Путин установи нов стил на автокрация за Русия, победата му е опасна

Той ще е най-дългогодишният лидер на Русия след Екатерина Велика
20 мар 2024 21:00, Анисия Иванова
260
Путин установи нов стил на автокрация за Русия, победата му е опасна
Снимка: БГНЕС/EPA

Като демократично упражнение победата на Владимир Путин с 87% на изборите този уикенд беше пародия, която има значение само като решаваща глава в трагичната история на пропуснати възможности и разрушения, в която се превърнаха 24-те години на власт. И все пак да се оценяват руските избори по стандартите на либералната демокрация днес е опасно самозаблуждение.

Победата на Путин трябва да се разглежда през очите на Кремъл, защото историята на Русия вече не е история на неуспешен преход от комунизма. Той установи нов и същевременно познат стил на автокрация за Русия, който - не за първи път - се определя срещу Запада. От тази гледна точка шарадата от този уикенд беше напълно успешен политически театър, който ще осигури решаващ фон за завръщането на Путин след дълбоките военни унижения, които руската армия, включително нейният главнокомандващ, претърпя в Украйна преди две години.

От тази гледна точка сега Путин може да очаква поне още шест години на поста, което ще го направи най-дългогодишният лидер на Русия след Екатерина Велика - императрицата, която първа завладява земите, за които Путин се бори в Украйна. След като значително погрешно пресметна готовността на украинците да дадат отпор и на Запада да подкрепи защитата на Украйна, интуицията на Путин, че ще успее да надживее и едните, и другите, изглежда се оправдава. Той дори не трябваше да чака президентските избори в САЩ през ноември, за да може Доналд Тръмп да затвори кранчето на помощта от Вашингтон. Хватката на Тръмп върху Републиканската партия вече гарантира това.

Междувременно Европа изглежда най-накрая е разбрала колко дълбоко би променила бъдещето на континента една руска победа в Украйна, но се бори да направи нещо по въпроса. Войната в никакъв случай не е приключила; украинците ще се борят, докато могат, дори и без достатъчно боеприпаси, и все още е възможно САЩ и Европа да преоткрият решимостта си. Но ако това не се случи, Путин може да се надява да надделее – според него и според много други хора - над колективната мощ на богатия, арогантен и непостоянен Запад.

Също толкова важно е, че руската икономика е издържала на най-тежките санкции, които съюзниците на Украйна могат да наложат. Нивото на безработица е ниско, заплатите растат и икономиката е на път да се откаже от долара и да разчита на оръжейното производство и незападните енергийни пазари. Властта на Путин е неоспорима.

Това завръщане към агресивния авторитаризъм не беше предопределено от съдбата, нито пък от Организацията на Северноатлантическия договор. То беше просто настройката по подразбиране за една страна с малко друг исторически опит.

След четири мандата като президент и два като министър-председател Путин вече е унищожил потенциала на Русия да развива демократични институции, като например независими съдилища или свободни медии, в обозримо бъдеще. На тяхно място той е изградил клептокрация. Той пропиля и огромните предимства на езиковите, икономическите и личните връзки, които Русия имаше с бившите си съветски съседи, като ги третираше в стила на мафиотските донове като своя собственост, а не като партньори.

Резултатът е подстрекателство чрез икономически и военни войни, а не чрез връзки на инвестиции и търговия. Най-голямото богатство на Русия след огромните й минерални и енергийни ресурси - изключително талантливо младо поколение от математици и софтуерни инженери - избяга от репресиите или от наборната служба със стотици хиляди души, което придава друг смисъл на високите стойности на заетостта.

Засега обаче Путин управлява едно функциониращо общество, в което средната класа може да живее добре в Москва и други големи градски центрове, докато в по-отдалечените райони той може да плаща многократно повече от малките им заплати, за да отидат да се бият в Украйна. Изглежда, че повечето руснаци приемат тази размяна, както и предложението му да разменят по-голяма лична свобода и просперитет срещу възстановяване на руската мощ и гордост.

В победното си обръщение късно в неделя Путин се радваше на това, което явно смята за свое оцеляване в съревнованието със Запада в Украйна, като заяви на поддръжниците си, че всички негови понякога "грандиозни" планове сега ще бъдат осъществени. Това е обещание, за чието изпълнение той не се нуждае от свободни избори или зачитане на човешките права, а само от западната наивност и слабост.

