Живков е един от най-щастливите български политици!

Искра Баева за книгата "Социализмът в огледалото на прехода"
Обновена: 26 авг 2011 15:02 | 26 авг 2011 07:04, Петя Славова
287
Живков е един от най-щастливите български политици!
Снимка: Личен архив

Доц. Д-р Искра Баева е преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Занимава се с история на най-новото време и на Централна Европа след Втората световна война. На 19 август излезе книгата й „Социализмът в огледалото на прехода”, съставена заедно с Евгения Калинова. В преход ли сме още, какво мислят младите за миналото и какъв тип политици имаме днес, разказва авторката пред Dnes.bg.

Как решихте да напишете тази книга?

Идеята е да се даде исторически поглед върху съвременна България, която винаги е срещала трудности при осъществяване на приемственост между различните исторически епохи. Ако проследим само новата българска история, ще видим, че след Освобождението на България всичко започва отначало. Миналото обикновено се приема като нещо, от което трябва да се откажем, да изтрием и да задраскаме. След 1944 г. има също такова заличаване на предходния период. Преди 20 години отново се случи същото.

Защо се получава така?

Стремежът на политиците е винаги да започват начисто, да не вземат нищо от миналото. Само че в първите години на ХХІ век обществото вече реагира малко по-различно. В началото на прехода хората приеха тезата за изцяло ново начало. С голям ентусиазъм бе свален Тодор Живков от власт и в първите месеци еуфорията бе наистина огромна и искрена. Имаше надежда, че всичко веднага ще стане по-добро. Но с началото на трудностите се появи и отрезвяването и тъй като периодът на социализма беше съвсем неотдавна, то хората започнаха да си го припомнят като време на сигурност и стабилност. Така се появи явлението носталгия. Всички очаквахме, че тя ще просъществува за кратко, само докато трае кризата.

Но...

За съжаление кризата продължи много по-дълго, отколкото всички очаквахме. Дори с изчезването на кризата (процесът на присъединяване на България към Европейския съюз и първите ни години като членове на ЕС могат да се определят като период на определен икономически възход), носталгията по миналото остана. Това говори за едно ново гражданско съзнание. Защото, поне според мен, днешната носталгия към миналото, особено сред младите хора не е насочена назад, не е съпроводена с желание да се връщат в миналото, а с желание в настоящето да се утвърдят някои от добрите практики от онова време. Смея да твърдя това, тъй като съм направила десетки анкети със студенти, (резултатите са представени в книгата) за това как те възприемат епохата на социализма.

Как все пак възприемат?

Вижда се как повечето млади хора могат да отделят добрите от лошите страни на живота от онзи период. Те не искат да се връщат назад, а искат да съчетаят демокрацията със социална сигурност и стабилност. Това е и разликата с предишното поколение, което в началото на прехода се отказа не само от лошите, но и от добрите неща от социализма. Много интересна е и еволюцията в отношението към Тодор Живков. На 10 ноември всички бяхме против него – на първия опозиционен митинг на 18 ноември, само седмица след свалянето на Живков вече имаше плакати, в които той беше показан зад решетки. Но ето че днес, 100 години след раждането му, отношението е коренно различно. Трябва да призная, че голямата промяна в отношението към Тодор Живков е плод не само на носталгията, а и на собствените му качества. Защото още през 1990 година, сиреч само няколко месеца след като беше свален и арестуван, той си позволи да каже, че е готов да поеме цялата отговорност за социализма, но не само за лошото, а и за хубавото. Тогава той прояви по-добър политически рефлекс от всички останали политици, като предвиди, че обществото ще промени отношението си към миналото. Може да се направи изводът, че Живков е един от най-щастливите български политици: управлявал е достатъчно дълго, преживял е всичко, като се почне от пълна власт и слава до низвергване и омраза, но завършва живота отново уважаван.

Как ще коментирате боядисването на паметника на Съветската армия?

