Кюстендилец прибрал над 700 000 лв. от имотни измами

Съдът му наложи глоба от 30 000 лева и присъда от 3 години
Обновена: 22 ное 2016 18:12 | 22 ное 2016 18:09, Анисия Иванова
19
Кюстендилец прибрал над 700 000 лв. от имотни измами
Снимка: архив Reuters

Окръжният съд в Кюстендил наложи 3 години "лишаване от свобода" с изпитателен петгодишен срок и глоба в размер на 30 000 лева на И. Иванов за пране на пари, съобщиха от Апелативна прокуратура София.

Той е подсъдим, че през периода от август 2008 г. до октомври 2009 г. като клиент на "Юробанк И ЕФ ДЖИ България" АД - финансов център Кюстендил, извършил финансови операции и сделка с имущество в размер на 745 970,96 лв., които били придобити чрез престъпления.

През 2008 г. Иванов представлявал фирма "Вигоми-М“ ООД, която била изпълнител по договора с "Булгартрансгаз“ ЕАД. Целта била изграждане на преносен газопровод "Добрич – Силистра“ и АГРС Силистра.

Задълженията по договора били свързани с подготовка и осигуряване на необходимите документи за придобиване на вещни права върху засегнатите от строителството земи във връзка с изграждането на газопровода с дължина около 85 км.

Възложителят - "Булгартрансгаз“ ЕАД, предал разработения парцеларен план за трасето, засягащ общо 1492 недвижими имота на териториите на Добрич и Силистра, а данните за земеделските и горските територии били извлечени от карти, получени от Министерството на земеделието и горите.

За установяването на собствениците и подготвянето на договорите за сервитути през отделните имоти подсъдимият Иванов установил контакти с няколко лица от Горна Оряховица, Силистра, с. Койнарджа и с. Войново, обл. Силистра.

Ангажираните от него срещу съответното възнаграждение лица, представяйки се за пълномощници на "Булгартрансгаз“ ЕАД, се срещали със собствениците на земите, въвеждали ги в заблуждение за размера на изплащаното обезщетение за сервитутното право, изплащали им по 20-30 лева за декар и предоставяли за подпис предварително изготвени декларации по ДОПК и пълномощни.

По-късно всеки един от собствениците на земеделски земи винаги бил представляван от пълномощник при сключване на договор с "Булгартрансгаз“ ЕАД за учредяване на правото да прокарва през собствения му земеделски имот преносен газопровод срещу заплащане на еднократно обезщетение в определен размер.

По този начин в нотариални кантори в Силистра, Добрич и в Тервел били подписани общо 338 договора, като упълномощените били задължени "да разпределят и предадат паричните суми на всички съсобствениците на имота“.

Съгласно сключените договори на сметките на упълномощените от собствениците на земеделските земи били преведени парични средства. Въпреки договорните клаузи тримата посредници не предали полагащите се на хората суми, с което не изпълнили своите задължения.

Обвиняемият Иванов предварително открил няколко разплащателни сметки в "Юробанк и Еф Джи България“ АД – финансов център Кюстендил, - на свое име и на имената на тримата свидетели.

По-късно същите лица упълномощили Иванов да ги представлява пред банката и да извършва всякакви действия, сделки, прехвърляния и други операции без ограничение по въпросните банкови сметки. Именно по тези сметки "Булгартрансгаз“ ЕАД превело различни суми в общ размер на 745 970,96 лв.

Иванов се възползвал от парите и извършил 51 финансови операции - нареждал преводи от една сметка в друга или теглил пари. През ноември 2009 г. новият изпълнителен директор на "Булгартрансгаз” ЕАД разпоредил да се извърши вътрешен одит на управлението, контрола и текущото състояние на дружеството.

Било установено, че при изповядването на сделките между представителите на "Булгартрансгаз” ЕАД и лицата, през чиито имоти преминава газопровод "Добрич – Силистра”, не са били изготвяни навреме и не са ползвани пазарни оценки на имотите от лицензиран оценител, чрез който да се установи действителната пазарна цена на сервитута, въпреки че за целта дружеството имало сключен договор.

