Може ли и ще се откаже ли Европа от руския петрол?

Какво би означавало евентуалното европейско ембарго?
7 апр 2022 09:08, Елка Василева
137
Може ли и ще се откаже ли Европа от руския петрол?
Снимка: архив, БГНЕС

Европейската комисия предложи вносът на руски въглища в ЕС да бъде забранен. Това е част от поредния пакет санкции, налагани на Русия заради инвазията ѝ в Украйна и е първият, който предвижда ограничения върху енергоносители. Официални европейски представители казват, че след въглищата може да дойде ред и на петрола.

Призивите към ЕС да санкционира руския петрол и газ се засилиха през последните дни, след като на бял свят излезе информация за масовите убийства на цивилни граждани в някои окупирани доскоро украински градове.

"Тези санкции няма да са последните, които налагаме. Сега трябва да погледнем към петрола и приходите, които Русия генерира от продажбата на изкопаеми горива", заяви вчера председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред Европейска парламент.

Още по темата
Какво би означавало евентуалното европейско ембарго на руския петрол, разказва Ройтерс.

Как санкциите ще засегнат Русия?

Русия е най-големият износител на петрол в света и сред трите най-големи производители заедно със САЩ и Саудитска Арабия.

Тя изнася между 7 и 8 милиона барела суров петрол и рафинирани петролни продукти дневно по данни на Международната агенция по енергията (МАЕ). Около половината от изнасяния руски суров петрол, възлизащ на 4,7 милиона барела, отива в ЕС. Дневно от Русия в ЕС влизат по около 2,2 милиона барела суров петрол и 1,2 милиона барела петролни продукти.

По данни на руската Централна банка приходите на Русия от износ през 2021 г. са достигнали 489,8 милиарда долара. От тях 110,2 милиарда са генерирани от износ на суров петрол, а още 68,7 милиарда – от износ на петролни продукти. Износът на природен газ по тръбопроводи е донесъл още 54,2 милиарда долара.

Спирането на износа на петрол би имало много по-голям ефект от евентуалните санкции върху руските въглища и ще лишат Москва от огромен приход.

При сегашните цени на петрола Европа изпраща в Русия ежедневно 450 милиона долара за суров петрол и петролни продукти, около 400 милиона за газ и едва 25 милиона за въглища по данни на центъра "Брьогел".

Много европейски потребители обаче вече са се "самосанкционирали", след като големи компании като "Шел" (Shell), "Ени" (ENI) и "Екуинор" (Equinor) доброволно спряха да купуват руски петрол.

В резултат руският петрол тип Уралс се продава със сериозна отстъпка, а Индия е сред страните, които се възползват от намаленията и го купуват в големи количества.

Преки санкции, които да намалят руски добив, биха засегнали сериозно глобалните цени на петрола. Сортът Брент например би се покачил средно с около 21 процента според сценарий, представен от Оксфордския институт за енергийни изследвания.

В какво степен ЕС разчита на руския петрол?

Русия е най-големият доставчик на петрол в ЕС, като през 2020 г. е осигурила 26 процента от ползваното на континента черно злато. Другите важни даставчици са Норвегия, Казахстан, САЩ, Саудитска Арабия и Нигерия.

Най-големите потребители на руски петрол в Европа са Германия, Полша и Нидерландия, сочат данни на Евростат. Полша например купува повече от половината петрол, който ползва, от Русия.

През 2021 г. Германия е купувала всекидневно от Русия по 555 000 барела или 34 процента от целия си петролен внос по данни на МАЕ.

За същия период вносът на Полша е възлизал на 300 000 барела или 63 процента. И двете страни ползват северното отклонение на петролопровода "Дружба", който е основният път на руския петрол към Европа.

През ноември 2021 г. Нидерландия е внесла 748 000 барела руски петрол, или 23 процента от общия си внос. Страната обаче ползва малка част от този внос, а по-голямата част преработва и изнася.

Като цяло 97 процента от петрола, ползван в Европа, идва от внос. Руският дизел пък покрива 10 процента от нуждите на Европа.

Петролът и петролните продукти са осигурили през 2020 г. около една трета от общата енергия в ЕС, която включва електричеството, транспорта и химическата промишленост, която също се нуждае от черно злато.

Кои страни са най-зависими от руския петрол?

Държавите, разположени по южното трасе на "Дружба", което преминава през Украйна и Беларус, са особено зависими от руския внос.

През 2021 г. Словакия е получила 105 000 барела или 96 процента от Русия. Унгария внася 70 000 или 58 процента, а Чехия – 68 000 барела или 50 процента от Русия, сочат данни на МАЕ.