Признавам, че съм категорично против премахването на този паметник или преместването му някъде другаде. От друга страна обаче, това, което стана с пребоядисването му, не бих нарекла оскверняване на паметника, а осъвременяване. Осъвременяване към днешна България, подигравка както с рефлексите от миналото, така и с днешните ни увлечения. Преди време имаше хора, които са следвали безрезервно Съветския съюз, сега има други, които следват безрезервно Съединените щати. Струва ми се, че това съчетание на двете тенденции върху паметника беше великолепно попадение. Това е един пример как чрез стрийт арт може да се направи опит да се приспособи старото тежко архитектурно пространство към младото поколение на България.

Как се променят политиката и политиците ни по време на преход?

Книгата, без да следва пряко политиците, показва последиците от тяхната дейност. Най-ярките политици на прехода са дълбоко свързани с политическия елит на социалистическа България. Не казвам, че са същите. Идеята, че номенклатурата продължава да управлява, не е вярна. Има тук-таме представители на хора с номенклатурен произход, но те не са на предни позиции. Става въпрос по-скоро за силно присъствие на хора от бившите идеологически институти, пряко свързани с БКП. Навремето партията ги е създала, за да подкрепят нейните идеи. Но след закриването на тези институции хората там просто се приспособяват. Ще ги намерим в най-различни политически партии, дори в такива, в които са противоположни на предишното им битие. Разбира се, още в началото се появиха и съвсем нови политици, но те бързо се маргинализираха. А целта на книгата беше да покаже как в годините на прехода се променя представата за социализма. Поставили сме си и още една цел – да видим как тези процеси се отразяват в очите на младите, на тези, които нямат лични спомени от социализма. Техните представи са продукт от въздействието на такива институции като училището, медиите и, разбира се, семейството.

Кое най-много повлиява на мнението на младите?

Семейството въздейства най-силно. И това е хубаво. Въпросът е обаче защо училището и медиите не го правят. Причини има. Първо, защото училището вече не е онази модернизираща институция, каквато е била дълго време – от Възраждането през Третата българска държава и в годините на социализма. Сега престижът му силно падна. Медиите също деградираха и студентите почти не четат вестници, не гледат телевизия. Единствената медия, на която реагират, е интернет.

Още по темата

В книгата си пишете кога е почнал преходът, а приключил ли е?

Кога е започнал и кога е приключил зависи как определяме прехода. Ако приемем, че той е трансформация от една система към друга, то можем да използваме обективни критерии за началото и края му. Предпочитам да използвам външните оценки, защото са по-безпристрастни. Според тях приемането на България в ЕС, независимо от всичко, е събитието, което показва, че България вече е изградила институции по подобие на западноевропейските. По тази причина приемам, че преходът завършва именно тогава – на 1 януари 2007 г. Но трябва да сме наясно, че краят на прехода не означава край на развитието и промените – историята е преход сама по себе си. Ние непрекъснато се променяме. Кой би могъл през 2007 г. да предположи, че днес ще имаме такъв лидер, който дава указания във всяка посока и определя бъдещето на България. Но трябва да кажа, че поведението на Бойко Борисов не е уникално. По подобен начин се държи и Берлускони, и Саркози. Обама също има подобно поведение. По-скоро появата на Бойко Борисов е доказателство, че сме в рамките на европейската традиция. Тя върви към такъв вид популистични лидери, които се обръщат към обществото, прескачайки политическата система. Борисов има партия, но не той зависи от нея, а тя от него. А това е нещо, което наблюдаваме и в други страни. Влезли сме в цикъл, в който традиционната парламентарна демокрация е в залез. Партиите вече са толкова близки помежду си, че хората трудно ги отличават. Те представляват един политически елит, който толкова се е отдалечил от обществото, че то не ги припознава. Затова, когато се появи някоя харизматична личност, обществото предпочита да се довери на нея, а не на партиите.

