Следващото предизвикателство за Китай

Бъдещето на китайското благоденствие е ключов залог за света
Обновена: 19 окт 2014 14:14 | 19 окт 2014 10:42, Камелия Цветанова
38
Следващото предизвикателство за Китай
Снимка: Ройтерс, архив

Бъдещето на китайското благоденствие е най-голямото неизвестно през идните месеци и в същото време то е ключов залог за света.

Продължават съмненията дали ръководителите на Китай са способни да приземят успешно една прегряла икономика.

Докато на практика всички страни в света търсят начини да стимулират растежа си, китайското правителство се опитва, тъкмо обратното, да го забави до трайно равнище. Тъй като Китай се стреми да се развива към икономика, чиято динамика в по-голяма степен зависи от вътрешното търсене и е по-силно обвързана с услугите, напълно неизбежен и желателен е и преходът към по-бавен растеж.

Предизвикателствата обаче са огромни и никой не бива да приема, че мекото кацане е гарантирано.

В икономика, в която дългът нарасна експлозивно до над 200 % от брутния вътрешен продукт (БВП), не е лесно да овладее малко по малко растежът без да се предизвика масово неизпълнение на амбициозни инвестиционни проекти в страната. Дори в Китай, където правителството разполага с добре попълнена хазна, която да смекчи рязкото падане, един фалит от мащабите на Lehman Brothers би могъл да доведе до голяма криза.

Помислете за трудностите при управлението на мекото приземяване в икономиките, които са обвързани с пазара. Доста рецесии са били катализирани или разширени от циклите на втвърдяване на паричната политика. Идеята, че контролираното затягане на кранчето е по-лесно в по-централизирана икономика, в която политическите лидери трябва да се опират на много по-очевидни сигнали на пазара, е твърде спорна.

В случая с Китай бихме могли да приемем, че рисковете са скромни. Официалната цел за растежа остава 7,5 %. Разбира се, тази цифра със сигурност варира повече от афишираното. Е, къде тогава е китайската икономика днес? Повечето показатели сочат, че тя е забавила значително темпа.

Красноречив факт е, че годишният растеж на търсенето на електричество е намалял с близо 4 % през първите осем месеца на 2014 година или до безпрецедентно ниско равнище от финансовата криза през 2008 година. Това забавяне на търсенето на електричество постави въгледобивната промишленост в твърде неблагоприятно положение и редица мини приключиха дейността си с фалит. Резкият спад на цените на жилища е друг класически показател за уязвимостта на икономиката, макар да е трудно да се определи истинският ритъм на понижението. Износът също се забави на фона на слабия растеж в останалата част на света.

За жалост данните за Китай не са толкова надеждни, колкото за една развита икономика и това не дава възможност да се правят категорични прогнози за това какво е на път да стане там.

Потреблението на електричество по правило е една от най-надеждните мерки за растежа, но с изместването на икономиката към сектора на услугите, които потребяват по-малко енергия в сравнение с производството на цимент или на стомана, напълно вероятно е това да е просто симптом за ребалансиране на икономиката на страната.

По същия начин понижението на цените на недвижимите имоти бе последвано от кратък период, през който те нараснаха над два пъти. Поради това е трудно да се заключи, че Китай е изправен пред здравословна и скромна корекция, или пък да се твърди, че чисто и просто има срив. И ако континентална Европа най-сетне излезе от кризата, както направиха САЩ и Великобритания, растежът на износа би могъл отново да се възстанови.

Изглежда ясно едно - китайските ръководители възнамеряват да продължат многобройните реформи, насочени към пазара, одобрени на третия пленум на Китайската комунистическа партия през 2013 година. Агресивната кампания на борбата срещу корупцията на президента Си Цзинпин би могла да се възприема като подготовката на политическа съпротива срещу продължаването на икономическото либерализиране. За сметка на това обаче може да се твърди, че досега китайската корупция бе по-скоро данък, отколкото парализираща сила, и че евентуално радикално развитие на правилата на играта би могло само по себе си да катализира силен спад на производството.

Може ли Китайското правителство да управлява икономиката до "меко кацане" и в същото време да изкорени корупцията, да намали замърсяването и да либерализира пазарите, за да гарантира растеж в дългосрочна перспектива? Залогът е много голям. Ако китайският растеж се срине, последиците за останалата част на света биха могли да се окажат много по-лоши, отколкото от една нормална американска рецесия.

