5 г. по-късно: Как санкциите на ЕС се отразиха на Русия?

Щетите възлизат на поне двуцифрено число в милиарди евро
Обновена: 20 юли 2019 17:05 | 20 юли 2019 14:00,
140
5 г. по-късно: Как санкциите на ЕС се отразиха на Русия?
Снимка: архив Reuters

Преди 5 години ЕС наложи на Русия санкции – заради деструктивната ѝ роля в конфликта в Украйна. Напоследък все по-отчетливо се чуват политически гласове за прекратяването на санкциите. Защо? На кого пречат?

"Русия е стратегически важен партньор, за подобряване на отношенията имаме нужда от прекратяване на санкциите", написа министър-председателят на Саксония Михаел Кречмер в началото на юни, когато в рамките на Икономическия форум в Санкт Петербург той проведе и разговор с руския президент Владимир Путин. Именно за саксонската и като цяло за източногерманската икономика санкциите представляват огромен проблем.

Това становище се споделя и от други политици и предприемачи. Но почти не се говори обаче за смисъла на тези санкции - за това, какво са постигнали те. Навремето те бяха наложени като на реакция на това, че Русия на полага достатъчно усилия, за да спре проникването на бойци и оръжия в Украйна. А днес настояванията за отмяната им се обосновават най-вече с щетите, които санкциите нанасят на икономиката. По данни на Източната комисия на германската икономика, от 2017-а тези щети възлизат на двуцифрено, ако не и трицифрено число в милиарди евро, пише DW.

Обемът на санкциите

Първият пакет санкции се отнася до икономическата дейност в Крим - след руската анексия на украинския полуостров през март 2014-а. С него се забранява вносът на стоки от Крим, всякакви инвестиции на полуострова, както и доставките на оборудване и услуги за развитие на инфраструктурата или пък за добив на суровини. Санкциите засегнаха също и туризма - туристическите агенции вече не предлагат тази дестинация, а круизни кораби могат да акостират в Крим само по изключение.

Втората група наказателни мерки е обвързана с изпълнението на договореностите от Минск за Украйна. Тук попада оръжейното ембарго и за ограничението за износ на изделия с възможна двойна употреба за военни цели.

На три оръжейни и три енергийни фирми, както и на пет руски банки им беше отрязан достъпът до европейския капиталов пазар. Същевременно бе въведена забрана за доставки в Русия на високотехнологично оборудване за добив на нефт в Арктика и в дълбоководния шелф, както и за добива на шистов газ.

Освен това бе изготвен списък с лица, организации и институции, действащи срещу териториалната неприкосновеност, суверенитета и независимостта на Украйна. За тях важат ограничения за пътуване в ЕС, а активите им в Общността са замразени.

На кого вредят санкциите?

Германската икономика със сигурност търпи вреди от политиката на санкции срещу Русия, но точният размер на щетите не може да се установи лесно. Така например през 2017-а научният отдел към Бундестага стига до извода, че спадът в износа за Русия се дължи най-вече на рецесивните процеси в икономиката на страната.

От своя страна директорът за Русия от Германското дружество за насърчаване на икономиката GTAI Герит Шулце посочва, че вече от шест години в Русия се наблюдава постепенен ръст на инвестициите, стагниращо потребление и спад на реалните доходи. Към това се добавя оскъпяването на германските стоки, дължащо се на обезценяването на рублата, както и отдаването на предпочитания към местните стоки и продукти пред вносните. Така излиза, че проблемите на германските фирми на руския пазар не произтичат непременно от наложените от ЕС санкции.

Инвестират милиарди

А и принципно бизнесът не би трябвало да се оплаква: по данни на Германската външнотърговска камара в Москва, през 2018 година германски фирми са инвестирали в Русия 3,2 милиарда евро - рекорд за последните 10 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


140
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
34
 
13
 
! Отговори
привет от Германия преди 4 години
Ние тук в Германия не чувстваме някакви поражения от санкциите към русия от от контрасанкциите на русия към ЕС !!! Дори жизненият ни стандарт става по-добър ! Тези които постоянно ни внушават ,че от санкциите губим , те са руски пионки ,рубладжии ! Целта им е ЕС да прекрати санкциите и русия да си оправи малко затъналата икономика ! В русия дори офицерите и семействата им мизеруват !Youtube -Къде и как живеят офицерите във велика русия ?!
13
28
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Илон пали теслата и кара за Марс, а в Русия пият препарат за миене на вана.
12
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Другата консултантска фирма, чийто бизнес е процъфтял по времето на Фон дер Лайен, е Accenture, чийто директор имал за кръстник на децата си един от началниците в министерството. Между 2014 и 2018 доходите ѝ от поръчки са нараснали рязко от половин милион на двадесет милиона евро годишно.
11
20
 
12
 
! Отговори
Стоян преди 4 години
Санкциите смачкаха бедния руснак !! А не гадните олигарсчета, преди 5 години 30 рубли бяха 1? а сега 75.
10
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
САЩ са наредили на България да платим накуп за изтребителите F-16.
9
11
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Украинският диктатор Хрушчов, който заплаши световния мир през 60-те и провокира Кенеди за блокада на Куба, е извършил престъпление с отнемането на Крим от Русия. Народът на Крим се освободи от Украинско робство и отново е свободен.
8
19
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кубрат Пулев: Имаме нужда от Ф-16, за да служим на майка България
7
29
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Рускините почнаха да работят по гръб и в Бг а 1 лев стана от 28 на 40рубли
6
29
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Положението в русия стана зле и повече рускини почнаха да се женят за българи за да избягат от путинската мизерия.Най-вече това се промени.
5
10
 
13
 
! Отговори
Дюнер преди 4 години
да живеят дюнерите и моите смрадливи пръдни! това е живота, ядеш пърдиш сереш, ако имаш късмет и ще ***
4
10
 
11
 
! Отговори
до 1 преди 4 години
Съгласен съм с теб, така е.
3
30
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Статията да не е писана от Герхард Шрьодер,почетния член на "Газпром"...
2
10
 
50
 
! Отговори
Крум от Крумовград преди 4 години
Крим никога няма да е украински и точка, обратното го вярва само умнокрасивия тролетариат на Бойкикев и сие.
1
11
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Напоследък все по-отчетливо се чуват политически гласове за прекратяването на санкциите. Защо? На кого пречат?"На Европа.