Ръст от 10% при сделките с недвижими имоти

Хората инвестират в имоти, за да спасят парите си
8 апр 2022 22:39, Петя Славова
86
Ръст от 10% при сделките с недвижими имоти
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Ръст от десет на сто при сделките с недвижими имоти в страната. Това показват данните на Агенцията по вписвания спрямо същия период на предходната година за първото тримесечие. Като във Варна се отчита увеличение дори от 34 на сто, коментира за БТА председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев.

В Бургас увеличението е 18 на сто, в София - 8-9 процента, а в Пловдив има символичен спад от няколко десетки сделки.

Още по темата

Сделките за първото тримесечие са повече спрямо същия период и на най-силната за последните 10-12 години - 2021 г., заяви председателят на НСНИ.

Има ръст на сделките независимо от това, че в периода от 24 февруари (началото на войната в Украйна) до края на март доста българи бяха предпазливи в намеренията си за покупка на имоти и се ориентираха в ситуацията, появиха се и проблеми с доставките, които рефлектираха върху новото строителство и това доведе до известно отстъпление в положителната тенденция, отбеляза Ганев.

Картината от тримесечието на тази година дава основание на председателя на НСНИ да потвърди прогнозата си, че 2022 г. ще е подобна на предходната, в която бяха отчетени ръстове в сделките с недвижими имоти средно с около 10 на сто.

Положителната тенденция при сделките с недвижими имоти може да бъде обяснена с естественото желание на българите да спасят спестените си средства. Когато се очаква инфлацията при определени условия дори да надхвърли 15 на сто, хората искат да си запазят спестяванията, продължава и тенденцията към покупка с цел замяна с по-голямо жилище, за да могат семействата по-спокойно да работят от домовете си, независимо от отпадането на извънредната епидемична обстановка, коментира председателят на НСНИ. Затрудненията продължават и при сделките на зелено, като по данни от строителните предприемачи, голяма част от тях са спрели с тези продажби, защото не могат да направят преценка на себестойността на строителния продукт заради ежедневните промени в цените на строителните материали. Това прави подписването на договорите на зелено рисков процес за продавачите и за купувачите, допълни Ганев.  

Вторичното предлагане на жилищата към края на първото тримесечие е по-предпочитано от купувачите и сделките са повече, особено в последния месец, но първите два месеца това не е било така, показват наблюденията на председателя на НСНИ. Със сигурност новото строителство е предпочитано, защото при него са използвани нови технологии, може да се разсрочва плащане, купувачите са първи собственици, има възможност за реализация на печалба при евентуална препродажба, коментира Ганев.

Ваканционните имоти ще поскъпват

Председателя на НСНИ определи като силно преувеличени данните, че 350 000 руски граждани имат имоти у нас. Тези цифри са легенда и те са значително по-ниски, каза Ганев. Той напомни, че от 2014 г. започна изтеглянето на руски граждани от нашия пазар на недвижими имоти и доста голяма част от тях вече се разделиха с имотите си, а при тези, които останаха по морето у нас, засега не се забелязва засилено желание за продажба. Дори има очаквания след края на войната да има приток на желаещи руски граждани да инвестират в наша недвижимост с желанието да направят добри вложения заради евентуална следвоенна икономическа криза в родината им, смята Ганев.

Българите все повече стават основен играч на пазара на ваканционни имоти. В момента се отчита високо търсене на такива имоти с цел покупка за втори дом. Сделките в Несебър за първото тримесечие на година са над два пъти повече от миналата година - 1438 това тримесечие при 700 за същия период на миналата година, а през 2021 г. те бяха със 100 процента повече от 2020 г., отбеляза председателят на НСНИ. Интересът се обяснява с това, че там цените на имотите през последните години са относително ниски и българите, които нямат много големи спестявания, виждат възможност да ги вложат във ваканционна собственост. В момента по Южното Черноморие средната цена на ваканционно жилище е 45 000 евро, като тенденцията към поскъпване вече се усеща.