Било констатирано, че цените, посочени в оценките на земите, значително превишават пазарните цени за региона. С действията си подсъдимият Иванов осъществил четири от формите на престъплението "изпиране на пари“: финансови операции - прехвърляне на имущество по банкови сметки, сключване на сделка - покупко-продажба на валута, получаване - установяване на фактическа власт върху парични средства, чрез получаването им на каса и използване - оползотворяване на имуществото в свой или чужд интерес.

Присъдата може да бъде обжалвана пред Софийски апелативен съд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


19
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
0
 
2
 
! Отговори
Sando преди 7 години
Държавата даже не може и да ти гарантира часната собственост. Щом стават тия измами значи системата не работи.
15
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дори да е дал по 100 000 на всеки един от тримата му съучастници (които никъде не се споменава дали са следствени) то на него му остават едно 400 000 без глобата 370000 За 3 години в затвора му се падат по 123,333 лв на година...... А вие работете за по 12000 на година в добрите случаи да не казвам че някои вземат толкова за 2 години...... Тъжно тъжно.... после бъдете честни, едни други призоваваха не на контрабандата и така нататък ... как да стане?
14
1
 
3
 
! Отговори
Берлин преди 7 години
Съдията и съдебните заседатели да почерпят!
13
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
девиза на нашите съдилища- да защитим крадеца,девиза на държавния апарат- да обереме честния.Извод -ако не можеш да бъдеш крадец,ще бъдеш бедняк.На това трябва да учат децата в училище,щото от това се живее в бг,час по джебчийство,час по телефонни измами ,а в университетите-час по приватизация,час по нарочно фалиране на банка,час по имотни измами,нека да имат бъдеще децата
12
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Че кой не е навит да полежи в затвора 3г за 670 000лв?!
11
1
 
2
 
! Отговори
Тео преди 7 години
Не му се пише хубаво. Дребна риба е и е действал сам. Ако не си плати на управата на затвора няколко яки батковци ще го разтърсят едно хубаво да кихне останалите пари или ще му осигурят бърза среща при свети Петър. А и от "Булгартрансгаз" могат да си поискат парите по другия начин. Знае ли човек.
10
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
да спечелиш 700 000 и да те осъдят да платиш 30 000 глоба не ми се струва наказание,ми то ддс-то е 20% или 140 000,това си е подстрекателство към крадене
9
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До А1Вие сигурно предпочитате ширините на които действат господата Мадоф и Лемън брадърс... По-таквозинка, да ге!
8
0
 
26
 
! Отговори
Пешо преди 7 години
Е щом ще е делчо поне да беше наполовина! А заглавието ви трябваше да е съдът си раздели парите с измамник
7
0
 
39
 
! Отговори
А1 преди 7 години
Е, па по-нашите географски ширини на това му казват "бизнес инициатива"!-))))))
6
0
 
36
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
Поредното доказателство ,че за милион нЕма закон ,а за кокошка нЕма прошка шарил си е където трЕбва и пей сърце.
5
0
 
43
 
! Отговори
Васо преди 7 години
Какво по-добро поощрение на престъпността от това.
4
0
 
27
 
! Отговори
пикам на държавата преди 7 години
действието на Наредбата за прием с пръстов идентификатор е за прегледи в болниците но не и за имотните измами....
3
0
 
39
 
! Отговори
ьяаьая преди 7 години
За толкова пари, толкова малко? Ми щом ще е така, да се хващам и аз. Е*ати държавата, как сме заровили.
2
0
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
егати, искам и азприбираш 1 милион, плащаш 50 000 и веднага обещавам, че повече така няма да правя. По този начин озаконяваш останали 950 000.
1
0
 
32
 
! Отговори
отпечатаци на кг преди 7 години
А аз си помислих, че е от лотарията..