Какви са опасностите от твърде много власт в ръцете на един човек?

Политическата нестабилност се увеличава, смята Ричард Ран
8 ное 2022 21:22, Петя Славова
140
Какви са опасностите от твърде много власт в ръцете на един човек?
Снимка: БГНЕС

Политическата нестабилност се увеличава, а гражданите на света се страхуват все повече, с основание. Повечето от тях се стремят към правителство, което да гарантира защитата на личността и собствеността и да гарантира гражданските свободи. В края на ХХ век се смяташе, че тази глобална цел е постижима. Голяма част от света беше постигнала някаква форма на демократично управление, а защитата на личните и икономическите свободи беше във възход. Световната бедност намаляваше с бързи темпове, а икономическият растеж и възможностите се увеличаваха. Изглеждаше, че комунизмът и социализмът са се запътили към "пепелището на историята".

Това пише в анализ, публикуван във "Вашингтон таймс" Ричард Ран - председател на Института за глобален икономически растеж и на MCon LLC.

Русия се бе превърнала в некомунистическа, полусвободна пазарна и полудемократична държава. Китайската комунистическа партия изглежда еволюира към по-благоприятно и по-малко деспотично колективно ръководство. Общият пазар и еврото сякаш утвърждават Европа като демократична федерация с предимно свободен пазар. Индия се превръща в по-свободен пазар и по-демократична. Повечето латиноамерикански държави изглежда се отдалечават от социализма и се насочват към свободните пазари и демократичното управление. Дори много африкански държави изглежда се превръщат в демокрации на свободния пазар. Както винаги, проблемите оставаха, особено в Близкия изток, но и те изглеждаха решими.

Но само две десетилетия по-късно Русия има диктатор, който започна голяма война в Европа без основателна причина и заплашва света с ядрено оръжие. Китайците се отдалечават от колективното си управление и от лидер с ограничени във времето правомощия към пожизнен диктатор с увеличена власт. Европейците създадоха политическа и икономическа бъркотия, до голяма степен причинена от напълно нереалистични опити за осъществяване на екологични цели и все по-разширяваща се социална държава, без да се обмислят последиците от всяко действие.

САЩ са изправени пред безпрецедентна ситуация - президент, който може би страда от когнитивно разстройство, и вицепрезидент, който може би не е в състояние да се справи със задачата. Американските основатели не са предвиждали ситуация, в която може да се наложи да се вземат незабавни решения или страната да бъде унищожена (т.е. ядрени оръжия). Предположението е било, че ще има време за надлежно обмисляне преди вземането на критични решения.

Америка е имала късмет със своите президенти в критични моменти, тъй като начело са стояли интелигентни и мъдри хора, които са търсили съветите на своите много опитни членове на кабинета. Президентите Джордж Вашингтон, Ейбрахам Линкълн и Роналд Рейгън например се обградиха с едни от най-знаещите и способни хора. Всеки от тези президенти се вслушваше в съветниците си, но успяваше да прецени чии аргументи са най-разумни и след това бързо да вземе решение за начина на действие.

Сега Америка и повечето от другите държави не са така благословени. Централизираната власт, особено в ръцете на един човек, почти винаги води до катастрофа. Основна причина британците да се превърнат в най-великата световна сила е, че са имали слаби крале, което е довело до форми на колективно вземане на решения, благодарение на което Великобритания е избегнала много от грешките на други държави. Магна Харта от 1215 г. има за цел да отнеме властта от крал Джон и да даде възможност на по-нисшите благородници да разполагат с повече. По време на Славната революция през 1688 г. около 12 % от населението е получило права чрез парламента и съдилищата, което е достатъчно, за да попречи на повечето монарси да вършат истински глупости (Джордж III е изключение).

Много от континенталните европейци поддържат силни монарси, които най-често допускат големи грешки, водещи до премахването им (например Луи XVI във Франция и цар Николай в Русия). Шведите и другите скандинавци еволюират от изборни крале в епохата на викингите към все по-безсилни наследствени крале и кралици, като изборните парламенти придобиват власт отчасти за да действат като спирачка за неразумните действия на изпълнителната власт.

През последните девет века (и особено след голямото пренаписване на конституцията през 1848 г.) швейцарците са развили система, която в най-голяма степен отговаря на нуждите на хората, включително защита на личността, собствеността и гражданските свободи.

По-голямата част от управлението се осъществява на местно ниво (2 172 общини) чрез демократичен консенсус. Решенията, които не могат да бъдат взети на местно ниво, се вземат на ниво кантон (26 кантона), а малкото останали решения, като например отбраната, търговските и други договори, се вземат на федерално ниво. На федерално ниво има седем съветници, които управляват страната като равни с поетапен петгодишен мандат и на принципа на колегиалността - представляват основните политически партии. Те се редуват помежду си на ротационен принцип с титлата „президент“ за срок от една година. Тази система е осигурила на швейцарците несравнима стабилност и просперитет, както и никакъв култ към личността. Колективното и принудително взимане на решения ги е предпазило от много от неразумните и разрушителни действия, които други държави са извършили.

