива, в които са противоположни на предишното им битие. Разбира се, още в началото се появиха и съвсем нови политици, но те бързо се маргинализираха. А целта на книгата беше да покаже как в годините на прехода се променя представата за социализма. Поставили сме си и още една цел – да видим как тези процеси се отразяват в очите на младите, на тези, които нямат лични спомени от социализма. Техните представи са продукт от въздействието на такива институции като училището, медиите и, разбира се, семейството.

Кое най-много повлиява на мнението на младите?

Семейството въздейства най-силно. И това е хубаво. Въпросът е обаче защо училището и медиите не го правят. Причини има. Първо, защото училището вече не е онази модернизираща институция, каквато е била дълго време – от Възраждането през Третата българска държава и в годините на социализма. Сега престижът му силно падна. Медиите също деградираха и студентите почти не четат вестници, не гледат телевизия. Единствената медия, на която реагират, е интернет.

Още по темата

В книгата си пишете кога е почнал преходът, а приключил ли е?

Кога е започнал и кога е приключил зависи как определяме прехода. Ако приемем, че той е трансформация от една система към друга, то можем да използваме обективни критерии за началото и края му. Предпочитам да използвам външните оценки, защото са по-безпристрастни. Според тях приемането на България в ЕС, независимо от всичко, е събитието, което показва, че България вече е изградила институции по подобие на западноевропейските. По тази причина приемам, че преходът завършва именно тогава – на 1 януари 2007 г. Но трябва да сме наясно, че краят на прехода не означава край на развитието и промените – историята е преход сама по себе си. Ние непрекъснато се променяме. Кой би могъл през 2007 г. да предположи, че днес ще имаме такъв лидер, който дава указания във всяка посока и определя бъдещето на България. Но трябва да кажа, че поведението на Бойко Борисов не е уникално. По подобен начин се държи и Берлускони, и Саркози. Обама също има подобно поведение. По-скоро появата на Бойко Борисов е доказателство, че сме в рамките на европейската традиция. Тя върви към такъв вид популистични лидери, които се обръщат към обществото, прескачайки политическата система. Борисов има партия, но не той зависи от нея, а тя от него. А това е нещо, което наблюдаваме и в други страни. Влезли сме в цикъл, в който традиционната парламентарна демокрация е в залез. Партиите вече са толкова близки помежду си, че хората трудно ги отличават. Те представляват един политически елит, който толкова се е отдалечил от обществото, че то не ги припознава. Затова, когато се появи някоя харизматична личност, обществото предпочита да се довери на нея, а не на партиите.

Тази тенденция положителна ли е?

Не мисля, че това е хубаво. По-скоро е деградация на демократичната европейска традиция, но е развитие. Според мен това се дължи на основния модел на западното общество – консуматорството. То превръща хората в индивиди, които се стремят към нещо и унищожават солидарността помежду им. Вече нямаме големи обществени идеи и тенденции. Ако подобна ситуация се наблюдаваше само при нас, нямаше да се тревожа, но това е положението в целия свят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


287
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
214
1
 
10
 
! Отговори
до 216 преди 12 години
"Животът ни е спрял на опасна точка, няма интрига, няма подем, няма очакване... Всички стоят стъписани, обезволени, полуумрели. Само отрицателното в живота, то е събудено - мракобесническото и хулиганското... Колко е мъчно да бъдеш честен в общество, където мизерията потиска народа, а злите, алчните, жестоките и тъпите стават властелини на живота!" Това са думи на Асен Златоров от 1932г. Очевидно тогавашният елит по нищо не се е различавал от сегашния.
213
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
тази червена *** да престане да харчи бюджетната си заплата на доцент в СУ за списването на бълвочи в стила "защото сме хомосексуалисти". сергея да си я вземе на щат на позитано 20 на му прави PR.
212
1
 
5
 
! Отговори
Марк до 215 преди 12 години
Това , което казваш е част от истината!А цялата истина е че социализмът се провали поради невъзможността да се създаде печеливша държавнопланова икономика! Появата на въпросните *** е следствие, защото когато на комунистите им става ясно невъзможността на комунеизма, те губят идеологически ориентир, а комунопартия без идеология е *** котерия, която защитава лични и групови интереси! И тогава са необходими лица Като гжа Баева, които да "фризират" малко тази мафиотска структура!
211
5
 
