Появата на руския Рокфелер

"Роснефт" процъфтява под ръководството на Игор Сечин
Обновена: 29 мар 2013 16:38 | 28 мар 2013 20:34, Елка Василева
86
Появата на руския Рокфелер
Игор Сечин. Снимка: архив, Reuters

"Предстои да станем свидетели на нова вълна от консолидация в световния петролен и газов бизнес." Тези думи не са мои. Те бяха произнесени по-рано този месец от президента на компанията, смятана за най-голяма в световния енергиен бранш. Игор Сечин е президент на "Роснефт" - руска компания, която, след като приключи изкупуването на компанията Ти Ен Кей (TNK-BP), сега произвежда над четири милиона барела петрол дневно, повече даже от "Ексон", пише Ник Бътлър във "Файненшъл таймс".

В "Роснефт" има 70 на сто участие на руската държава. Сечин, който е известен с миналото си на служител от съветското разузнаване, е един от най-могъщите хора в Русия. Навремето, когато изгради "Стандарт ойл", Джон Д. Рокфелер използва всички възможни средства за ограничаване на конкуренцията, но накрая бе победен от културната и правна съпротива срещу монопола. Сечин няма такива проблеми. Консолидацията на петролните активи на Русия през последното десетилетие имаше пълната подкрепа на Кремъл.

За разлика от "Газпром", която изпитва затруднения, "Роснефт" процъфтява под ръководството на Сечин. Тя се сдобива с технологии чрез поредица джойнт венчъри с най-добрите западни компании. Тя проучва находище в арктическото Карско море, където според очакванията има около 35 милиарда барела петрол. Ванкорското находище в Източен Сибир се разработва с най-модерна сондажна технология.

Посредством своята проучвателна дейност "Роснефт" замести през 2012 г. 130 на сто от своите резерви и по 200 процента за всяка година през периода 2009-2011 г. - числа, които засрамват повечето западни компании. Този успех плюс стратегически съюзи, както и новата придобивка дават на Сечин възможността да изведе Русия на световната енергийна сцена. Той има пари, техническа сила и политическа мощ, които могат да отворят всяка врата в Близкия изток, Африка или Латинска Америка.

Компанията вече се появи в Аляска и дълбоките води на Мексиканския залив. "Роснефт" вече изпревари всемогъщата някога "Газпром" и не е невъзможно тези компании да бъдат обединени или най-малкото поставени под единното ръководство на Сечин.

Въпросът сега е как ще реагира останалата част от бранша. Някои са се наредили на опашка за сключване на съюзи с "Роснефт", за да си осигурят достъп до неразработените ресурси.

Едва ли Русия ще позволи на западни компании да правят големи пари от експлоатацията на това, което все още се възприема като национален ресурс. Игор Сечин и президентът на Русия Владимир Путин със сигурност сега са на власт и работят заедно. Но разпределението на властта в Русия никога не е трайно. Един Рокфелер в Русия няма да бъда заплашен на антитръстово основание, но акумулирането на власт носи своите рискове.

Онези, които са избрали да не се съюзяват с "Роснефт" или да ограничат сътрудничеството си с нея, сега трябва да решат дали са способни да запазят мястото си в сектора, който стремително се разделя на малко ядро от истински глобални играчи, съчетаващи богатство и високи технологични умения, и останалите, които рискуват да станат периферни играчи и, казано с икономически термини, пасивни участници в пазар, върху който имат ограничено влияние.

По-общ е въпросът за политическите и стратегическите амбиции на Русия. Съживяването на властта с преизбирането на Путин през миналата година е съвсем очевидно. Русия вече не е пасивна или губеща заради предизвикателствата, които идват от другаде - нещо, което според мен ще стане много явно, ако Европейският
съюз реши по неправилен начин кипърския проблем.

Развитието и растежът на "Роснефт" са индустриален израз на тази национална пробивност. Изказването на Сечин за бъдеща консолидация свидетелства, че сделката за Ти Ен Кей не е границата на амбициите, неговите и на Русия. Рокфелер преоформи американския петролен бизнес. Сечин има потенциала да преоформи тази индустрия в световен мащаб.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
И на няколко сантиметра от Русия...:D Общото с Русия е, че двете държави са най-богати на природни ресурси и поддържат едни отлични отношения. Сама по себе си Русия се е доказала като огромна сила, а заедно с Китай...Само да кажа, че руснаците са с 50 млн повече. Отделно разполагат с една от най-многобройните и отлично въоръжени армии. Европейците докато минат през Полша и страните им ще бъдат сринати от ракетен огън. Не е Средновековието, та числеността да е от толкова голямо значение.
51
6
 
16
 
! Отговори
до 53 преди 11 години
Сега, американците като те дупят тройно за тока произведен от наши въглища, хубаво ли ти става? А за цената на нефта, като спрат да печатат долари и цената му ще падне.
50
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Един милиард китайци какво общо имат с Европа, те са на 10 000 км.
49
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Е, има хора и хора... Такива като тебе щяха да си свалят гащите пред Саддам, за да си напълнят резервоара на колата. Но има и друг чешит хора, които просто му отвинтиха главата. Похвали се на майка си с разъжденията си, може и да се зарадва, че е родила нищожество.
48
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
53ПАК,няма мърдане бате.и баща ти да надупят ще дава,няма на къде.
47
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
41Ти добре ги подкарваш сметките ама си чел недочел.я добави към тези 140 мил руснаци още ЕДИН МИЛИАРД китайци и пак си смятай на воля,***.Между другото навърши ли 20??*** да си удариш една пердашка в банята върху снимката на гаджето и пак ела.
46
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Сечин и Рокфелер...............нерде Ямбол ,нерде Станбул.Написалият/ата статията определено първо пише после мисли (ако изобщо може да мисли).
45
2
 
