Бойкот на западни стоки в Русия, резултатът - скъпа храна с лошо качество

Големият губещ от санкциите на Путин е потребителят
Обновена: 23 сеп 2019 14:23 | 23 сеп 2019 14:20, Камелия Цветанова
548
Бойкот на западни стоки в Русия, резултатът - скъпа храна с лошо качество
Снимка: Pixabay

Вече пет години без френско сирене, полски ябълки и испански домати: през август 2014 Русия забрани вноса на месо, риба, зеленчуци, плодове, мляко и млечни продукти от ЕС и други страни като контрамярка на западните санкции, наложени на Москва заради руската агресия в Украйна. В тази забрана Путин съзря шанс за Русия.

Миналия декември той обяви, че това е дало безпрецедентен тласък на родното земеделие, а продажбите на вътрешния пазар се били увеличили 16 пъти, пише Дойче веле.

И наистина - в търговската мрежа вече се предлагат много повече руски хранителни стоки, посочва по темата "Франкфуртер алгемайне Цайтунг" (ФАЦ).

Някои от тях са с добро качество, като краставиците, морковите и червеното цвекло. Карфиол и броколи Русия внася междувременно от Иран и Ливан, ябълки - от Крим или Южна Америка, хубавите, скъпи домати идват от Азербайджан, а по-обикновените са руско производство.

Преди година Русия наложи забрана за внос на хранителни продукти от Запада. Много руснаци се гневят на този ход: те са принудени да плащат по-високи цени за по-ниско качество. Други обаче подкрепят линията на Кремъл.

Сирене от палмово масло?

При млечните продкути първоначално беше регистриран дефицит. Но впоследствие на пазара се появиха руски имитации на сирената Гауда и Пармезан. Основната им съставка обаче е палмово масло, тъй като Русия произвежда твърде малко мляко. Така производителите поддържат сравнително ниски цени на продуктите. Качеството им обаче е по-ниско, посочва ФАЦ.

"Мисля, че през тези пет години се промениха доста неща. Много от руските земеделски производители използваха санкциите, за да подобрят собствената си продукция", казва председателят на Руския съюз на млечните производители "Союзмолоко" Щефан Дюр, цитиран от германската телевизия n-tv.

Въпреки увеличеното собствено производство, експертите не потвърждават очакванията за пробив в земеделието. Едно проучване на консултантската компания KPMG, цитирано от ФАЦ, неотдавна показа, че след 2014 година единствено млечната промишленост се е разрастнала повече, отколкото ако не бяха въведени контрасанкциите. Що се отнася до месопреработвателната промишленост, в годините преди ембаргото тя е нараствала повече, отколкото след това, се казва в студията.

Според изследователи от Московския държавен университет "Ломоносов", не забраната за внос на хранителни стоки, а девалвацията на руската рубла през 2014 година е основната причина за драстичния спад на вноса до 2016 година. След като през 2017 рублата започна постепенно да се възстановява, вносът на хранителни продукти отново тръгна нагоре - макар и от страни, които не бяха засегнати от руските контрасанкции. Така например през 2017 Русия е внесла значително повече телешко месо, отколкото преди 2014 година. Като цяло обаче след 2014 Русия е повишила степента на самозадоволяване с месо до 93% от потребностите си, става ясно още от доклада на KPMG. При зърнените култури страната покрива със собствено производство дори 99% от нуждите си, а при захарта - 95%. Както преди ембаргото, така и днес Русия продължава да изнася зърнени и маслодайни култури. Всички останали продукции обаче не са конкурентни на международния пазар. Затова не е много ясно как Русия ще постигне зададената от президента Путин цел - до 2024 да се удвои износът на руска земеделска продукция, пише ФАЦ.

