Лесните санкции срещу Русия свършиха, разделенията в ЕС все по-силни

Ако Европа бъде потопена в рецесия, драстично ще ограничи подкрепата за Киев
8 апр 2022 09:07, Анисия Иванова
198
Лесните санкции срещу Русия свършиха, разделенията в ЕС все по-силни
Снимка: БГНЕС

Докато богатите демократични сили в света въвеждат нови санкции срещу Русия в отговор на ужасяващите снимки на екзекутирани украинци в град Буча, се откроява факта, че най-лесните възможности вече са изчерпани и се появяват сериозни различия между съюзниците за следващите стъпки.

Европейският съюз предложи за първи път ограничаване на енергийния сектор на Русия в отговор на нахлуването ѝ в Украйна, започнало през февруари, забранявайки вноса на руски въглища. Но страните от ЕС остават разделени дори по отношение на този ход, а и има още по-малко единство за ограничения на вноса на руски петрол и газ, които са по-важни за техните икономики.

Съединените щати и съюзниците от Г-7 обявиха нови санкции срещу най-големия руски кредитор - "Сбербанк", още държавни предприятия и повече руски държавни служители и членове на техните семейства, откъсвайки ги от базираната на щатски долари финансова система.

Още по темата

Съединените щати също забраниха на американците да инвестират в Русия и забраниха на Москва да плаща на притежателите на държавни дългове с пари в американски банки.

Въпреки че силно ограничената руска рубла се покачи до шестседмичен връх в сряда, служители на Министерството на финансите на САЩ казват, че санкциите започват да превръщат Русия обратно в строга затворена икономика в съветски стил от 80-те години на миналия век.

Но санкциите на САЩ съдържат изключения, позволяващи на Русия да продължи да събира приходи от износ на енергия, което може да помогне за подхранването на нейната инвазия в Украйна. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза пред американските законодатели в сряда, че все още не са възможни по-строги ограничения на руската енергия за европейските съюзници, зависими от руския нефт и газ.

Русия доставя около 40% от потреблението на природен газ в Европейския съюз, което Международната агенция по енергетика оценява на повече от 400 милиона долара на ден. ЕС получава една трета от вноса си на петрол от Русия, около 700 милиона долара на ден.

„Ние сме в точката, в която трябва да изтърпим малко болка“, каза пред "Ройтерс" Бен Стайл, директор по международна икономика на мозъчния тръст на Съвета по външни отношения в Ню Йорк. „Първоначалните партиди санкции бяха създадени да навредят на Русия, но също така да не ни наранят толкова на Запад".

Разделенията в Европа станаха по-очевидни тази седмица. След като Литва обяви в събота, че ще спре вноса на руски газ за вътрешно потребление, австрийският финансов министър Магнус Брунер изрази съпротива срещу санкциите срещу руския петрол и газ, като каза пред репортери в Люксембург, че те ще навредят повече на Австрия, отколкото на Русия.

Липсата на единство по отношение на ограничаването на вноса на енергия означава, че опциите са ограничени за допълнително увеличаване на натиска, но обявената в сряда забрана за инвестиции може да накара повече мултинационални компании да напуснат Русия, каза Даниел Танебаум, бивш служител по съответствието в Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ.

„Можете направо да започнете да забранявате търговията в повече индустрии“, ход, който ще отреже руснаците от повече видове западни продукти като фармацевтични продукти, подобно на забраната за луксозни стоки, наложена в първите дни на войната, каза Танебаум, който ръководи отдела на Oliver Wyman за борба с финансови престъпления.

Съединените щати настояват европейските съюзници да нанесат повече щети на Русия, докато се опитват да се уверят, че алиансът срещу президента Владимир Путин не се разпада, баланс, който става по-труден.

"Ако Западна Европа бъде потопена в рецесия, това драстично ще ограничи размера на подкрепата – както морална, така и материална – която те могат да предоставят на Украйна“, каза Алън.