4
 
! Отговори
32 до 49 преди 11 години
Обръщам ти за последен път внимание, защото наистина си ***. В момента цялата икономика е на основата на изкопаеми горива. България като много други трябва да си купува такива за да съществува. Дали от Русия или Нигерия, нациите, които имат суровини ще си определят каквато цена искат, а ние ще купуваме, защото е стока от първа необходимост! Ако ти имаш някаква идея как да заменим основния енергиен ресурс я сподели с управляващите. Баси, колко големи *** се разхождат около нас...
44
2
 
4
 
! Отговори
32 ДО 46 преди 11 години
Хахахахахаха, това в учебника за дупедав...оп, за демократи ли го пише? Русия се опитала да души Европа и затова Наполеон я спасил като превзел останалите нации. Хер Хитлер спасява европейците от Джугашвили, а не за собствена облага. Истината е, че реално погледнато през ВСВ Русия и Райха са сключили съюз с цел примирие. Докато Хитлер гази в Европа, Сталин се опитва да мобилизира нацията за неизбежната война. Иначе като идеали двамата са като близнаци. Крайни социалисти.
43
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
А ти продължаваш да акаш през устата, така ли? Какво ми казваш с всички тия лигнитни приказки?
42
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Руснаците сами ще си спонсорират кампанията, като продължат да разиграват цял континент, на хората накрая ще им писне, както е било по времето на Наполеон и после по времето на Хитлер. Само че сега няма да има Рузвелт, който да праща консерви.
41
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
И в двата случая не са тръгвали на поход срещу Русия от алчност, а защото азиатите точно като сега са се опитвали да душат Европа, за да я превземат.
40
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
са бъркали в преценката си. Само да ти кажа, че в Русия разстояние от 1000 км се счита за кратко, а съществува една република Якутия голяма колкото 1/3 от Европа, с някви притоци на Лена по 1000-2000 км и само в тази република има 800 хил. езера! Разбираш ли за какъв мащаб говорим? Тея твоите 500 млн европейци ако тръгнат през пролетта ще стигнат до Предмосковието през зимата....и там вече ги чака голямата мъка. Отделно кой ще спонсорира такава кампания, като ЕС и САЩ едвам живуркат сега.
39
2
 
8
 
! Отговори
до 41 преди 11 години
Приятелю....напомняш ми за един нисък и закръглен пълководец, който след като превзел цяла Европа погледнал и към Русия....След около 120 години един пък друг чичко с мустаци също правел такива сметки. Резултатите навярно са ти ясни...И страшно интересни сметки правиш....предлагаш на всички европейци и американци да тръгнат на поход с палатки към Русия, така ли, от там ли идват тези стотици милиони? "Русия е колос на глинени крака" - цитат-отпратка към историята, доста по-големи умове от теб...
38
6
 
4
 
! Отговори
ivio преди 11 години
NEZNAKM KOI GLUPAK IA IZMISLIL TAZI STATIA NO ROSNEFT NE MOZE DORI I NA MALKIA PRAST DA SE HVANE NA EKSON,BRITISH PETROLIEUM ILI SHELL KOITO RAZBIRA ZNAE ZA KAKVO STAVA VAPROS
37
4
 
8
 
! Отговори
за 41 преди 11 години
;)))))))))Ей тва седераста, като вдиша малко лепило и не знае какво пише
36
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Да, наясно съм и какво от това? Какво искаш да ми кажеш с тая словесна диария? Много ти харесва да се молиш на Нигерия и Венецуела за петрол ли?
35
1
 
0
 
! Отговори
32 до 37 преди 11 години
Не разбра сарказма на колегата...:D
34
3
 
8
 
! Отговори
32 преди 11 години
Колкото до това дали ще ни хареса...хората ти дават право да избираш. Или да купуваш от тях, или от другаде. Ама къде е това другаде все още отговор няма....Толкова богата страна може да си позволи лукса да разиграва цял континент....а между другото в Русия има републики, които са големи колкото 1/3 от Стария континент. Руснаците доста време не излизаха на политическата сцена, но от няколко години се върнаха с гръм и трясък...за ужас на затъналите в момента Щати.
33
2
 
7
 
! Отговори
до 34 преди 11 години
Ти като си много отворен, кажи сега защогоривата постоянно скачат, като Русия все още не е толкова определяща сила на пазара на петрол? Сега кой те *** тебе? Естествено, че в който е баницата, той ще я раздава. Наясно ли си, че в момента страните, които могат да си позволят износ на петрол се броят на пръсти? Това са Русия, Венецуела, Нигерия, няколко от Арабския п-ов и Либия. Това са богатите на петрол страни, на другите количествтото им не стига за покриване на собствените нужди!