Краят на Южен поток е голям неуспех за Путин

Европа да преразгледа Набуко, съветва западната преса
3 дек 2014 08:19,
120
Краят на Южен поток е голям неуспех за Путин
Снимка: Reuters, архив

"Отказът от Южен поток е голям неуспех за Путин" извежда в заглавие влиятелният британски икономически всекидневник "Файненшъл таймс". Изданието посочва, че подписаният меморандум между Русия и Турция не може да бъде сериозна алтернатива на "Южен поток".


Според вестника тълкуването на Путин, че отказът от проекта е загуба за Европа и печалба за Турция, не отговаря на действителността. Руският президент е принуден да изостави дългогодишен проект. Това е стратегически неуспех за Русия и оправдава последователната позиция на ЕС по този въпрос. Според вестника на "Газпром" щеше да му се наложи да плати голяма част от цената на проекта, а имайки предвид, че търсенето на газ в Европа не се увеличава, отчасти поради възхода на възобновяемите източници, винаги е било съмнително дали бизнес проектът на стойност 50 милиарда долара е изгоден.

Изданието коментира, че за Путин в случая с "Южен поток" икономиката винаги е била на второ място след политиката. Голяма част от газа, който Русия продава на Европа, се транзитира през Украйна. Това дава на Киев рядка възможност да влияе на Москва и "Файненшъл таймс" отбелязва, че един нов газопровод, паралелно със "Северен поток", щеше да позволи на Русия да заобиколи проблемния си съсед и да намали по този начин възможностите да се съпротивлява на натиска на Москва. Газопроводът също така би затвърдил влиянието на Русия в голяма част от Югоизточна Европа, включително в България, Унгария и Сърбия.

Според "Файненшъл таймс" схващането, че едно ново руско споразумение с Турция осигурява стратегическа алтернатива, е погрешно. Турция не е достатъчно голям клиент, за да замести европейския пазар, който "Южен поток" щеше да обслужва. Освен това всеки план на Москва да пренася газ през Турция за ЕС, ще се натъкне на същите проблеми като тези на "Южен поток", допълва вестникът.

Европа трябва да потърси нови източници за доставка на газ и затова трябва да преразгледа плана за газопровода"Набуко", пише "Файненшъл таймс". Неуспехът с "Южен поток" и лансираният от Путин "завой към Азия" издава стратегическа уязвимост на Русия. Путин иска да продава газ на нови пазари, но той влоши отношенията си с най-големия си газов клиент. Русия няма няма какво да продава на света освен ресурсите си, а това става все по-трудно, заключава изданието.

Списание "Форин полиси" посочва в статия, озаглавена "Мечтите на Путин за газопровод", че "Южен поток" е станал жертва на кризата в Украйна, че спирането му показва, че има граници на енергийния тормоз, който Москва упражнява. С отказа си от газопровода Путин изглежда признава, че европейските санкции почти са торпилирали финансовите перспективи пред мащабния проект, а продължителният отпор на Европейския съюз и някои държави членки като България, са го обрекли на провал, пише списанието.

Според "Форин полиси" вероятното прекратяване на "Южен поток" е удар по опитите на Русия да изолира още повече Украйна, като същевременно продължи да доминира на европейския енергиен пазар. Ако преговорите с Турция продължат с бързи темпове, тя може да направи още една стъпка към осъществяването на отдавнашната си мечта да стане енергиен център за Европа, дори сближаването с Москва да крие заплахата да отдалечи Анкара още повече от Брюксел. За ЕС оттеглянето на Путин е равнозначно на победа на върховенството на закона, както и на победа в битката за влияние над държавите от бившия съветски блок в Централна и Източна Европа, отбелязва списанието и посочва, че бюрократите все още се опитват да разберат дали "Южен поток" наистина е "мъртъв или е на животоподдържащи системи".

Според "Форин полиси" съдбата на газопровода показва задълбочаващите се различия между страните от ЕС, които са на позицията на Брюксел и тези, които клонят към Москва. Изданието отбелязва, че Унгария нееднократно е противоречала на ЕС и все повече се е приближавала към Путин и Москва, като не се е подчинила на Брюксел и е одобрила строителството на "Южен поток". "Форин полиси" пише, че България от своя страна нееднократно го е блокирала и че българското правителство е приело резервите на Брюксел по въпроса за законността на тръбата, въпреки че отказът от газопровода може да струва на балканската страна 400 милиона долара на година от така нужните й приходи от транзитиране на газ.

Само дни преди изненадващо оповестената новина от Путин български длъжностни лица разкритикуваха опитите на Русия да затегне енергийната си примка около бившите сателитни държави, особено като пречи на търсенето на газ в Европа. По думите на цитиран от "Форин полиси" енергиен експерт от Центъра за наука и международни отношения "Белфър" към Харвардския университет такова публично отдръпване е български сигнал за Брюксел и Вашингтон: "Ние не сме на страната на Русия".