Подобна е картината и при планинските ни курорти, макар и с по-малък ръст на сделките. Миналата година там бяха отчетени ръстове от около 60 на сто, напомни Ганев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
6
 
8
 
! Отговори
До ха-ха-ха преди 2 години
Ти сам ли си правиш кофража и наливаш бетона на плочите? Сам ли си зидаш и измазваш? ВиК и Ел. сам ли си ги полагаш? Проектите сам ли си ги рисуваш на тетрадката и сам ли си ги одобряваш? Щото при мен няма някой които да иска да работи за под 3-4 хилки месечно чиста пара. Да не говорим, че 500 квадрата ливадка на кюшето на 2 булеварда струва 7 цифрена сума започваща с 3-4-5. За цени на материали няма да говоря изобщо.
27
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 31 Въпреки войната, хиляди украинци се връщат у дома от чужбина, а само в региона на западния град Лвов за 24 часа границата са прекосили 19 000 душиТова означава, че в страната са влезли повече украинци, отколкото са я напуснали - 14 000. От началото на руското нашествие в Украйна на 24 февруари в страната са се върнали 556 000 души.
26
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Въпреки войната, хиляди украинци се връщат у дома от чужбина, а само в региона на западния град Лвов за 24 часа границата са прекосили 19 000 душиТова означава, че в страната са влезли повече украинци, отколкото са я напуснали - 14 000. От началото на руското нашествие в Украйна на 24 февруари в страната са се върнали 556 000 души.
25
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Питайте украинците, колко е "изгодно" да се инвестира в имот или жилище...
24
1
 
16
 
! Отговори
До 25 преди 2 години
Остави ги селата и сeляните с нивите. Сега на мода са украинките. Щели да изкупят и последния апартамент в България. Даже се били помежду си на огледите и наддавали върху цената с натура. Особено търсени били 21 етажните ЕПК-та. Доказали силата и здравината си при ракетен обстрел.
23
0
 
29
 
! Отговори
Атанас преди 2 години
Времето на брокери и нотариуси отмина. Дойде времето на съдебните изпълнители. В четвъртък (14.04.) ЕЦБ ще вдигне лихвите и нещата ще станат страшни за имотните спекуланти и пишман-строители. За съжаление!
22
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ха-ха-ха! Инвестира се в бизнес, а не в имоти... Никой няма да ти купи имотите при положение, че живеем в една от най-бедните държави... Още повече при тази война в Европа...
21
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!
20
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Селата вече се обезлюдиха, няма вече селянчета балъци които да ви купуват копторите в София - гетото на света.
19
1
 
2
 
! Отговори
До ха-ха-ха преди 2 години
Интересно, повечето колеги ги познавам лично, а не знам за някой като теб да строи във въздуха. 250-400 евро на квадрат, ама друг път.
18
0
 
22
 
! Отговори
Снимката преди 2 години
Снимката говори.На преден план величествено се издига старото и непоклатимо във времето ЕПК.Истински мавзолей с поне 500 високо образовани и интелигентни касиерки, плочкаджии,бармани,сервитьори,фризьорки, автомонтьори и пр.Събрани от поне 50 села в България.Всеки преселил се в големия град с големите си мечти да пренарежда рафтовете в Била.Наел временно евтината квартирка в ЕПКто, докато банката не му отпусне половин милион кредит за собствена нова тристайка с квадратурата на двустайка.Идилия.
17
1
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След като през 2 часа публикуват статии за имоти означава, че наближава балона да се спука с гръм и трясък.
16
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре в банка ще изгубиш 20 % от инфлацията ,като купиш надценен с 60% имот колко губиш?
15
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А някой от новодомците на 2.75% лихва дали си е сметнал вноската при лихва от 7-8%? А дали си е сметнал и разходите при инфлация 15%? А дали е сметнал, че имота му оценен за половин милион днес, утре може бързо съдия изпълнител да го преоцени на 200-250 хиляди и разликата да се поеме от наследствените му жилища?
14
0
 
29
 
! Отговори
Елза преди 2 години
Няма ден в който брокерите на не обясняват, как всички купуват като не видели всякакви имоти, на цени като в Западна Европа, айде стига сте лъгали ,за да вдигате цените изкуствено, то вече не се трае от спекуланти
13
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Спокойно, днес украинците ги настаняват в празните хотели, а утре в празните ви домове. А и да, ще ви карат да им чистите и да им плащате и сметките.
12
2
 
17
 
! Отговори
Брокерче007 преди 2 години
Давайте хайванчета, купувайте, че свикнах на 20к на месец подарени от вас :)
11
9
 
10
 
! Отговори
До 11 преди 2 години
Златото от последната финансова криза 2008-2009-та до сега е горе-долу на същите нива, а от тогава до сега доста вода изтече. Златото не е решение. Съхранява се трудно и скъпо, транспортира се трудно и скъпо, комисионните при закупуване/продаване са високи, и не носи никаква доходност на притежателя си. Вяр
10
14
 
4
 
! Отговори
За това преди 2 години
Украинските бежанци купуват яко и вдигат цените
9
10
 
3
 
! Отговори
До хахаха преди 2 години
250-400 евро бяха преди 5 години. За съжаление това вече не е така.