Щом умират млади хора от коронавирус, нещо не оценяваме!

Има много неизвестни, обясни д-р Петър Петров
16 юни 2020 09:04, Петя Славова
218
Щом умират млади хора от коронавирус, нещо не оценяваме!
Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

"Смъртността при млади хора без придружаващи заболявания е смущаващ и притеснителен факт. Това говори, че има нещо, което не оценяваме", заяви пред БГНЕС началникът на отделението по инфекциозни болести в УМБАЛ "Света Анна" д-р Петър Петров.

"Прави впечатление, че има двама млади, които са починали. Става дума за две жени на 36 г. без съпътстващи заболявания. Ако имат имунен дефицит или имунна депресия, това би обяснило ситуацията, но когато един млад, прав и здрав човек почине означава, че нещо изпускаме. Предполагаме, че младият човек има достатъчно силен имунитет. Над 80% от случаите са леки форми или дори нямат клинична изява. Приехме, че другите – хората с възрастна имунна система или съпътстващи заболявания са по-уязвимите. Сега изведнъж се появиха смъртни случаи при млади хора. Това говори, че има нещо, което не оценяваме. Ако беше един случай да кажем – случайност или нещо е станало, но те са два в един ден", каза д-р Петров, който от 1991 г. е началник на инфекциозното отделение в лечебното заведение.

Още по темата

Според него, независимо, че вече имаме повече знания за вируса все още има неизвестни, които в бъдеще време трябва да бъдат разкрити. Сред известните са методите за лечение.

"В началото нямахме антивирусно лечение, сега имаме два препарата. Единият е наличен в страната ни, другият не. В световен мащаб тези препарати все още се предлагат", коментира медикът и добави, че все още с антивирусните препарати, прилагани в други страни нямаме достатъчен опит.

По отношение на прилагането на хлорохин при болни, той е категоричен, че вредата му не е по-голяма от ползите му. Д-р Петров не се нае да коментира и изнесената информация, че COVID-19 може да отключи диабет при здрави хора. И добави, че сред пациентите му няма нито един, който да е отключил заболяването.

"Нито един орган в човешкия организъм не е застрахован от увреждане или от възпалителна активност", убеден е медикът.

Попитан кой следи изписаните пациенти, той припомни, че има строги изисквания за това кога един пациент може да бъде изписан и, че те имат право на два безплатни прегледа в рамките на месец, след което отговорността за състоянието му остава в ръцете на личния лекар.

"Досега нямаме изписан пациент, който да се е върнал. Но това е обяснимо, защото имунитетът, който получава е битов, а той е най-добрият. Клетките запомнят антигена завинаги и дори, ако този човек срещне за втори път вируса би трябвало да боледува много по-леко или въобще да не разбере, че го е срещнал", посочи той. Според него не е коректно да се твърди, че при повторна среща с COVID-19 човекът ще боледува, както при първата си среща с болестта.

"Имунитетът може да е кратковременен, може да бъде месеци, а може да бъде и повече време, но въпросът е, че клетките, които вече са срещнали този антиген, те завинаги го запомнят. При следваща среща клетките ще започнат да бълват IGG клетки, над 4 пъти над нормата, което подсказва, че има реактивиране на процеса, а именно клетката е запомнила агента и започва образуването на антитела", добави д-р Петров.

Попитан дали свинският грип е по-опасен от коронавируса, началникът на отделението в "Света Анна" каза, че това ще покаже статистиката, но не би се учудил, ако грипът е по-страшен и дава за пример т.нар. испански грип, от който са починали 50 млн. души.

"Има много неща, които са общи и такива, които различават COVID-19 от свинския грип. Грипът започва внезапно, с висока температура. А тук има постепенно начало, дори по 10 дни и повече и изведнъж, пациентът пристига с дихателна недостатъчност. Втората разлика е лимфопения – в клетъчния състав имаме промяна, която при грипа не се среща. Това е намаляване на белите кръвни клетки и лимфоцитоза. Тук, при COVID-19 не виждаме толкова чести бактериални усложнения както при грипа. При него хората умират, не от самия грипен вирус, а от бактериалните усложнения, които настъпват от вируса, който потиска имунитета за 5 дни", разкрива медикът разликите между коронавируса и свинския грип.

Началникът на инфекциозното отделение коментира и предприетите от държавата мерки.

