Време за истина в САЩ: Тръмп и Клинтън в яростен сблъсък за Белия дом

Днес се провеждат президентските избори отвъд Океана
39
Време за истина в САЩ: Тръмп и Клинтън в яростен сблъсък за Белия дом
Снимка: БТА

Избирателите в Съединените щати гласуват днес за президент, за подновяване на една трета от 100-членния Сенат, на цялата 435-членна Камара на представителите, както и в щатски референдуми по широка гама въпроси - смъртното наказание, правото на аборт, контрола над огнестрелните оръжия, узаконяването на марихуаната, увеличението на минималното заплащане и много други.

Още по темата
За най-важният избор – този за президентския пост, се състезават кандидатите на Демократическата партия - Хилари Клинтън, на Републиканската - Доналд Тръмп, на Зелените -Джил Стайн и на Либертарианската партия - Гари Джонсън, но последните двама с нищожни шансове.

Президентът на САЩ, освен държавен глава, е ръководител на правителството и главнокомандващ на въоръжените сили на най-могъщата държава в света.

Изборите за президент са непреки - гласува се за членове на избирателната колегия от 538 души, които малко по-късно избират формално президента, но обикновено веднага след приключването на т.нар. народен вот в изборната нощ се знае кой ще е новият президент. Той трябва да спечели подкрепата на 270 членове на избирателната колегия.

Социологическите проучвания почти през цялата кампания показваха преднина за Хилари Клинтън от средно 3-5 процента. В анкетата на "Вашингтон пост" и ABC от вчера, 7 ноември, Клинтън има подкрепа от 47 на сто, а Тръмп - 43 на сто, съобщи Ройтерс. Според допитване на сп. "Икономист", публикувано вчера вечерта, Клинтън води с 45 процента пред Тръмп, който има 41 процента, предаде Ройтерс.

Голямата неизвестна величина е избирателната активност. Около 40 милиона избиратели са се възползвали от правото на ранно гласуване до 4 ноември и статистически модели сочат, че в ранния вот Клинтън има преднина от 9 процента. Колкото е по-висока активността, шансовете на Клинтън се увеличават, тъй като тя има по-силна подкрепа сред жените, испанскоезичните избиратели, цветнокожите и средната класа, а Тръмп е харесван предимно от белите мъже без висше образование, сочат данните.

Как протичат изборите за президент в САЩ?

Свикваните на четири години избори винаги са във вторника след първия понеделник на ноември, както е вписано в американската конституция. Партийните избори обаче преминават през сложна избирателна система, докато републиканците и демократите излъчат по един кандидат.

Гласуването, според общото избирателно право, протича в един тур във всичките 50 щата и в окръг Колумбия (град Вашингтон, който не влиза в състава на никой щат).

Гласоподавателите избират измежду кандидатите за президент и вицепрезидент. Чрез пряко гласуване всеки щат определя група от членове на избирателната колегия, които изразяват подкрепа за определен кандидат.

Избирателната колегия се състои от 538 души. Броят на членовете от всеки щат се определя въз основа на населението му. Всеки щат има един електор за всеки от депутатите му в Камарата на представителите, както и един за всеки от двамата сенатори на щата. На този принцип Калифорния - най-гъсто населеният щат, има 55 електори, Тексас - 38, а Ню Йорк и Флорида - по 29. В другия край на спектъра, слабо населените Аляска, Делауер, Върмонт и Уайоминг имат само по трима електори, с колкото разполага и окръг Колумбия.

Членовете на избирателната колегия официално избират президента и вицепрезидента на 19 декември, което обаче на практика е чиста формалност.

Във всички щати, с изключение на два, кандидатът, който спечели мнозинство от народния вот, получава подкрепата на всички електори на щата. Небраска и Мейн използват разделена система, при която двама електори се избират от народния вот в целия щат, а останалите - според народния вот във всеки конгресен район.

Системата "победителят взема всичко" в щатите, прави победата на трети кандидат изключително трудна, въпреки че такъв все пак може да окаже решаващо влияние в определени щати и следователно - върху резултата на национално ниво.

Някои щати в исторически план подкрепят кандидата на демократите избори след избори, а други са също толкова предани на републиканците. Поради тази причина кандидатите насочват усилията си към десетина щата, които се колебаят в избора и често се оказват решаващи за крайния резултат. Най-важните от тях са "зоните на битка" или "суинг щатите" с най-голям брой електори, като Флорида (29), Пенсилвания (20) и Охайо (18).