Анализът на Марк Чемпиън е от сайта на Bloomberg TV Bulgaria. Той е колумнист на Bloomberg, който пише мнения за Европа, Русия и Близкия изток. Преди това е бил ръководител на бюрото в Истанбул на Wall Street Journal.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


260
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
7
 
11
 
! Отговори
Аха преди 2 месеца
Значи все пак признавате, че Екатерина Велика първа е завладяла земите, на които днес се намира "свободна и независима" Украйна.Кое сега е вярно - че Украйна се намира върху руски земи или, че Екатерина Велика е била украинска императрица.
38
4
 
10
 
! Отговори
Сталин: преди 2 месеца
За верността на посоката съдете по силата с която ви плюят враговете!
37
9
 
9
 
! Отговори
Браво на Путин! преди 2 месеца
Ако го хвалеха щеше да е лошо за Русия - като при Елцин (когото запада хвалеше)!
36
5
 
12
 
! Отговори
Маг Минчо преди 2 месеца
Само 2 неща човек не може да избира! Родителите си ... и руския президент!
35
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А на коя дата са президентските избори в Украйна тази година?
34
12
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
То ние цъфнахме и вързахме, та Путин ще коментираме. Я виж каква я свършиха нашите продажници.
33
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
И въпреки това , продължаваме да го харесваме повече от вас пeдали.50
32
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Поне имаше избори, а в Украйна ги отмениха.
31
16
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Статия изплетена от нишките на пропагандистки лозунги без покритие? Имаше ли избори - имаше. Имаше ли протести - нямаше. Имаше безпрецедентно наблюдение от всякъде. Имаше над 400 наблюдатели на изборите от 190 държави. Оценката за изборите е, че са безпрецедентно свободни, честни и за пример на останалите държави. А за изборната система с безпрецедентните фалшификации, благодарение на които президент е Байден нито ред не написахте до сега?
30
10
 
16
 
! Отговори
Възмутен преди 2 месеца
А ве, това някакъв руски сайт ли е, че всеки ден ни пробутвате по 10 новини с този кагебейски уррод?
29
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
100%тов, дърт гнoм на снимката...
28
7
 
16
 
! Отговори
Сър Пичук преди 2 месеца
Копейки кка е любимата Куба? Нещо иска помощ от ООН, която до преди година плюеха. Така свършват всички комунистически страни.
27
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Тодор Живков имаше 99%, Путин може само да му завижда.... хахахахахах :)))
26
9
 
7
 
! Отговори
Олимпий Панов преди 2 месеца
Смешен пасквил на някъв смешен янки!
25
12
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Каква победа, той направо закопа руския народ, но сигурно е победа за него и кликата му :)))
24
11
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Победата му е опасна, защото ще продължи да го вкарва на Запада качествено.
23
11
 
13
 
! Отговори
До 36 преди 2 месеца
До Анонимен "Младите хора на Русия застанаха зад Путин." Това сигурно го видя от неговото появяване след служебната "победа". А какво ще кажеш за хиляди млади хора, които въпреки репресиите, протестирали и продължават да протестират срещу войната, срещу диктатурата, срещу сатрапа. Само да добавя, че гробът на Навални продължава да е отрупан със цветя, което говори само по себе си за настроенията, поне в Москва и Питер.
22
5
 
10
 
! Отговори
Западен агент преди 2 месеца
Този май са го презавербували още когато се е шматкал из бившето ГДР, иначе е трудно да се обясни как на стари години толкова безцеремонно съсипа собствената си страна, че я закопа за десетилетия напред. И я постави в такава зависимост от хитрите и търпеливи китайци, че застраши в перспектива даже съществуването й като суверенна държава. А местните копейки се пънат да го възхваляват като велик държавник. Това е вицът на века.
21
16
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Повечето хора гласуват за Путин, защото "така трябва". Мнозина, особено сред младите, се страхува от психологическия терор, който идва от най-близките им. Неслучайно се нарича "култ към личността". Култ! Хората се трепят с родата си, заради това дали са подкрепили диктатора или не. Авторитарните режими изкривяват психиката до неузнаваемост. Там нормални взаимоотношения не са възможни. Вижте какви зомбита са нашите соцносталгици и копейки, умножете го по сто и ето ви путинския електорат.
20
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Младите хора на Русия застанаха зад Путин.