"Мисля, че мерките бяха много навременни, но този страх, който създадоха в хората беше голяма грешка. Не трябваше да се създава страх, трябваше да се създаде много ясна представа за заболяванията, че това са инфекциозни заболявания, това е едно от всичките и то протича по еди-какъв си начин. В световен мащаб се създаде такава психоза, не само у нас", смята той и добавя, че според него управляващите са се презастраховали, което е по-добре отколкото ситуацията да бъде неглижирана, тъй като тогава не се е знаело срещу какво се изправяме, но е било важно, когато се е разбрало, че атаката не е толкова опасна да се промени подходът.

Д-р Петър Петров определя настоящата ситуация като сезонен грип, който върлува у нас.

"Като един сезонен грип, не повече, бих описал настоящата ситуация. В момента имаме над 2000 положителни. Това не е нищо. Ние сме имали толкова на ден от грип. Как да го оценявам другояче", попита риторично той и поясни, че в момента в отделението му има 15 заразени, а други двама са в реанимация на апаратно дишане.

Според него сега е много важно да бъде преодоляна икономическата криза, до която е довела пандемията, както и да се положат усилия за подобряване на здравословното и психическо здраве на хората, което е било разклатено през изминалите месеци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


218
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
155
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е щом Мутафчийски е казал, че който не носи маска - ще се мре, значи е така. А защо в страните в които не носят маска и не спазват мерки не са измряли, ами показателите им за жертви и заразени процентно даже са по-добри от тези които носят маски и спазват мерките? Какво казва Мутафчийски по въпроса.
154
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И ми е много интересно кое наричаш драконовски мерки - това че в БГ имаше 2 седмици КПП-та и че трябва да се носят маски? Драконовски мерки имаше само в Китай, където буквално област с големината на държава затвори и никой нямаше право да излезе от вкъщи за нищо. Никъде другаде няма драконовски мерки. Имаше по-сериозни мерки в Испания, защото ги удари силно и в Италия. И пак никой не следеше как си слагаш маската, колко често я сменяш, дали някога я переш и т.н. Всичко е пожелателно.
153
5
 
8
 
! Отговори
@161 преди 3 години
Абе пич, прави каквото искаш. Като не носиш, както каза Мутафчийски, ще се мре. То в тая държава каквото и да се каже, винаги има един дървен философ, който като малко дете е готов да задава всякакви въпроси и да дрънка всякакви глупости, само и само да е на неговото. Ми не носи като не щеш. Всяка година хиляди такива дървени философи умират по пътищата, по планините, по къщите си от вируси и т.н. Щото все знаете всичко и си правите каквото искате. Ми правете си, ние ще се пазим от вас и така.
152
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А защо в страните които не носят маски и не спазват мерки нямат повече заразени и жертви от страните в които носят маски и спазват драконовски мерки, какво казва импакта 4 на нейчъ по въпроса, какво казва най-високото импакт?
151
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е щом работник с отровни газове ги разбира нещата, значи е така.
150
3
 
3
 
! Отговори
работник преди 3 години
работя с опасни газове (четете смъртоносни, ако ги вдишаш) - газовете са с размер на няколко атома, така наречените молекули, за който не знае. та дори с такива размери през качествена маска не минава. тука, ми твърдят, че Вирус, дето е от над 90 000 молекули (само РНК-то на Китайската Чума е над 30 000 бази, като една база е от 3 молекули и то доста големи) минавал през Био-защитна маска, това е нелепо и лудост. Ако беше вярно, аз отдавна да не съм на тоя свят.
149
0
 
2
 
! Отговори
@157 преди 3 години
А ти не си разбрал, че ако каквото и да пишеш няма значение, защото много по-голям авторитет от теб, а именно многобройни научни екипи от хора, които се занимават с изследване на респираторни инфекции, разпространяване на вируси, механика на флуидите и т.н. казват, че ГРЕШИШ. И когато някой по-голям от теб ти каже, че не си прав, или млъкваш, или запретваш ръкави и го оборваш с изследване и статия. Така се прави в науката. Колкото и да ми се пънеш какво сте учили в първи курс медицина, не важи.
148
4
 