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
1
 
2
 
! Отговори
от колко американци преди 7 години
и на тия стратезите им заформили един избор, направо масово харакири да си направят
28
2
 
1
 
! Отговори
мечо кух преди 7 години
позволявам си да цитирам един форумен класик от един друг форумЖени над 55 не трябва да бъдат държавни ръководители. Настъпили са невъзвратими промени в психиката, хормонални проблеми, проблеми с обмяна на веществата и т.н. и т.н.
27
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Президентът на САЩ, освен държавен глава, е ръководител на правителството и главнокомандващ на въоръжените сили на най-могъщата държава в света."Главнокомандващ е Владимир Владимирович Путин, а не президентът на САЩ, само това оставаше...
26
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
*** Donald Trump
25
1
 
1
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
А сега ще триеш ли(заради първите две думи)?Комунистическата партия на САЩ подкрепя Хилъри.
24
1
 
1
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
Изтрий това:До 25 фактДа.Под формата на "мигрантски поток".
23
2
 
5
 
! Отговори
факт преди 7 години
Клинтънови носят разруха на Европа
22
2
 
2
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
Я да видя агентите на Кремъл дали ще изтрият това(с което ще се издадат):Хилъри - Президент.Хау.
21
1
 
9
 
! Отговори
1 преди 7 години
Имам странното чувство, че днес САЩ решават съдбата на света за следващите четири години. Прав ли съм ?
20
1
 
2
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
Колеги,това със звездичките не е към никой от вас,а към служебното лице,което трие.
19
2
 
5
 
! Отговори
шанс за промяна преди 7 години
Ако американците изберат Доналд Тръмп, ще имат шанс за промяна. Ако изберат Хитлъри Клинтън, тя ще продължи тотално провалилата се разбойническа политика на Обамата.
18
1
 
2
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
До 19"And I will not negotiate" (Няма да преговарям)Това е извадка от "Rise" на Кати/или Кейти Пери.Целият текст ми изглежда като писан от вашингтонски феминистки "ястреб"Демек,склонен съм да подкрепя твоята теза.Но се въздържам от категорични прогнози,защото съм само обикновен читател на конспиративни теории,който гледа много филми.Току-виж може и да греша.
17
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако Клинтън спечели се гответе за война. Тя се е зарекла, че ще унищожи Русия, Китай и Иран. Казала го е гласно и всичко това е записано и документирано. С нейната дейна подкрепа започна арабската пролет, унищожението на Ирак, Афганистан, Либия и Сирия. Тази е просто маша на военното лоби в САЩ и е на тяхната хранилка и изпълнява каквото и кажат. Тая ще подпали света. Къде сме ние в това положение? В 3-та глуха. Нека поне си изберем подобаващ президент, който е и главнокомандващ армията ГЕНЕРАЛ
16
1
 
3
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
Ще се оплача в Американското посолство,че ми триете рекламата на Комунистическата партия на САЩ и като дойде Хилъри на власт,ще видите вие,модератори-агенти на Кремъл.Шигувам сЪ.
15
3
 
2
 
! Отговори
Циганин преди 7 години
Първите данни от изборите че Клинтън води с 58 % ,на второ място е тРАМП С32 % И 1 ГЛАСе третия кандитат от 7 гласували ))
14
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като и видя налудничавата физиономия на Килъри и тръпки ме побиват, че това нещо има на разположение ядрени оръжия. Надявам се, че тези около нея ще имат здрав разум иначе тая ще подпали ядрена война като стой та гледай.
13
2
 
8
 
! Отговори
Ангел преди 7 години
Социолозите дават 3-4% за Клинтън но и нашите даваха от 3 до 7% за Мама а накрая се видя какво стана.На Тръмп избирателите са много по единни и Амбицирани за разлика от тези на Клинтън.Ако САЩ не изберат Тръмп сега след 4 или 8 години ще изберат някой много по краен от него защото пологението ще стане отчайващо
12
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Битка с предизвестен край.
11
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Пристрастието на днес. бг е очевадно. Борбата е между Тръмп и Килари, а сте дали снимка на на сем. Килъри. Никоя уважаваща себе си медия не би го направила, колкото и да е пристрастна.
10
2
 
2
 
! Отговори
ПНХ преди 7 години
Днеска ще гледам клиповете на Кати Пери - "Rise" и "Dark horse",докато подготвям ушанката си за ядрена зима.