Тази тенденция положителна ли е?

Не мисля, че това е хубаво. По-скоро е деградация на демократичната европейска традиция, но е развитие. Според мен това се дължи на основния модел на западното общество – консуматорството. То превръща хората в индивиди, които се стремят към нещо и унищожават солидарността помежду им. Вече нямаме големи обществени идеи и тенденции. Ако подобна ситуация се наблюдаваше само при нас, нямаше да се тревожа, но това е положението в целия свят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


287
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
194
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
до 192Най-смисленият коментар!Когато цифрите говорят,и най-надъханите оплаквачи трябва да замълчат.
193
0
 
5
 
! Отговори
Без коментар преди 12 години
Доц. д-р Искра Баева е преподавател по съвременна история в СУ.Родена на 12 януари 1951 г. в София. Завършила История в СУ "Св. Климент Охридски". Специализирала в Полша. Член на ФС на Историческия факултет.Член на Изпълнителното бюро на БСП по времето на Жан Виденов.
192
2
 
6
 
! Отговори
TT преди 12 години
бай Тошо е мн прав. Всичките тия активи трябваше да се запазят. А ние турихме чертата на всичко - хубаво и лошо. Ама комай лошото си остана че и по лошо стана.
191
5
 
6
 
! Отговори
koko преди 12 години
бай Тошо, какво им обясняваш на тия тикви. Те сега се радват, че могат да пътуват свободно из Европа, за да могат сестрите и майките им да препечелват като *урви.
190
1
 
6
 
! Отговори
до Пешо 193 преди 12 години
Напротив, описаните от теб цени 1989 бяха даже много по-високи от сега, просто държавата покриваше по-голямата част от тях, поради което фалира.Сега просто плащаш всичко сам, не че е по-скъпо.
189
0
 
0
 
! Отговори
сашо преди 12 години
192 сори,това се отнася за 191 номер.
188
1
 
2
 
! Отговори
do бай Тошо преди 12 години
Пак изкривени данни за "Външен дълг" ! В момента за разлика от преди дълга е "частен" и "държавен" - частния дълг е (само за пример) когато една банка със външна централа вземе голям заем за да раздава кредити(и после банката си го връща) ,а държавния е това което тегли правителството и го плаща с данъци! В момента нашия държавен дълг е под 10% от БВП ! Погледни и свери !
187
3
 
5
 
! Отговори
сашо преди 12 години
до 192,абе помия червена не помниш ли че на пленума свалил Тодор Живков онази креатура Петър Младенов в речта си против правешкия писател говори за РАЗРУХАТА в селското стопанство, а ако навремето не бяхте ОТКРАДНАЛИ земята на селяните,а бяхте я ПЛАТИЛИ нямаше да има ликвидациони съвети,междудругото само сини замеделски министри ли са виновни за състоянието на нашето земеделие,щото аз помня че някой изнасяха зърно с хиляди тонове и след това избягаха в ЮАР от собствената си партия.
186
2
 
6
 
! Отговори
Пешо преди 12 години
През 1989г. средната заплата беше около 240лв. Месечната ми сметка за парно беше 20 лв, телефон- 5 лв, водата 1-2 лв ,ток 3 лв, данък сгради и смет - някъде към 30-40 лева на четири вноски. В момента разходите за същият апартамент са точно 10 пъти по-високи,а средната заплата в страната е нарастнала едва 2,9 пъти, да не споменаваме за покупателната способност на пенсионерите.
185
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Преди 1987 взимах 200лв на месец, когато исках да си купя нещо хубаво ходех в кореком и заплатата ми ставаше 40$, или 480$ годишно.Днес младите ми колеги започват с 1500лв месечно, 18000лв или 13235$ годишно.
184
8
 
