София расте – най-вече на югоизток, към Лозен

Новото жилищно строителство е почти само в южните квартали
21 сеп 2020 07:10, Елка Василева
83
София расте – най-вече на югоизток, към Лозен

Къде се търсят и продават най-много жилища в София? По принцип новото жилищно строителство е съсредоточено почти само в южните квартали на София и в полите на Витоша.

Дори бегъл преглед на обявите за продажба на нови жилища показва, че освен “Лозенец”, “Дианабад”, “Изток”, “Изгрев” хитови поне според многобройността на обявите за нови сгради са районите “Кръстова вада”, новата част на “Манастирски ливади” и “Витоша”, пише „24 часа“. Много новопостроени жилища се предлагат също в “Младост” и по-малко в “Люлин”, но “Младост” също е южен квартал. Не са малко и обявите за “Овча купел”.

Ситуацията с “Лозенец” е доста любопитна, тъй като мнозина смятат този квартал за напълно застроен, а обявите за нови жилищни сгради на негова територия продължават да се множат.

Истината е, че ако в долния си край “Лозенец” почти опира в идеалния център на столицата и в тази част наистина вече не може да се строи повече, в горния си край – там, където улица “Сребърна” се пресича с булевард “Черни връх”, се оформя сравнително голяма зона от жилищни и офис сгради.

Строи се също или се предлагат току-що построени жилища и във вътрешността на квартала в посока към Правителствената болница, като изглежда, че тази част се уплътнява все повече.

Още по темата

Но “Лозенец” като цяло има добри транспортни връзки с центъра, граничи с Южния парк и все още минава за престижен квартал, в който цените на имотите продължават да са сред най-високите.

Два квартала, които са почти съседни на “Лозенец” – “Кръстова вада” и “Витоша”, също са във фокуса на много строителни предприемачи, и то от доста време насам, а и предлагането на готови жилища там е доста интензивно.

Според столични брокери тези два квартала се предпочитат основно от млади хора и цените на жилищата там са достижими, макар да са по-високи, отколкото на панелен апартамент със същата квадратура.

Други три квартала, в които жилищното строителство и предлагането на нови жилища е доста голямо и които си граничат един с друг, са “Изгрев”, “Изток” и “Дианабад”. Цените в тях са доста по-високи, което вероятно се дължи и на няколкото много луксозни жилищни сгради и комплекси от сгради, изградени напоследък. Освен това трите квартала са доста благоустроени, с добра пътна свързаност с центъра, съседни са на Борисовата градина и всичко това, естествено, привлича по-платежоспособни клиенти.

Доста висок клас и относително скъпи са жилищата, които напоследък възникват около разширението на южната дъга на околовръстното шосе между “Младост” и началото на магистрала “Тракия”. Когато се разширяваше другата част от южната дъга, от двете страни на пътя възникнаха не един и два жилищни комплекса.

Сега същото явление се наблюдава и след “Младост” в югоизточна посока. Там има цели 6 затворени комплекса със самостоятелни или двойни къщи и малки кооперации, част от които вече се предлагат на пазара. Цялото това строителство даде повод преди време да се заговори за Лозенска яка по подобие на Витошката яка – пространството между околовръстното шосе и самата планина.

Цените на новите жилища в Лозенската яка са сравнително високи, макар не толкова, колкото на комплексите от Витошката яка. Този район привлича предимно млади семейства с високи доходи.

Друг район на София, чието връщане в имотния пазар се дължи изключително на голям инфраструктурен проект, е “Овча купел”. С прокарването на метрото много парцели, които десетилетия стояха празни покрай панелните блокове, сега се изпълват с нови жилищни сгради, повечето от които са на по 5 до 9 етажа. Тук цените са по-скоро в средния сегмент на пазара, но значително надвишават тези на панелките наоколо.

В София остават, разбира се, някои квартали, в които цените са най-високи, но в тях всяка новопостроена сграда е по-скоро събитие, отколкото нещо обичайно. Такива са “Докторски паметник”, “Иван Вазов”, “Яворов” и “Медицинска академия”.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
47
6
 
11
 
! Отговори
Андриан преди 3 години
Някой има ли представа колко е реалното население на София ? Има страшно много софиянци в чужбина. Говори се, че столицата е около милион. Не знам само защо лъжат най-нагло, че е 2 милиона.
46
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цените на имотите ще падат в следващите 5 години. Кризата е неизбежна.
45
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Лозен е хубаво място
44
15
 
9
 
! Отговори
Tusk преди 3 години
тия дето предсказват срив на имоттите да вземат да се гръмнат. Тоя срив го чакаме вече 30 год. По тая логика трябваше цените в сф да са хо две за лев ама не са. Един двустаен е 100 хил евро тристаен 150 хил ходи купи със спестявания и заплата да те видя. Вместо кредит и роб по - добре в чужбина за 5 год идваш и купуваш
43
3
 
12
 
! Отговори
1 преди 3 години
Повечето тук мислят като кокошки, но с претенциите за Ротшилдовци.Повечето хора които купуват жилища ги купуват, защото им ТРЯБВАТ, а не като инвестиция за печалба, тъй че няма значение какви са цените сега или какви ще са за в бъдеще. Докато градовете предлагат работа няма да има НИКАКВА промяна в темпа на развитие. Единствения начин е да се децентрализира държавния апарат, който сега е концентриран в София. Успех това да се случи с нашия манталитет.
42
4
 