Темпът на растеж на Китай продължава да е кацнал твърде високо, така че има много място за спадането.
От двете основни инстанции, прилагащи политиката на затягане на кранчето днес в света, вероятно линията на Управлението за федерален резерв на САЩ е най-лесната за разбиране, но това не означава задължително, че пак тя е източник на най-много последици за света в сравнение със случващото се в Китай.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


38
Още по темата: Китайикономика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
0
 
1
 
! Отговори
manipulatzia преди 9 години
dilgit na kitay e 23,1 %
24
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Препоръчвам на китайските лидери да разрешат безконтролна раждаемост в Китай.Така ние няма да сме мюсюлманска провинция ,а китайска.
23
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Европа и САЩ искат да приберат аутсорсинг'а си обратно в къщи,но дали поданиците им искат да се превърнат в работническа класа?Едва ли.По-скоро биха приели още емигранти .Къде обаче като вече няма място в белите страни?Ами в изрочно-европейските ще се заселят араби и азиатци и така ще спечелят всичко:белите страни ще си останат бели,а източно-европейските ставайки черни ще си оправят отрицателния демографски прираст, тежката индустрия и ще се превърнат в неразделна част от Европа-задния и двор.
22
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До BerlinKATO SI STANAL DOICO,ATOI ABORIGEN ,CII *** TARSITE V BALGARSKI SAIT PROKLETI RODOOTSTAPNIZI
21
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До от Сидни Ав$тралияMRASNITE BALGARSKI SELIANDURI STANALI AVSTRALIISKI ABORIGENI.
20
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Пазарната икономика доведе всички страни до разруха. Бъдещето е на комунизма.
19
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Авторе, не всички страни търсят начини да стимулират растежа си, България не само, не го стимулира, дори не го задържа на едно място, ами умишлено го сваля надолу, погледни какви са ни заплатите и как намаляват, вместо да се увеличават!
18
4
 
2
 
! Отговори
Berlin преди 9 години
Хаха... ако Канбера за теб е високото грозде, загасил си я здравата. Аз имам немски паспорт и работя във фирма за високотехнологично медицинско оборудване. С други думи - мога в произволен момент да пътувам до произволно избрана от мен точка на планетата. Вече съм посетил над 40 държави и Канбера определено не е сред местата, които бих повторил.Поздрави от Берлин, Г??рмания
17
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Щом е започнал резкият спад на цените на жилища изхода е ясен. Следва гърмеж на банки заради невърнати кредити и т.н.
16
0
 
4
 
! Отговори
hahah преди 9 години
До от Сидни Ав$тралияНедей да льжеш като Бьлгарин... Нищо не е безплатно и ако наистина си в Австралия би требвало да знаеш. Явно си се изтресьл на екскурзия само...
15
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До БерлинХодих до Канбера два пъти, по работа. Препоръчвам този град на всеки, който е решил да се самоубие чрез скука.**високото грозде е кисело!
14
2
 
5
 
! Отговори
Берлин преди 9 години
Ходих до Канбера два пъти, по работа. Препоръчвам този град на всеки, който е решил да се самоубие чрез скука.
13
1
 
10
 
! Отговори
Жул преди 9 години
АвстралЯ, взЯми нЯучи как сЯ пише на БългаЯрски Язик. Неграмотен, Нещастнико.
12
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Подарък за васdnes.bg/world/2014/05/10/avstraliia-nai-dobrata-strana-za-jiveene.224996малък бонусdnes.bg/world/2014/10/08/oisr-kanbera-e-nai-dobroto-miasto-za-jiveene.241430
11
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До N:9, "За 5" : Всъщност е обратното САЩ са част от Китай, защото Китай е един от основните спонсори на САЩ като им изкупуват ДЦК-тата. Вземи ти се ограмоти малко.
10
2
 
21
 
! Отговори
Реотан преди 9 години
Имат икономика и тя прегрява.Нямаме икономика и даже не можем да загреем , като албански реотани сме.Поуката е друга.Човешкият фактор , демографските процеси , хората , са най същественият икономически фактор.Можеха да напишат , че 7 пъти , или с 700 % , Китай с неговото милиардно население превъзхожда развитието на България , имаща вече население колкото едно китайско село.Велика нация с величествени постижения.
9
11
 
27
 
! Отговори
DEVIL-JIN преди 9 години
Бъдещето на планетата е във Китай и Русия,така наречения западен модел е към своят залез.
8
4
 
2
 
! Отговори
123 преди 9 години
...Ще опоскат и разрушат държавата с революция. %0-тина млн. биха могли да разселят по света из другите континенти, но 500млн. !!! Няма място за толкова по света, така че...това им е проблемът. Други ок. 350млн. са с ок. 2000$ заплата и останала "малка" час са т.нар на запад - "средна класа"...
7
12
 
3
 
! Отговори
123 преди 9 години
Китай се опитва да "забавя", както казвате тук, в статията или подтиска растеж в икономиката си, защото... има ок. 1 млрд. души, които са със (съпоставими)150$ заплата на год! За да си развива икономиката, БЕЗ разширение и завземане на външни пазари, т.е. за сметка на вътрешния си, трябва да увеличи ефективността на пикономиката си двойно. Какво значи това...Това значи от тези 1млрд. заети, 500млн. да останат без работа! И нали се сешщата, какво ще се случи с АРМИЯ от 500 млн. безработни ?
6
5
 
7
 
! Отговори
Диана преди 9 години
Днес вече е правило в журналистиката да пишеш глупости. Колкото повече, толкова повече.