4
 
! Отговори
бай Тошо преди 12 години
Още по-потресаващи са числата за селскостопанското производство на някойнатури. През 2001 г. в сравнение с 1989 г. са произведени: зърнени култури едва61,0%, технически култури едва 35,5%, зеленчуци, картофи, дини, и пъпеши 38,0%,плодове 33,4 %, месо в кланично тегло 59,4%, мляко 40,0%, яйца 54,7% .Икономиката на страната се деиндустриализира. Брут-ната продукция на промишлеността през 2001 г. в сравнение с 1989 г. е едва50,8%, заетите лица са 41,5%, а производителността на труда е нараснала самос 22,4%. Почти е ликвидиран един от най печелившите отрасли набългарската икономика електрониката.индексът на реалния доход средно на лице от домакин-ствата, ако приемем 1989 г. за 100, в 2001 г. е 34,9%"Първата вълна на разрухата, която носи името на Желю Желев и Филип Димитров, опустоши нашето селско стопанство. Като истинско цунами тя връхлетя страната след парламентарните избори през 1991 г., когато СДС спечели и на власт дойде фаталното за страната правителство на Филип Димитров. Вдъхновявано от президента Желев, правителството на Димитров прие един от най-ужасните закони у нас - Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ДВ. бр.17 от 1 март 1991 г., с множество последващи изменения и допълнения). Именно с този закон бе ликвидирано в буквалния смисъл на думата нашето селско стопанство. Създадените органи така и бяха наречени - ликвидационни съвети, доколкото тяхната задача бе именно ликвидирането на ТКЗС, които съставляваха основата на нашето едро селско стопанство. Те не само ликвидираха юридически кооперативните стопанства, но и ограбиха тяхното имущество. Това, което не можа да бъде заграбено, бе унищожено. Милиони селскостопански животни (1 млн ***, 2,5 млн ***, 5,5 млн овце) бяха изклани, материални ценности за милиарди левове (40 хиляди трактора, 10 хиляди комбайна машинен парк, съоръжения за напояване на 10 милиона декара земя, хиляди селскостопански сгради) бяха разрушени или разпродадени на безценица. Самата земя бе, по идея на президента Желев, върната на в реални граници, което доведе до неимоверното раздробяване на земеделските земи. Катастрофалното положение в селското стопанство се признава днес и от официални длъжностни лица. Ликвидационните съвети, заяви неотдавна министърът на земеделието Мирослав Найденов, доведоха българското животновъдство до спад не в проценти, в пъти. Пак той съобщава, че производството на зеленчуци в България е спаднало четири-пет пъти. А според Александър Каракачанов, лидер на Зелената партия с ликвидационните съвети започна най-безумният и срамен процес в икономическата история на страната ни.
183
8
 
6
 
! Отговори
бай Тошо преди 12 години
- През 1989г. Брутният външен дълг на България беше 10 млрд. $ и не надхвърляше 50% от БВП на страната, а в момента същият възлиза на 36 млрд. ЕВРО (по данни на БНБ) и се равнява горе-долу на 100% от БВП. Междуфирмената задлъжнялост в момента е към 200 млрд. лв. а през 89-та беше 26 млрд. лв. Дори да се отчете значително по-ниската покупателна способност на лева, данните отново не са в полза на любимата ви пазарна икономика.През 1989г. населението на България беше 8,9 млн. д. 22 години по-късно населението е 7.3 млн. д. - т.е. 18% по- малко. През 1989г. броя на заетите лица в страната беше 4,34 млн. д. 22 години по-късно, броят им е 2.9 млн.д - т.е. 33% по-малко работни места. През изминалата година в България са извършени 5 пъти повече престъпления отколкото през 1989г. а страната е на трето място по износ на *** в Европа. За 22г. броят на неграмотните тинейджъри се е увеличил 5 пъти. "придобивките на демокрацията":Заменки. Източване на ДДС. Нагласени обществени поръчки. Контрабанда. Политическа проституция. Криминална приватизация. Злоупотреби с европари. Енергийна мафия. Олигарси. Поръчкови убийства. Недосегаеми. Грабежи. Безработица. Скапано здравеопазване и образование. Разбити пътища. Бетонирани курорти. Недостиг на детски градини. Топлофикационен рекет. Алчни монополи.Кредити с високи лихви. Финикийско правосъдие. Биг Брадър. Порно. Чалга. Мутри. ***. Наркомани. Клошари...тотална деградация и масова лумпенизация.
182
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Преди 1989 се пишеха такива измислени книжлета, но защо ги пишат днес? Никому не е нужна изкривената представа за развития социализъм, измамното спокойствие и благоденствие и равенство, нерентабилната икономика и селско стопанство.
181
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Светльо Витков - ПрезидентСъбирането на подписи за кандидат президентската двойка (КПД) Светослав Витков - Венцислав Мицов ще се състои днес - 26 август (петък) между 18:00 22:00 ч. на адрес София, ул. Иван Шишман 22, Билкова.
180
8
 