Руският потребител - големият губещ

Големият губещ от санкциите на Путин е руският потребител, четем на сайта на n-tv по същата тема. Гражданите са недоволни от растящите цени на хранителните стоки - при запазващо се или при някои дори спадащо ниво на доходите в страната. По данни на държавната статистическа служба "Росстат", месото и млечните продукти са поскъпнали с 30% през последните 5 години. Само за една година цената на яйцата и месото, вкл. птичето месо, се е увеличила с над 10%. Причината за поскъпването е липсващата конкуренция след въвеждането на вносното ембарго, посочва n-tv, цитирайки публикации в руските вестници "Известия" и "Независимая газета". Понеже вече нямат конкуренция от Европа, големите руски производители могат да диктуват цените на пазара, уточняват двете издания. При по-евтините хранителни стоки производителите са възприели друга тактика: вместо да вдигат цените, те намаляват грамажа, подчертава ФАЦ и допълва, че не става дума само за повишаване на цените, но и за влошаване на качеството.

Проучване на близък до властта социологически институт сочи, че 19% от руснаците смятат за грешка наложените контрасанкции срещу Запада - двойно повече, отколкото през 2016 година. Проф. Наталия Волчкова от Московското висше училище по икономика е изчислила, че от 2014 до 2016 година контрасанкциите са стрували на всеки руснак средно по около по 30 евро на година.

Авторите на изследването от KPMG си обясняват поскъпването с голямата зависимост на руските производители: оборудването и техниката, както и посевите и фуражът основно се внасят отвън. А без държавните субсидии земеделският сектор изобщо не би бил печеливш.

И ако вносното ембарго отпадне, много местни производства ще се окажат неконкурентоспособни - и най-вече това важи за руската млечна промишленост, посочват още експертите от международната консултантска компания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


548
Още по темата: хранаРусиясанкции
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
424
2
 
25
 
! Отговори
За Русия не знам, преди 4 години
но храните по нашите западни вериги са направо отровни и с отвратително качество. Единствено от пазара си купувам от производители зеленчуци и плодове. А останалите храни предпочитам да купувам от Македония. Качеството е в пъти по-добро.
423
6
 
25
 
! Отговори
БПФ преди 4 години
За качеството не зная, но всеки който иска (със средно владеене на руски) може да намери в Интернет цените на хранителните продукти. В Москва са колкото в София, в по-средните градове - често до 50% по-ниски. Като сложим и по-ниските цени на услугите, на ток, вода, горива, отопление, какво излиза? Неслучайно скоро излезе информация, че в Русия делът на "лошите" кредити и на фирми и на граждани е най-нисък в цяла Европа !!!
422
18
 
10
 
! Отговори
Смехурко преди 4 години
Ха така!Над 450 коментара от нашите матросовци в опит да опровергаят руски, подчертавам, руски експерти и официални руски, подчертавам, руски статистически данни.
421
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименБраво, браво какъв възход и на фона на това бурно развитие минималната заплата около 280лв- това защо...
420
7
 
39
 
! Отговори
Българин преди 4 години
Дойче веле - вечният стожер на западната пропаганда.
419
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А ние за сметка на това ядем храни от европа с изключително високо качество...
418
15
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Руските супермаркети пращят от храни - всичко има. И разбира се, те внасят и много зеленчуци и плодове - от Иран - фурми и шамфъстък, от Индия- кафе и чай, от Узбекистан - дини и пъпеши, от Азербайджан Грузия и Кавказ - вина, праскови, грозде, зеленчуци и плодове, от Турция и Сърбия - домати, чушки, зеленчуци, плодове, от Африка и Латинска Америка - цитрусови плодове, банани, портокали, кафе и т.н. Какво ги мислите руснаците - при тях асортиментът от храни и плодове е по-голям, отколкото в БГ
417
13
 
42
 
! Отговори
Прoдажни бeзродници преди 4 години
Блокадата на Ленинград е продължила 872 дни и никой не е отстъпил.България си продаде суверенитета за френско сирене, полски ябълки и испански домати.
416
12
 
40
 
! Отговори
от Русия с любов... преди 4 години
Не знам какви публикации са чели колегите от Дойче Веле, ама поне идете на място и проверете... По-пълни и богати, та дори на западни стоки, магазини не съм виждала. Да не говорим, че толкова много западни фирми отвориха фабрики и заводи на руска територия. Санкции, ама друг път! Само ни хвърлят прах в очите, а иначе си въртят бизнеса. И да пишеш за недостиг на мляко, ябълки и т.д..... Хора - идете и вижте! Не вярвайте на медиите!
415
9
 
