Масовите арести на знакови фигури напоследък не са свързани с предстоящия мониторингов доклад на Европейската комисия за това как се справяме с борбата с организираната престъпност, с корупцията по високите етажи на властта.
Това заяви пред Нова телевизия градският прокурор на София Николай Кокинов. Според него това било „съвпадение във времето“. Той каза, че залогът от доклада е огромен и изрази надежда евроекспертите да останат доволни от нас.
„Когато Европа е доволна от нас, участваме в различните й фондове, в различните й проекти, влизат пари в България, разкриват се работни места, хората си пълнят хладилниците, образно казано и простичко казано“, обясни Кокинов.
По повод случая с осуетеното покушение срещу български бизнесмен, който е трябвало да бъде убит от ливанец, а поръчителят се оказа, че е сърбин, а не черногорец, както МВР съобщи, Кокинов отказа да коментира откъде се е получило разминаването в информацията.
„Зная само, че когато прокуратурата излезе с изявление, то беше базирано на база на това, което се съдържа в кориците на разследването“, отсече прокурорът.
„Имаме задържан един поръчител. Извършителят, както разбрахте, се е предал доброволно. Имаме оръжие огнестрелно – пистолет със заглушител, имаме снимки на жертвата, имаме много доказателства, които смятам, че ще доведат до осъдителна присъда в този казус“, отсече прокурорът.Той не потвърди появилата се информация, че ливанецът е бил помилван. „Зная само, че е бил в затвора и е в процес на придобиване на статут на пребиваващ чужденец у нас“, каза Кокинов.
Николай Кокинов се обяви за законодателни промени, за да се избегнат случаи като този с Братя Галеви. 446 престъпници, които е трябвало да бъдат по затворите, са избягали и са на свобода. Той обаче отказа да бъде конкретен кой е виновен за бягството на дупнишките бизнесмени.
“Трудно ми е да кажа защо Братя Галеви са на свобода, тъй като не са ми казали къде се намират в момента. Те се укриват от правосъдието, тъй като имат да изтърпяват 4 и 5-годишни присъди”, каза още обвинителят.
„Искам и хората да разберат, че когато третата инстанция – Върховният съд, се произнася, когато приключи съдебното заседание, съдът се оттегля и произнася присъдата си може би след месец, не в деня на съдебното заседание. Поради тази причина нито прокурорът, който се е явил на третата инстанция, нито адвокатите са можели да знаят каква ще бъде присъдата. Лицето не би могло да бъде, говоря хипотетично, ако едно лице е подсъдим, не би могло да бъде задържано, без да се знае дали присъдата ще бъде осъдителна“, заяви още Кокинов.
По повод ареста на Евелин Банев–Брендо, градският прокурор заяви, че доказателствата срещу него са изключително сериозни. На базата на тях ще се иска постоянен арест за Брендо.
„Евелин Банев е подсъдим по едно дело за пране на пари, което се намира в Софийския градски съд, което може би от около година - година и половина е в съдебна фаза. Този човек е без мярка за неотклонение...
Предвид факта, че са изтекли максимално допустимите срокове, в които той е бил задържан някога. Междувременно при нас постъпи информация от МВР, че той се кани да избяга, образно казано, по примера на братя Галеви, така да се каже. Съответно ние облякохме тази информация с доказателства, които сме представили на Софийския градски съд“, обясни Кокинов как се е стигнало до задържането на Брендо.
На въпрос дали доказателствата са свързани с трафик на кокаин от Швейцария, градският прокурор отговори кратко: "И да, и не. Нека да не гадаем“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дилемата на ЕЦБ: Борба с инфлацията или риск от нова рецесия
Wall Street си отдъхна, след като Иран каза, че е приключил с ударите по Израел
Красимир Атанасов: SpaceX е фантастичен филм, в който Илон Мъск продава мечти
Кризата с горивата ще заличи половината от печалбата на авиоиндустрията през 2026 г.
Нужна ли е корекцията на пазара
Дания ще плати с 2,2 млрд. долара повече от планираното за поръчаните изтребители F-35
Извънредно положение и евакуация в Нова Зеландия заради гигантски вълни и ураганни ветрове
Църковен празник на 9 юни: Традиции, поверия и обичаи
Кулибали: Сенегал е най-силният отбор в света!
Гръм в Рая: Майкон се дърпа на Левски за нов договор!
Мачовете по телевизията днес, 9 юни
Юноша на Левски се завръща в Монтана
Испания удари Перу с лекота
Неймар зарадва Бразилия с добра новина
Нумерологична прогноза за 9 юни
Италиански омлет на фурна
Забравете островите: това скрито кътче на Гърция ще ви остави без думи
Дневен хороскоп за 9 юни, вторник
Марта Вачкова стана горда баба!
Невероятен съвпад на Венера и Юпитер на 9 юни 2026
Днес по Черноморието ще бъде предимно слънчево
Студен фронт ще обхване страната от петък
Пенсионери излизат на протест заради цените на тока и парното
Внесоха искане за арест на двамата обвиняеми за инцидента на Челопешко шосе
Втори протест с искане на оставката на Благомир Коцев във Варна
Варненското дерби е още във ІІ кръг на новото първенство
Уникални същества, открити в китайски пещери
Най-големият корал в света, на повече от 2000 г., бе открит край Марианските острови
Очаква се силна магнитна буря
ЕКА планира следващото изстрелване на „Ариана 6“ за 17 юни
Историята на Стиви: Как един спасен панголин се завърна в дивата природа
Самолетът X-59 на НАСА премина звуковата бариера: Какво означава това за авиацията