13
 
! Отговори
ОК ПО ДОБРЕ БЕШЕ! преди 12 години
1980-89 беше прекрасно време , всички имаха ли имаха ... копуваха и се трудеха ,а 1986 беше незабравима излизаш птичките лаят на фона на синята трева (да е жив и здрав стария чернобил) , семейството беше сплотено! Не като сега влизаш пазаруваш излизаш... всите ,ЦЕЛОТО семейство седяха задружно пред магазина и това беше споделено с приятели и съседи и то само за да си поговорят за захарта и консервите.Мама шиеше и кроеше (не че нямаше в магазина или пари нямахме :D ) Беше "ПРЕКРАСНО"
179
5
 
7
 
! Отговори
Los idiotos преди 12 години
Оказва се, че с БВП от 1989 сме можели да купим много повече злато, петрол, стомана, мед и всякакъв друг вид стока, по тогавашните международни цени, отколкото днес можем да си купим с БВП-то от 2010. И има още хора, които твърдят обратното? Това *** ли са? Какви са тези?
178
4
 
2
 
! Отговори
До 183 преди 12 години
2000 долара през 1989 струват в ПЪТИ по-скъпо от 6000 днес.Цена на тройунция злато през 1989 година- средна за годината 382 долараЦена на тройунция злато днес- 1800 долара.А цената на петрола знаеш ли как се движи от 1989 до сега?Колко викаш бил БВП-то на България през 1989 и колко е сега?Моля?
177
1
 
2
 
! Отговори
Azz преди 12 години
до 181: в долари: курс на долара през 2001 г.: 1 $=2.23 лв.; курс на долара през 2010 г.: 1$=1.59 лв.///заплати: 2001 г. МРЗ=38$, днес МРЗ=150$ !!! мдааа...точно 7 пъти е :)))) цена на барел петрол днес - 110 $ за барел, а през 2001 г. - 30 $ за барел...МРЗ безспорно се е увеличила :))) нещастници!
176
3
 
5
 
! Отговори
до числата говорят преди 12 години
"През 1989 година БВП на глава от населението е 6217 долара, според Nation, State, and the Economy in History. Cambridge University Press, 2003. ISBN 0521792789. с. 138."само си забравил да споменеш, че сметката е по официалния курс на БНБ тогава 0.89 лв за 1$ , който нямаше НИЩО ОБЩО с реалния 3лв за 1$всеки икономист ще ти каже, че БВП се смята по реален курс на валутата, а не по официаленпо реален курс прави 1920 долара на глава от населението, това е РЕАЛНО - 3 пъти по-малко от днес
175
5
 
5
 
! Отговори
ВЕИ преди 12 години
И аз викам, че е безмислено да се спори. Благодарение на АЕЦ"Козлодуй", все още плащаме 20 стотинки/килватчас ток. Иначе...1-2 лева на киловатчас не ни мърдаха!Добре значи са инвестирали парите ни комунистите, просто няма спор!