Все още има вратички за затваряне, включително продължаващи продажби от германски и френски компании в Русия и продължаващ лов на луксозни яхти и други активи, скрити от руски олигарси, според един европейски дипломат, участващ в преговорите за санкции.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


198
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
7
 
3
 
! Отговори
бай грую преди 2 години
До 16. Уф, аман от "световни разбирачи". Нищо такова няма да се случи, просто защото ти си никой, червей някакъв.
17
12
 
4
 
! Отговори
Инж+ преди 2 години
Ако искаме да сме реална общност/съюз, и "богатите" държави в ЕС ще трябва да понесат тежестта на обстоятелствата. Но всички заедно да преодолеем трудностите на времето, в което живеем. ;-)
16
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Съюз(ЕС)който беден на природни ресурси,съюз чиято промишленост и производство е неконкурентно способно няма никакво бъдеще!
15
5
 
27
 
! Отговори
9 преди 2 години
Шо не се намери поне един журналист да попита що телата в Буча бяха с бели ленти на ръцете или на краката!?
14
20
 
7
 
! Отговори
Гледна точка преди 2 години
До 1. Ще премести, ако има какво. Не бери грижа, просията лека-полека ще затъне и ще се върне 50 години назад, колкото ида се опитват зомбирани путинисти като теб да се правят на интересни. То и сесесере уж беше велик, ама потъа в клоаката на историята.
13
4
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Колкото повече се санкционира Русия, толкова повече се самоубива Европа. Света вече не иска резервите си само в долари и сега Европа ги изкупува за да спаси американците. С което ще предизвика нова криза на континента. Освен това така САЩ си гарантира, че ако потъне ще завлече и Европа със себе си. Пак. Първо изкупихме фалиралите им компании и се натресохме на криза вече 10 год, сега ще изкупуваме валутата им, че да не се разбере как се самосринаха. Плащайте европейци. Имаме много пари, нали?
12
6
 
33
 
! Отговори
Край преди 2 години
Света е все по близо до края си. Когато притискаш едно куче във ъгъла, колкото и да е страхливо накрая ще те ухапе. Глупаво е да се притиска държава със 7500 атомна ракети. Дано всичко свэрше по скоро и се успокоят нещата.
11
4
 
37
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 2 години
След края на " военната операция " победените ще сме ние без да сме участвали в нея.
10
5
 
39
 
! Отговори
СС преди 2 години
САЩ казват на европа да санкционира Русия..... трябва да изтърпим малко..... САЩ казват.... САЩ казват...... САЩ могат ли да си и ат п тката ле лина и да вървят на май на та си
9
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За тази война за съжаление плащаме всички ние.
8
5
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
да бе като накарахте сърбия да гласува тя се отказа а ес го наплашихте със санкции да вие пишман демокрация чисто просто диктатура на ес и сащ. я си криите и се търсете
7
4
 
49
 
! Отговори
G преди 2 години
Поредния пладнешки обир на хората от всички класи на обществото. Глобалистите измислиха още по-добра схема как тотално да съсипят икономиките на държавите и то не само в Европа а навсякъде.
6
4
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Големите радетели за мир ЕС и Америка. Защо не погледнат назад в историята си колко войни имат. Колко кражби от колониите си имат Франция, Англия. Мерзавци.
5
3
 
23
 
! Отговори
ЕС преди 2 години
Хайде санкционирайте всичко и да се свършва.......
4
4
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато цените на енерго носителите и горивата а впоследствие и на всички стоки станат непоносими за гражданите от страните на ЕС и същите излязат да потърсят сметка на своите управляващи,мераците за санкции ще почнат да секват!
3
5
 
39
 
! Отговори
Мазню преди 2 години
Като се изчерпат санкциите остава да обявят война
2
12
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
европерасите санкционират само себе си. ще карате с един хладилник цял живот и ще ви пускат тока по 2 часа като дискотека!
1
10
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия го премести в другият крачол.