12
 
! Отговори
Хах преди 3 години
Нека банките пордължат да дават пари да се лее бетон, после да дават пари на балъците да купуват бетона на цени като в Сан Фанциско, такава Понци схема може да се свърши само ако се свършат парите или тАпаците, за което няма изгледи скоро да стане...
41
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ст***м***тСтроенето и поддържането на обществената инфраструктура е изцяло задължение на държавата и общините, докато задачата на бизнеса е да задоволява нуждата на обществото от жилища, другарю стаматчо. Проблема е че няма ясен регламент, което пък обслужва бюрократите и гравитиращите около тях строители, за едни хора е почти невъзможно да си построят и външна тоалетна, за други не е проблем да им разрешат да построят цял комплекс - имам един човек в общината, корупция, соц класика.
40
18
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Расте, но не старее. Още си спомням преди 10 години как започнах първата си работа млад и зелен за 1200лв.- изглеждаха ми огромна сума пари. Днес само удръжките ми са повече, смених няколко компании. Периодично си преглеждам старите ленти- израстнал съм на "Попа" и всичко толкова се промени. Сега сме в офис за чудо и приказ- масажи, тенис маси, джага, ПС и какво ли още не, а едно време офисите бяха из партерите на блоковете. Ех, колко се промени всичко за 2-3 десетилетия. Тръгнахме рязко нагоре.
39
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Северозападналите квартали след 10 г ще са гета, там ще останат по бедни хора, разни шофъори, бачкери и т.н. Голяма час от панелките също ги очаква лошо бъдеще. Хората с парите са по южна София и това вече се вижда, даже един обед е 2 пъти по скъп към Витоша
38
10
 
11
 
! Отговори
Саксофонов преди 3 години
За всичко са виновни провинциалистите от провинцията. Кореняк-софиянците са рентиери, те реално само си вземат наема и си гледат кефа.
37
2
 
23
 
! Отговори
Рънърса преди 3 години
Не е правилно да се строи милионен град в котловина, никъде по света го няма това, най-добре да се закрива държавата.
36
3
 
22
 
! Отговори
1 преди 3 години
До Анонимен 34"Виж сега, Лозенец не е това, което пробутват на съселяните ти -"Лозенец е бил кални улици с къщи тип "селска гордост" (малки с градинки и разкривени огради и кокошки по улиците) преди да стане голямото Доброутро, за което ти говориш. Отиди в музея на София и гледай. Аман от шопски сел*ци, които си спомнят София от сградите строени през 50те.
35
1
 
41
 
! Отговори
Ст@м@т преди 3 години
Презастрояването не означава че расте. Вилните зони ги преименуваха на "квартали" застроени със скъпи къщи и без асфалтирани улиции щото "бизнесмените" чакат на държавата. За 30г. един нов квартал не е построен с прилежащата инфраструктора. На "Биснеса" му дай само да застроява градинки, м/у блоковото пространство и земеделски площи до които има изградена от инфраструктура още от преди 40-50 години.
34
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 37На теб прадядо ти откъде е? Щом "кой откъде е" заминавай директно там.
33
6
 
15
 
! Отговори
... преди 3 години
бях студент и после на работа в София... слава богу, че се махнах и никога повече няма да се върна.. нещо до летището или за някой магазин за 1 ден и до там.
32
10
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
За столица на България преди 10 години беше предложен с проект град Луковит-малък град като административен център
31
20
 
4
 
! Отговори
Обективен преди 3 години
Сигурен съм че времето на тоя пост турски крнеф като столица Сф изтича, и без това не изпълнява функциите заради която е била избрана за столица ( Сърбия няма да ни напада повече). Най-вероятно е Слави и Хр.Иванов да сменят и да се върне Търново за столичен град както и е редно според мен. Няма смисъл да се пробиват планини за да се крадат и усвояват едни пари София ще умре като тумора ЦСКА и другия агинизиращ тумор от Подуене 1914 .всеки балон се пука софийски , жилищен и т.н
30
6
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Саксофонов 29Не ви щем нито парите, нито порядките. В нашата кооперация се настаниха едни старозагорски сeляци и почнаха проблемите - ние садим в градината цветя, тя картофи. Ние поддържаме входа красив (стара аристократична кооперация), те хвърлят просо на гълъбите... Не си плащат чл. внос, мьекат като шантави, хвърлят си фасовете по земята. Айде, кой откъде е!
29
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само не бързайте да купувате. Строители и брокери в момента се опитват да удържат цените високи, банките вече не им помагат особено, щото са принудени от обстоятелствата да отлагат събирането на лоши кредити. Строителите ги разбирам. Брокерите - не, те искат да печелят от високи цени, а не от оборот и ще се прецакат, като вярват, че могат да прецакат купувачите в множеството им. Ще загубят купувачи опитвайки се да им измъкнат максимума
28
13
 
12
 
! Отговори
Саксофонов преди 3 години
За всичко са виновни провинциалистите. Кореняците са по-висша раса, те не са като останалите българи. Затова трябва по-низшата каста да издържа столичани и да се пренасочват средства към София.