Благодарение на близостта си до Русия Литва зависи на 83 процента от вноса на руско черно злато или 185 000 барела, следвана от Финландия с 80 процента или 185 000 барела.

Единствената българска рафинерия е собственост на руската "Лукойл", а над 60 процента от преработвания от нея петрол идва от Русия.

Може ли Европа да замени руския петрол?

Най-голямата гръцка рафинерия "Хеленик петролиъм" (Hellenic Petroleum), която задоволява 18 процента от капацитета си с руски петрол, още миналия месец се обърна към Саудитска Арабия, за да опита да го замени.

Най-голямата полска рафинерия "Пе Ка Ен Орлен" (PKN Orlen), както и шведската Пе Ар Е Е Ем (PREEM) потърсиха алтернатива в добивания в Северно море петрол.

Според анализатори за ЕС е по-лесно да замени руския петрол, отколкото руския газ, тъй като другите производители биха могли да повишат добива. Дали ще го направят обаче е друг въпрос.

Много от тях разполагат със свободен капацитет, но разочароващият резултат от последната среща на страните от ОПЕК+ показва, че липсва особено желание за незабавно облекчаване на пазара, смята МАЕ.

Ще се откаже ли все пак ЕС от руския петрол?

Австралия, Канада и САЩ, които в много по-малка степен от Европа разчитат на руските доставки, вече наложиха забрана на вноса на руски петрол и петролни продукти.

ЕС обеща да се откаже от всички руски изкопаеми горива до 2027 г. и през май ще публикува план как точно ще го направи. В момента европейските политици обсъждат серия от мерки, свързани с климатичната политика, включваща забрана за производство на нови коли с двигатели с вътрешно горене към 2035 г. От тези мерки се очаква до 2030 г. да намалят потреблението на петрол в ЕС с 30 процента спрямо нивото от 2015 г.

Страните членки на ЕС обаче остава разделени по отношение на петролното ембарто. Германия обяви, че възнамерява да се откаже от руския петрол възможно най-бързо, но добави, че забрана с незабавно действие ще предизвика икономически колапс.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


137
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
99
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
НЕ ЗНАМ ЩЕ СЕ ОТКАЖЕ ЛИ ЕВРОПА ОТ РУСКИЯТ НЕФТ И ГАЗ, НО YAHOO NEWS и CBSNEWS СЪОБЩАВАТ, ЧЕ В САЩ РАСТАТ КРАЖБИТЕ НА ГОРИВО ОТ БЕНЗИНОСТАНЦИИ и ОТ ИЗТОЧВАНЕ НА РЕЗЕРВОАРИТЕ НА ПАРКИРАНИ АВТОМОБИЛИ. САМИ СИ ПРАВЕТЕ ИЗВОДИТЕ. А ОПЕК СА В ПРАВОТО СИ ДА РЪПНАТ МАЗНИНКА ОТ СИТУАЦИЯТА, НАЛИ ЗНАЕТЕ ЦЕНИТЕ РЕГУЛИРАТ ПАЗАРА = ПО-МАЛКО ПРЕДЛАГАНЕ, ПО-ВИСОКИ ЦЕНИ И СЪОТВЕТНО ПО-ВИСОКИ ПРИХОДИ И ПЕЧАЛБИ,А КОЙТО НЕ МОЖЕ ДА ПЛАТИ ДА ПОЛЗВА ХОЛАНДСКИЯТ ПРИМЕР С ВЯТЪРНИ МЕЛНИЦИ И ВЕЛОСИПЕДИ!!!
98
2
 
4
 
! Отговори
До 52 преди 2 години
Ми как да ти кажа явно не си от умните затова ще гледам да ти обясня така, че да ме разбереш! Значи първо мога да ти кажа, че газът не расте по дърветата! Надявам се това го знаеш! Не за друго ми да не си мислиш разни неща! Инак европа има газ в средиземно море! Има газ в северния ледовит океан! Има газ в атлантическия океан! Дори сега ги има тез залежи изучени са просто не са разработени! Но има и залежи дето не са проучвани извъобще! Така, че въпросът ти къде го има е глупав ама ко да праиш!
97
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
не ми пишете кой изнася идва и кой ще ни внася петрол. пишете колко ще струва.все ми е тая, каква е Русия, ако бензина ми е 1,60 лв и въобще не ми пука за Украйна, Полша, САЩ, Индия и Китай.Което е изгодно за бългаина - то е правилно. другото е скапана политика!Точка.
96
14
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До пияница мистик, мани, мани ще докараш инфаркт на мурзилажа тук. Сега за да си оправдаят копейките, ще трябва да постнат поне 200 коментара за това как света ще загине, ако не продължат да купуват от Блатната бензиностанция. А и за това как 1 рупла струва вече 100 долара-еееее това е само по курса на Блатото, ама нищо. За крепостните има само на черно по 1000 за долар :)
95
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен, айде поредния тъпу99нгер на заплата. От 08,03,2022г. Байдън подписа указ за забрана на внос на рушки нефт. Бягай да питаш лай99новоза Мутрафонова за друга по-реалистична опорка.
94
10
 