2
 
! Отговори
До Марк преди 12 години
Насилствена смяна на собствеността в световната История се е случвала вероятно милиони пъти, буквално при всяка война между произволно избрани държави. За първи път обаче тази собственост стана притежание на народа.
210
3
 
7
 
! Отговори
До Марк преди 12 години
Защото разни *** като Андрей Луканов и бандичката му, просто изчкаха бай Тошо да остарее и да го свалят. Това са и хората, които най-много ги беше страх от Тодор Живков. За тях той беше диктатор. За хората беше ръководител. Простички са нещата.
209
2
 
10
 
! Отговори
Марк преди 12 години
И още нещо:Гжа Баева очевидно свири на една струна, позната ни в поведението на БКП/БСП от 1989 г. насам, а именно:"Ние не сме извършили нищо поразлично от другите!" или в поциничния вариант "Всчки са /сме/ маскари!", имаща за цел да оправдае нечуваното престъпление извършено от комунистите, а именно:Тотално заграбване имуществото на хората /национализацията/ и физическото унищожаване на 30 000 от българския елит!Никога в световната история не е правена насилствена смяна на собствеността!
208
0
 
11
 
! Отговори
до марк преди 12 години
Отговарям ти - Социализмът не се провали, а просто шепа *** от върховете на КПСС/КГБ и техните креатури в Соцлагера решиха да съборят системата, да заграбят държавната собственост и да стана милиардери. Точно те ви накараха да мислите че социализмът е фалирал, защото това е изцяло в техен интерес. Социализмът е невъзможен, защото няма нищо по силно от човешката алчност. Това е !
207
2
 
6
 
! Отговори
Money for nothing преди 12 години
Частният дълг не може да нараства постоянно. Нео-либералните икономисти повтаряха като индийска мантра, че няма проблеми хората да теглят кредити, стимулирайки производството на стоки и услуги. Те(нео-либералите) считаха, че е достатъчно да се теглят кредити, които да финансират едно консуматорско общество, като това безумно харчене, стимулира икономиката, и отваря нови работни места.Точно това се случва и в организма на един спортист, когато вземе допинг. Той получава незабавно прилив на огромна енергия и троши всякакви спортни рекорди, които дори са противоестествени. Е да де ама след действието на този допинг, настъпва физически и емоционален срив в огранизма на спортиста и е необходимо време за болезнено възстановяване.Аналогично е и с кредитите и кредитирането. Тези кредити в един момент трябва да се връщат. Е, този момент дойде. Кредитите сега вече трябва да се връщат, като възможности за теглене на нови кредити няма, защото хората не могат да си връщат дори старите задължения. Това е фактическият край на нео-либералната доктрина и времето на промяна на икономическата система с нова, доста по-регулирана.Що се отнася, до стандарта на живот на разни държави с висок дълг(частен, държавен няма значение). Техният стандарт на живот няма да бъде такъв, както до сега. Първо ще си върнат заемите...а това неизбежно означава дълъг процес на спад в техният стандарт на живот. И понеже този процес е продължителен, то сметката ще се плаща от младото поколение.Както каза Гордън Геко на лекцията пред студентите във филма "Уолстрийт: парите никога не спят": YOU ARE FUCKED UP!
206
0
 
3
 
! Отговори
Do 208/210 преди 12 години
...а после разправяте че при комунизма сме живеели на кредит ?!? Точно заради *** разсъждения на такива като теб, в най-скоро време ще станем свидетели на нещо, в сравнение с което голямата депресия от 30-те години на миналия век ще ни се струва като "буря в чаша вода".
205
3
 
7
 
! Отговори
Марк преди 12 години
В края на крайщата никой от т.н. "хора с ляво мислене" не отговаря на въпроса:Защо се провали социализма щом е бил толкова хуманен и социален?А не отговарят, защото в отговора ще се съдържа огромната отговорност на комунистите за съсипването на България от преди 09.09.1944 г., която толкова трудно възстановяваме сега! А БКП извърши това в името на един имагинерен , несъществуващ никъде идеал /а както се оказа и невъзможен/ ПОСТРОЯВАНЕ НА БЕЗКЛАСОВО КОМУНИСТИЧЕСКО ОБЩЕСТВО!
204
1
 