Всички знаят какви са опасностите от прекалено голяма власт в ръцете на един човек, както е видно в момента в Русия. Също така е обезпокоително да се види твърде много власт в ръцете на избран демократичен лидер или на демократично избрано мнозинство от една партия. Президентът Доналд Тръмп щеше да бъде много по-добър ръководител на държавата, ако някои от хората около него, като вицепрезидента Майк Пенс и държавния секретар Майк Помпео, имаха възможност да смекчат някои негови изявления. Страната и светът щяха да бъдат по-спокойни, ако президентът Байдън беше просто един от няколкото равностойни, които са били избирани в продължение на няколко години.

Необходимостта от скромна промяна на нашата система вече е очевидна./БГНЕС

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


140
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сравнете каква е била България по времето на демокрацията преди 44-та година и по време на насилствения комунизъм след 44-та година. Съветските убиийциии окупират България след 44-та година, така сме го учили и по История. Пред 44-та година казармата не е била задължителна, моят дядо беше роден през 1917 г. и не е ходил в казарма, чак 52-ра година я правят задължителна, под напора на лудите комунисти.
22
14
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Едиствения шанс България да има президент като Владимир Путин е да стане част от Руската Федерация!
21
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
1944 - 1989 - НАЙ-ЛОШИТЕ ГОДИНИ ЗА БЪЛГАРИЯ. По време на капитализма 1880 - 1944 България е цъфтяла, учените са пътували из Запада, САЩ е дала трима посланици в България в този период. След 44-та година изведнъж всичко замира и сме в застой до 1989 г. Да благодарим на комунизма.
20
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Зависи в чии ръце е концентрирана ! Ако този някой се поддържа с дрога и алкохол , или се ръкува с невидими за останалите хора - Не е добре ! За да сме по-сигурни обаче може би трябва да попитаме Японците в Хирошима и Нагасаки - Може пък те да знаят ?!
19
10
 
10
 
! Отговори
Възраждане преди 1 година
ЕС и НАТО вън от България! Национален референдум за присъединяване на България към Руската Федерация!
18
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
България вече е колония на САЩ. Отвсякъде сме окупирани от американска жилка.
17
0
 
0
 
! Отговори
Za6to преди 1 година
Samo ot nas krade tazi mastiq
16
28
 
103
 
! Отговори
Оля преди 1 година
А какво лошо има да бъдем президентска република и президент да ни е Владимир Путин. Той е доказан държавник и затова ясно говори факта, че е избиран единодушно от народа си, не за един мандат. Трябваше отдавна да сме се ориентирали към руските стандарти в политиката.
15
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 17 Какъв избор имаше Путин . Да остане без излаз на ЧМ , да гледа как избиват руснаците в ИУ . Кво трябваше да направи , да даде на безценица руските природни богатства на шепа американски милиардери , че да мирясат
14
6
 
5
 
! Отговори
Мужик преди 1 година
От много власт жужето изпaткa и се залости в бункера, сега трябва да го чакаме да се гътне от яд и злоба, но все пак да не натисне червеното копче.
13
8
 
6
 
! Отговори
Фризьор преди 1 година
Тоталитаризмът е вреден за нас - хомосексуалистите, защото не ни даваха да си развяваме байраците и да учим младите на хомосексуализъм, разкрепостеност и интимност в дебелото черво.
12
5
 
4
 
! Отговори
До анонимен преди 1 година
Поне Тодор Живков убиваше неудобните по прикрит начин, в концлагери и т. н., а при Бойко Борисов хора се палеха по площадите.
11
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само ще кажа Не е лесно да си джудже с мания за величие Наполеон, Хитлер, Ким чен,Мао и нашето Путинче
10
2
 
3
 
! Отговори
(-_-) преди 1 година
Опасността е такава, че големите корпорации не могат да грабят, а ако народа е случил на човек - получава повече от уж принадлежащото му.. С две думи може да разчита на страната си. Инак разчита единствено на себе си..
9
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А фактът ,че никой не е избирал Урсула , а тя командва парада , за кво говори този факт . Що да няма избори и за шеф на ЕК . Нали той коли и беси . ЕП няма никаква значима роля , освен да усвоява едни милиарди.
8
4
 
6
 
! Отговори
45 години преди 1 година
властта в България беше в ръцете на един луд човек - Тодор Живков и още 12 години при един още по-луд човек - Бойко Борисов.
7
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как ли вървят изборите в ЮС . Бидън дали пак ще прибегне до манипулации , или ще приеме загубата .
6
22
 
4
 
! Отговори
Тео Mинeтa преди 1 година
Ами една от опасностите е, че не се толерират топлите връзки между мъже, а също така и между жени. Моят партньор е украинец и казва, че в Украйна отдавна са загърбили тези проблеми.
5
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
35 години ни управляваше бай Тошо такъв управник не сме имали и едва ли ще имаме от 9 милиона станахме 5 то ромеите повече от нас вече
4
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Страх ги тресе да е станем президентска република и 240 *** да се преберат по селата