Пет медала за гимнастичките ни в последния ден

Стилияна Николова спечели два златни и сребърен медал
14 апр 2024 18:09, Александър Попов
5

Пет медала спечелиха българските грации от последния ден на Световната купа по художествена гимнастика в София.

Стилияна Николова се окичи с две титли и сребърен медал от финалите на отделните уреди, които се проведоха в последния на Световната купа в София. Родната грация изигра перфектно съчетанието си на топка и получи оценка от 36.950 (D. 20.000; A. 8.500; E. 8.450), за да се поздрави по безапелационен начин с титлата на уреда. Другата ни представителка Боряна Калейн допусна сериозни грешки и остана осма с резултат от 31.200 (D. 16.800; A. 7.900; E. 7.100).

Среброто отиде за представителката на Узбекистан Тахмина Икромова с 34.050, а бронзовото отличие бе спечелено от израелката Дария Атаманов (33.950).

По-рано днес, Стилияна завоюва и сребро във финала на обръч. С 34.950 (D. 18.500; A. 8.150; E. 8.300), възпитаничката на Валентина Иванова остана втора в разпределението на медалите на уреда. Шампионката в многобоя от вчера Калейн допусна грешка и с резултат от 31.800 (D. 16.900; A. 7.900; E. 7.300) завърши на осма позиция в този финал. Златен медал за представителката на Израел - Дария Атаманов, с 35.550. С бронза се окичи София Рафаели от Италия с 34.150.

В последния финал Николова грабна и титлата във финала на лента, докато Боряна Калейн спечели сребърен медал на бухалки. Николова беше безапелационна на лента и вдигна цялата зала на крака с изпълнението си. Тя получи 33.650 точки (16.500 трудност, 32.650 артистичност, 32.100 изпълнение) и стана шампионка. Така възпитаничката на Валентина Иванова завършва надпреварата с четири медала - два златни и два сребърни, след като вчера беше втора в многобоя. Боряна Калейн изигра композицията си много добре, но в края допусна една грешка и съдиите ѝ дадоха 31.000 точки. Така тя се нареди шеста в този финал.

Българският ансамбъл в състав Магдалина Миневска, София Иванова,Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева получи оценка от 32.350 (D. 17.200; A. 8.100; E. 7.050) и се окичи със сребърния медал във финала на 3 ленти и 2 топки на Световната купа по художествена гимнастика в София.

Златен медал спечели ансамбълът на Израел с 33.100, а с бронза се окичи ансамбъла на Полша. По-рано днес родните грации завършиха на шесто място във финала на пет обръча.