8
 
! Отговори
??? преди 3 години
Ох , за страх все говорите ! Къде го видяхте и усетихте ? Нямаше страх , ами имаше безхаберие и некомпетентност у хората , и продължава да е така. Тези от щаба ги изкарахте плашила , а те си вършеха работата.
147
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Nature има импакт фактор 43, което е най-високото в много дисциплини на науката. В медицината има и с по-висок импакт фактор, но Nature е ориентирано към по-широка публика, и обикновено публикува много важни неща, след сериозна рецензия. Това го прави много ама много по-авторитетно от бай ти Мангъров и бай ти Кунчев. Или от кой да е от лекарите, които се изказват по темата, които не се занимават с наука, а просто прилагат достиженията на науката.
146
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До @149Не си разбрала, това че хирурзита слагат маски няма нищо общо с вирусите. Слагат маски защото в опрационната е стерилно, а в човека има много бактерии, най вече в устата и една тава бактерия може да попадне в оперирания и да предизвика усложнения. Но вируси маските не могат да спират, срещу вируси са безполезни.
145
1
 
2
 
! Отговори
Барба Ганиос преди 3 години
Носи Маска - нова Глава за дописване в класиката на Алеко. след главата "Барба Ганиос Прави Избори"...
144
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ХирурзитеА електроженистите?
143
1
 
7
 
! Отговори
@149 преди 3 години
Ами именно, хирурзите ги слагат, за да пазят оперирания, а не себе си. И затова се слагат и маските по време на епидемия, за да пазиш останалите, а не себе си. Но по този начин индиректно пазиш и себе си, защото намаляваш количеството вируси около теб. Кое е толкова трудно да се разбере?Ако ти не си сложиш маска, въпреки че си мислиш, че си здрав, няма да я сложи и Петко, който си мисли ,че е здрав ама след 2 дена ще е на легло, или Иван, който кашля и е пил 2 аналгина, за да иде на работа.
142
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До @147Напротив, Nature e едно научно популярно списание и няма нищо общо с науката. А взеки лекар, и даже студент ще ти каже, че маска не може да спре вирус, това се учи в академията още.
141
1
 
5
 
! Отговори
до 146 преди 3 години
щото повечето са нискоинтелигентни и носят маски като Барба Ганиос - на брадата, а не на устата и носа. Да не говорим, че маска под клас FFP3 не работи - а тука всички са с Китайски Менте Маски. Ама, Маска произведена в САЩ или Германия от известна компания със над 100 годишна история и тествана с 50 сертификата за сигурност, не е по джоба, дори и за масата Европейци поробени от ЕС и без растеж на икономика и заплати от 10-тилетие. Освен това трябват и Био Защитни Очила - влиза през Очите!
140
2
 
0
 
! Отговори
@147 преди 3 години
Защото Nature е най-важното списание в науката, и там се публикуват много много важни неща. Ако статията е там, е доста вероятно да е качествена и вярна. А ако ме питаш, защо трябва да вярваш на статия в супер-реномирано научно списание, а не на бай Ставри от Кокаляне, не мога да ти дам обяснение. Нормалните хора разбират и сами смисъла на авторитета, и защо един нобелов лауреат, или един човек публикувал в Nature е по-добър източник на информация от Бай Ставри от Кокаляне (или местен вирусолог)
139
1
 
4
 
! Отговори
Хирурзите преди 3 години
Слагат маски, за да пазят оперирания, а не себе си.
138
1
 
6
 
! Отговори
@146 преди 3 години
Зап. Европа изпусна момента за изолация, а когато се усети, нямаше маски. Първите 2-3 седмици в Испания се чудеха от къде да намерят маски, в старческите домове първо нямаше защитни средства, после им бяха дали по 1 за цяла седмица или две. Затова има толкова много жертви в Зап. Европа. Защото те просто закъсняха и не бяха подготвени. САЩ имаха повече време да се подготвят и пак не са подготвени. Бразилия пък въобще няма да я коментираме. Като се мислиш за по-важен от природата, страдаш.
137
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
A защо трябва да се вярва на някакав си статия в някакъв си сайт, когато всички авторитетни лекари и вирусолози казаха, че от маски няма полза срещу вируси, маските са срещу бактерии и микроби.
136
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до 140И преди си бяха толкова жертвите, толкова са във франция и германия и навсякъде в Европа на глава от населенитео, където носят маска и спазват драконовски мерки. Би ли дала обяснение за това?