17
 
! Отговори
Няма по-добре от ЕСе преди 4 години
Докато в България купуваме гръцки и туркси домати. Смятайте, колко ни е по-добре.
414
7
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ДО 426 Казваш: "И с какво ще ги замениш като бойкотираш, какво ще ядеш?" - Всяка година Русия разорава нови земеделски полщи, защото земята в Русия е огромна и необятна. Те имат към 480 хиляди трактора, а за да разорат всичката земя са им необходими 600 хиляди трактора. И това лека-полека става. През последните години Русия стана от вносител на месо, износител на месо, изнасят се все повече пшеница, слънчоглед и растителни масла, риба, захар, соя, млечни продукти и т.н. Насадиха си и много ябълкови градини; Така че хич не ги мислете руснаците
413
9
 
7
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
ти ли ме изтри?..Ще го повторя:-НЕ,НЕ съм русофил!!Българин да се наричам,първа радост е за мене!!!
412
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
хич не си русофил, да
411
12
 
25
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
руснаците са хора като всички останали!Не разбирам защо толкова са пънете да ги демонизирате!..Впрочем,нека някой от вас-плюещите с/у тях ,иде да живее при минус 40 градуса 10 месеца в годината,па тогава да го питам какво ще каже!Всички вие-които скачате с/у Русия ,просто сте пуделчета на Големите играчи,които биха дали мило и драго да завладеят необятната Рус и нейните богатства.но не СВОИТЕ "мило и драго", а ВАШИТЕ!!ТОВА е истината!И НЕ,НЕ СЪМ "русофил"!!Просто виждам как стоят нещата
410
4
 
12
 
! Отговори
Констатнин Велики преди 4 години
Ако разберете коя е организацията дала парите/ милиони Швец.франка/ на Ленин 1915 в Женева да организира уж болшевишката революция и целта им, ще разберете за Русия и Европа всичко което последва??? Жокер 1917 Германия......
409
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
430 го е казал много точно.
408
3
 
17
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
До ZZколега,ЛУДНИЦАТА,която затриса "европейците" в петък вечерта е СЪЩАТА,която кла ти и руснаците!..Прескочи до ..Лондон,примерно!..Ще се опулиш като видиш с каква страст и треска "британците" пълнят кошниците в края на работната седмица!!!!Защото цели 5 дни са подложени на невероятен СТРЕС от работата,транспорта,проблемите и през "уикенда" не им остава нищо друго,освен да се натоварят като магарета в "супермаркетите",след което да се напият сато пра сета!та руснаците НЕ са някакво изкл
407
14
 
20
 
! Отговори
рускиня до ZZ преди 4 години
"...поведението на руснак в супермаркет и магазин за готова храна. Нахлуват като обезумели..." Сега разбрах какво означава "лъже като дърт". Ти вероятно от своя селмаг по далече не ходил. Каня на среща в магазин Okey. Ако успееш да познаеш всички риби които има в продажба - ще те черпя. Млечни продукти - от обикновено мляко, йогурти - до каймак 35%. Такова не си видял и в съня си. Плодове са разкошни от Дагестан, и чечня. А на тебе пожелавам да сънуваш мокри сънища.
406
4
 
14
 
! Отговори
плевнел росенлиев преди 4 години
по - на ду *** на статия скоро не бях чел
405
5
 
18
 
! Отговори
245 преди 4 години
Е друго си е да избиеш поминъка на хорицата, производители на месо и мляко, плюс тези благодарение на които очеляват за да ги принудиш да купуват 20-годишно замразено от амер.резерв и да прибереш милиони и делнеш с аверчето с фирма за екарисаж,ама без да извършиш "услугата". Или субпродукт като шкембето и всякакви други неща,които изхвърлят на запад,тук да струват безбожно 15 лв- шкембе,а всякакви гнусотии- скъпи салами и колбаси.А да си вегетарианец още по- скъпо,червени чушки пролет- 10лв/кг..