Рибарите на протест заради вятърни електроцентрали в Черно море

Според тях това ще повлияят негативно на миграцията на рибите
50
Рибарите на протест заради вятърни електроцентрали в Черно море
Снимка: БГНЕС

В края на миналата година група депутати внесоха законопроект за разполагането на вятърни електроцентрали в Черно море в района на Шабла.

Според тях тона ще донесе огромни ползи на добричкия регион чрез разкриването на работни места и осигуряването на инвестиции в инфраструктурата на сушата.

По думите на Ивайло Мирчев от ПП-ДБ в морето около Шабла за няколко години могат да се изградят поне 6 гигавата мощности, с което би се гарантирало енергийната независимост на страната ни. Той дава за пример и съседна Румъния, където подобни ВЕИ съоръжения вече са изградени в морето.  

Тази идея обаче среща отпор от страна на рибарската общност. Според тях вятърните електроцентрали ще повлияят негативно на миграцията на рибите, ще нанесе поражения и върху туризма в региона.
Законопроектът за изграждането на вятърни електроцентрали вносителите очакват да бъде гласуван в Народното събрание още през този месец. Ако той обаче не изпълнява конкретни критерии, рибарската общност в Крайморска Добруджа е готова да излезе на протести, посочи Виктор Лучиянов от Балчик пред БНР.

Според него такива вятърни съоръжения в морето ще оставят в историята редица видове риби по нашето крайбрежие.

"Ако това бъде гласувано и недай си Боже бъде реализирано, това ще е поредното предателство на нашите управляващи към хората на Крайморска Добруджа, съответно и на цялото крайбрежие", смята той.
Лучиянов е категоричен, че рибарската общност не е против изграждането на ветрогенератори в морето, но те не трябва да бъдат разположени в шелфовата зона. В законопроекта е записано, че съоръженията ще бъдат поставяни на разстояние между 20 и 50 км от брега. Според Виктор Лучиянов обаче, предвид спецификата на морето в шабленския и каварненския регион това не е достатъчно.

Във внесения законопроект депутатите дават пример и с вече изградените ветрогенератори в морето в съседна Румъния. Според Лучиянов не може да се направи сравнение как ще се отразят подобни съоръжения по българското крайбрежие, тъй като има специфични разлики в морето.

За да изразят още по-категорично мнението си, рибарите са готови и на масови протести.

"Рибарите никога не са били врагове на природата, те винаги са живели в хармония с природата. Явно има едни други хора, които са решили, че в момента ще реализират своите бизнес проекти за сметка отново на крайморските общности. Бъдете сигурни, че това ще бъде свързано с много сериозни протести", каза Лучиянов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още по темата: електроцентраларибари
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
2
 
9
 
! Отговори
До22 преди 4 месеца
Какво ни интересува Дания.Хората в този район те искат.Край!Или човека в демократичната ни държава е нищо?Сложете ги на Витоша.
20
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
След перките очаквам да се поднови и въпроси за шествия.газ .
19
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Зелена Измама! Eх, Ganь0 Ganь0! Половин Дания си свети и топли с такава енергия, а според теб нищо не произвеждали!? Пореден кръчмарски експерт!
18
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Хората та имат къщи за гости,хотелчета,заведения.Чакат да се изхранят с доходи от туристи.Но,нека останат гладни и да се махат ,на кой му пука .На Кирчо ли,на Кокорчо ли?Те си гледат далаверата.
17
6
 
15
 
! Отговори
Зелена Измама! преди 4 месеца
Тия перки не произвеждат нищо!!! Фирмите които ги слагат печелят от субсидиите за зелена енергия. Тези субсидиите се начисляват на потребителите а токът реално идва от АЕЦ и ТЕЦ. Даже го пише месечните сметки. Перките само загрозяват пейзажа. Един блок като нашите в Козлодуй за една година произвежда ток колкото 20 000 перки.
16
6
 
10
 
! Отговори
Знаещ преди 4 месеца
Около постаментите на генераторите в акваторията на щата Rode Island е пълно с риба-малка,голяма,всякаква и е атракция за гмуркачи и рибари от цяла Североизточна Америка.На крив рибар ....генератор му пречи
15
5
 
10
 
! Отговори
Ванката преди 4 месеца
Досега всички еко енергогенератори са пълна измишльотина - нито щадят природата, нито са евтини! Но от нашите данъци се ръсят едни пари, които ги усвояват шепа хора. И перките, и соларните пана почват да се изплащат и печелят тогава, когато им е времето за смяна. А за токсичността на батерии и сплавите да не говорим.
14
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Сорос е виновен !!!
13
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Поредното празнодърдорене на политик, за демонстрация че уж нещо работи в ползу народу.
12
5
 
6
 
! Отговори
Това преди 4 месеца
че ме 3е6 няма да промени фактите. А те са - този начин на добиване на ел енергия е масово разпространен в Дания, Германия и Норвегия. А ние както винаги сме замръзнали поне 50 г. назад във времето! Лек ден!
11
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Абе вие не разбирате ли, че рибата в този район идва от Русия? Всяка уловена риба носи печалби на Путин! Затова трябва да се унищожава, а с ветрогенераторите хем ставаме енергийно независими, хем мачкаме Москва! Унищожаваме тяхната природа, как да ви го обясня??
10
4
 
10
 
! Отговори
Оооп преди 4 месеца
Значи ниско челния лодкар има интерес. Не значение природата
9
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Някой може ли да ми помогне със сметките. Колко перки трябва да се надяват в морето, за осигуряване на "поне 6 гигавата" мощност. Наистина, чел съм за най-големите в света модели, в които отделна перка може да осигури до 16... мегавата. Чел съм дори, че има проекти и за такива с по-голяма производителност, които още не се произвеждат. Съвсем примерно, ако ще се ползват някои по-обичайни модели, да речем с 6 киловата производителност, ще трябват минимум 1000, без никакви резервни.
8
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Родните Дупетати големи душмани, за 3 години съсипаха и малкото което имахме!
7
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Истината за вятърните генератори е една- огромна вреда за площта под тях на сушата, от непрестанното въртене на перките земята се унищожава, изсъхва, нищо не вирее около тях. Неизползваема земя, да не говорим . че се променя пътят на мигриращите птици. Същото ще е и в морето, пълна вреда и съвсем малко ползи. Ще се видят след години, природата не може да понася тихомълком такава жестока намеса.
6
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Продължава унищожението на природата с безполезните измишльотини от клаймътченч сектата! Земите покриват с напълно ненужни соларни панели, по планините и моретата бодат отвратителните вятърни меулници! Които не се рециклират! Тонове пластмаси и епоксидни смоли!
5
16
 
4
 
! Отговори
АМИ преди 4 месеца
ДА ЛОВЯТ РИБА НА ДРУГО МЯСТО
4
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Балтийско море е едно от най-замърсените. Там живот и кислород почти няма вече.Затова там и да има вятърни мелници на никого не пречи
3
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Едно година ги гледах вечерта как метнаха бомби да ловят риба
2
8
 
17
 
! Отговори
морски преди 4 месеца
Рибари и...бракониери. Знаем ги бедните рибари!