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


120
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименБухахахахахах пий студена вода от ядрен дестилатор хахаххахахахахахах и нощем не ти требе крушка :)
32
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Правят газопровод под океана казва се американонакуку.
31
2
 
9
 
! Отговори
ОПИТОМИТЕЛ преди 9 години
Ей, ИЗРЕВАХТЕ МЕДИИТЕ с тези погрешни заглавия и с 999 КОМЕНТАРИ под тях.Ето ви едно заглавие на тема "ЮЖЕН ПОТОК", което на всички да им стане ясно, ЗАЩО. "ПУТИН ОТРЯЗА ПАРИТЕ НА РУСКИТЕ ТАРАТАЙКИ В БЪЛГАРИЯ" и сега мучат като ТЕЖКО РАНЕНИ ЗВЕРОВЕ.
30
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"България от своя страна нееднократно го е блокирала и че българското правителство е приело резервите на Брюксел по въпроса за законността на тръбата, въпреки че отказът от газопровода може да струва на балканската страна 400 милиона долара на година от така нужните й приходи от транзитиране на газ."Даже в англия знаят наще политици кви *** са. Освен това за сведение на Роко прИзидентчиту те как знаят колко ще са приходите пък ти не бе мишок?
29
4
 
4
 
! Отговори
до 50 преди 9 години
Лошото че полуостровчето даже не е и заблатено, а е сухо като барут. Февруари месец Путин трябва да им кара вода с водоноски защото и при най-големите икономии и ограничения които им са наложени в момента вода има още за 3 месеца.
28
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
1 Щатски долар = 53,9490721 Руски рублитик-так тик-такНема лабаво.
27
12
 
10
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 9 години
Лакомията изяде главата на ***... - малкото, заблатено полуостровче се оказа голям залък за него...
26
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако бях русофил щях да ида да се подпаля пред руското посолство в знак на протест срещу отстъпчивата и мекушава политика на Путин срещу Гейропа и Пиндостан.
25
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ЕС виси на укр. тръба основно и наистина имаше нужда от ЮП, който щеше да започне да полага тръби средата на декември.Ссега новата тръба през Турция няма да има по-рано от след 2 год. Следователно: планът на някои кръгове да стратират пълномащабна война чрез Украина, която да доведе до рестартиране на финансовата система, се отлага, т.к. ЕС ще измръзне без алтернатива! Това е резултатът от алчността, от този "трети енергиен" пакет оскъпяващ проекта за да пълни гуши на посредници. Не това беше целта на ЕС и САЩ. БГ стана разменна монета, подарък на ***.
24
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Подигравката с кремълското чучуло е пълна :)
23
11
 
7
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 9 години
Русия доказа, че е диктатура по най-категоричен начин... - при нормалните държави - важните, стратегически решения не се вземат еднолично и не се оповестяват публично, а по дипломатичен път...Истината за Русия е, че първо прави политика, а след това икономика... - се доказа за пореден път...
22
0
 
6
 
! Отговори
АН преди 9 години
ДОБРЕ ЧЕ БГ ИМА УСПЕХ ОТ ЮЖЕН ПОТОК
21
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Турция и Русия ги обединява поне едно нещо - икономическия интерес и третирането им от ЕС като чужди! Докато ние се репчим по заповед срещу едните и другите.
20
1
 
5
 
! Отговори
Kaloian преди 9 години
Sega na nas bulgarite ni ostava da si dobivame gaz kato zapochnem da izpuskame prez zadnite si otverstia i go sabirame v obshta truba.Probvano e ...gori,
19
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Русия не може нищо да направи, освен да изтрепе някои енергийно експертни маймуни, приоритетно от синьото политическо пространство, които от вчера се хилят доволно от екраните на телевизорите. И обясняват пристрастията си с икономически уж аргументи, вместо просто да заявят, че не искат руски газ, ако и без пари да ни го дават.Поне това го могат руснаците.
18
3
 
11
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
До РумбоИдеята на САЩ и големите петролни и газови фирми е след победата над Русия,цените на петрола и газа да се вдигнат и покрият огромните загуби от ценовата война.Как ще стане-като ограничат износа на Русия.Само че "победа" няма да има-по скоро ядрена война,отколкото Русия да се предаде!
17
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Само в анимационните филмчета мишките правят номера на котараците
16
0
 
18
 
! Отговори
д-р Менгеле преди 9 години
Хайде, пуснаха латерната. Самовнушението е добър начин за психотерапия.
15
5
 
25
 
! Отговори
Елемаг преди 9 години
Финансиста и как предлагаш да спре Европа да купува газ?Знаеш ли че 30% от заводите на БМВ са на руска газ?Има и друго,Путин за това си връзва гащите с Турция и Китай щото Европа се оказа долна "шантонерка" в бизнес отношение!!!Я ми коментирай като икономист,Франция като се ослушва за "Мистралите", какъв бизнес партньор ще е вече от тук нататъка???
14
2
 
20
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
Когато искахме "Набуко" защо ни отказаха?Сега когато водят война с Русия,пак ни прецакват!Ясно е,че Русия и Украйна вече никога няма да се помирят,какво ще остане от Украйна е друг въпрос.Русия ще продължи да търси обиколен път за газа и май го намери.Сега ще купуваме същото нещо,само че през Турция-голяма независимост,няма що!Между другото насищането на турския пазар с газ ще направи излишни другите газопроводи.А ниските цени на горивата няма да са вечни!Те са и най-вече суровина за химията!