2
 
! Отговори
niki преди 2 години
предлагам пълно отказване от вси4ко руско газ нефт и вссякакви суровини така благосъстоянието на народа се пока4ва с европеиски пенсии и заплати да забраним буквата Р и П в азбуката !!!!!
93
1
 
11
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Явно има някаква чавка , която се върти около европейските ръководители и им изпива мозъка.
92
13
 
3
 
! Отговори
Миролюб Бенатов преди 2 години
Време е да се освободим от руското енергийно робство и да махнем Газпром и Лукойл веднъж и завинаги от България !
91
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А, що да не се откаже и да купи американски на тройни цени? Нищо, че американският е всъщност също руски внос. Но САЩ си внасят и в момента. Какво им пречи да препродават? А верните кучета - ЕС, ще седят гладни, на студено и ще ходят пеша, както им препоръча преди време една ***.
90
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това безумие е война не срещу диктатора Путин,а срещу всеки един еврогражданин,срещу 500 млн души.
89
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е може, що да не може? Нали това е целта, да се откажем от руския и да започнем купуваме от САЩ
88
5
 
19
 
! Отговори
Европчо преди 2 години
Няма представа какво ще се случи, само виждам как рублата се покачва, и днес вече долара е под 80 рубли. Иначе, пишете си колкото си искате глупости как ЕС ще се откаже от това и онова. Никой не може да ти даде това което аз мога да ти обещая. Ще се откаже ЕС от нефта, от газа, от металите, от храните, от всякакви суровини от Русия, да, да ама не, казваше Петко Бочаров! Проблемът е не в това какво казва ЕС, а какво не казва! Проблемът е, че ЕС ще го разпорят от три страни. Руснаците забавиха военната операция в Украйна, защото така ще въртят на шиш ес-то, докато се свари като жабата, само глед
87
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако можеше, досега да са го направили, ама явно не може. Или в най-добрия случай, ще е трудно и скъпо.
86
0
 
20
 
! Отговори
ПЕТРОЛ И БЕНЗИН ИМА преди 2 години
... ПАРИ НЕМА... Това е проблема!!!!
85
15
 
5
 
! Отговори
Ами, правилно... преди 2 години
ЛИБИЙСКИЯ И АРАБСКИЯ СА ДАЛЕЧ ПО-ДОБРИ И БЕЗ СЯРА И НЕ ЗМЪРСЯВАТ ВЪЗДУХА!!!
84
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Боби- не се занимавай, само като им видиш никовете и **** агресия, вече можеш да си направиш извод, че мисловните процеси изцяло отсъстват и въобще, че нивото е много примитивно. Да обясняваш от позиция на здрав разум, причинно-следствени връзки е обречена кауза. Освен когато не тролят за пари, всичките им мнения са базирани на първични и небалансирани емоции.
83
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
САЩ задължават всички да блокират Русия и да не купуват суровините, а те са вдигнали количестват на петрол купени от Русия за последния месец ? Защо света трябва да агонизира,а америка да му препродава именно този руски петрол на двойни цени? Време е Европа да си защити интереса. Или никой няма да купува или всеки индивидуално да си налага санкции в зависимост от интереса. Все пак старото правило в политиката е: Няма вечни приятелства, а има вечни интереси.
82
3
 
13
 
! Отговори
Евродемократично ми преди 2 години
да зареждам дизел по 3,10 и метан по 3,50....Искам още...
81
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва на секундата да ви спрат и петролното и газово кранче. За седмица във всички европейски столици ще има гилотинирани и об есени мало умни бюрократи..... заради един украински циркаджия, който разруши страната си ще страдаме сега всички нормални граждани....щото нали не си мислите, че поскъпването на живота ще засегне мазните бюрократи. Не, ние обикновените ще платим сметката....
80
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Може разбира се !!! Само че джендърите еврочиновници яко се гушат с подкупи от роZZия.петрол и газ има не само там.