8
 
! Отговори
ТТ преди 12 години
до 205така де ... краденето и изнасянето в чужбина запова в началото на 80-те и завършва с паленето на партийния дом в софия. И след няколко дена младенов, луджев, луканов как се смеят на митингуващия народ. ***. Господ ще ги накаже. Мн си прав за "Чуждите инвестиции" Много "западни" банки и инвеститори са с парите на нашите майки, бащи, дядовци и баби.
203
0
 
4
 
! Отговори
до 203 преди 12 години
а да и да допълня ако не си разбрал разликата между държавен и частен дълг :Франция ,Германия ,Великобритания - 400-500% дълг ама частен !Гърция 290% ама държавен ! Така с пример по лесно ли ти е ?
202
2
 
5
 
! Отговори
TT преди 12 години
основния модел на западното общество консуматорството. То превръща хората в индивиди, които се стремят към нещо и унищожават солидарността помежду им. Вече нямаме големи обществени идеи и тенденции. Ако подобна ситуация се наблюдаваше само при нас, нямаше да се тревожа, но това е положението в целия свят.Ето това е истината за западния свят дами и господа. Много точно казано!
201
1
 
1
 
! Отговори
до 203 преди 12 години
Ама ти май още не искаш да разбереш че "частния дълг" е пряко обвързан с външните инвестиции ! И да за него не се грижи армия от чиновници в държавата а всяка фирма за себе си! Колкото е по голям този дълг в страни като нашата (фалирала скоро) по добре ! В Ирландия е 1300% във Франция (все още 450%) като Франция е започнала като Ирландия! Какво зле ли им е ? Стандарта на живот им се повишава какти и продуктивноста ! Така се развива не с "луд умора нема"
200
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Стъкмистиката през живковото време е нещо за което трябва да се напише книга.
199
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Wikipedia 2100 година:Тодор Живков - дребен български диктатор, живял по времето на Лили Иванова
198
0
 
5
 
! Отговори
до 202 преди 12 години
Много точно казано ! Ама и не си прав изцяло : Външен дълг 1981 няма ! Тези номенклатурчици които наричаме под общ знаменател "комунисти" правят външен дълг в долари ! После завличат въпросните долари със себе си по различни европейски държави ! А сега ги внасят "изпрани" като "външни инвестиции" !СРЕЩУ ТЕЗИ КОМУНИСТИ ВСИЧКИ ПЛЮЯТ ТУК! (поне според мен) НЕ СРЕЩУ БАБИТЕ И ДЯДОВЦИТЕ!
197
3
 
4
 
! Отговори
наивник преди 12 години
Щастлив беше да... Той и Лукашенко е щастлив вероятно.Но както беше писал покойният Радой Ралин (поклон пред паметта му), за "великия държавник", Живков:"СИТ ТЪРБУХ, ЗА НАУКА ГЛУХ"
196
1
 
1
 
! Отговори
до 195 преди 12 години
Характерно за неолибералните псевдо-икономисти е, че всячески се опитват да неглижират частния дълг, сякаш той няма никакво значение за икономиката. Какво се случва, когато частният сектор изпадне в неплатежоспособност следват фалити, ръст на безработицата, спад на потреблението, спад на данъчните приходи, съответно по-голям бюджетен дефицит и трупане на държавен дълг (харчене на фискалния резерв). Само за периода 2001г 2009г Брутният външен дълг на България е нараснал от 12 млрд. ЕВРО на 36 млрд. ЕВРО т.е. се е утроил. Това е резултата от неолибералната пазарна икономика.
195
1
 
4
 
! Отговори
ТТ преди 12 години
Външен дълг от 10 млрд. лв. на България не е имало към 1989г. Имало е откраднати 10 млрд. лв от тия дето свалиха бай Тошо и кръстиха кражбата си външен дълг. И кражбите им съвсем не са само това - пенсионния фонд също е бил източен. И всичко е раздадено на наши и ваши в куфарчета. Това наши и ваши още продължава да е на дневен ред в нашата мила родина. Заради нежната революция на Жельо жабата. Той е най големия предател на България ... и тия дето го подкрепят.