Какво става с България при гръцки фалит?

Връзките между страните са силни, но не са като преди години
Обновена: 26 фев 2015 16:54 | 26 фев 2015 10:53,
39
Какво става с България при гръцки фалит?
снимка: Ройтерс

Със здравите си търговски и банкови връзки с Гърция България и нейните съседи на Балканския полуостров остават силно уязвими на заплахата от гръцки финансов колапс, въпреки че зависимостта е по-ниска, отколкото преди няколко години, пише Ройтерс.

Въпреки че изглежда, че Атина си е подсигурила удължаване на спасителната програма, опасността от евентуално напускане на еврозоната все още съществува. Налице е и рискът, че гръцките банки, от които изтичат депозити, ще бъдат принудени да се разделят с подразделенията си в чужбина.

Клоновете им са концентрирани на Балканите, където вземанията на гръцките трезори в България възлизат на близо една пета от брутния вътрешен продукт на страната, показват данни на Банката за международни разплащания.

Гръцките банкови активи в Албания, Македония и Сърбия са еквивалентни на близо 18%,16% и 12% от БВП, съответно.

Освен това България насочва 7% от износа си към Гърция, както показва графиката на Ройтерс. Към ноември 2014 г. експортът към южната ни съседка намалява с 6% до 2,6 млрд. лв., а вносът – с 9% до 2,4 млрд. лв., показват последните данни на НСИ. С Гърция е една от малкото държави, с които поддържаме положително търговско салдо.

Ръководителят на отдел „Развиващи се пазари“ в германската банка Commerzbank Симон Кихано Евънс поставя въпроса за ефектите от отлива на депозити в Гърция върху поведението на вложителите в същите банки, но в различни страни.

В България Обединена българска банка, Пиреос Банк и Алфа Банк са 100% собственост на гръцките банки майки. Четири румънски и три албански банки също са контролирани от гръцки банки майки.

През май 2014 г. гръцката банкова група Eurobank Ergasias, към която принадлежи нашата Пощенска банка, увеличи капитала си с 2,864 млрд. евро, в резултат на което контролният пакет от акции вече се контролира от инвестиционни фондове от САЩ, Канада и Азия.

„Гръцките банки у нас са достатъчно изолирани от незабавно влияние от това, което се случва в Гърция“, коментира главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян въздействието на кризата в Гърция върху банковия сектор. Той заяви, че гръцките банки попадат под родните регулации, въпреки че капиталът им е гръцки.

Анализаторът в Commerzbank поставя въпроса и за финансирането от банката майка. „Това ще бъде ли възможно или месните власти ще трябва да се намесят, за да рекапитализират тези банки?“, пита Евънс.Hidden Field

Разликата между кредитите и депозитите може да бъде около 5% от БВП на България, ако гръцките банки спрат да финансират поделенията си, изчислява Bank of America/Merrill Lynch. Разликата в Румъния и Сърбия е 2 на сто.

Положително е, че връзките са по-слаби в сравнение с преди. Данните на Bank of America/Merrill Lynch показват още, че през 2012 г. разликата между кредитите и депозитите е била 8% у нас при 6% в другите две държави.

Делът на гръцките банкови активи в България бе близо 30% от БВП през 2011 г., докато в Сърбия съотношението бе близо 20 на сто, сочат още данните на Банката за международни разплащания.

Изчисленията на Investor.bg разкриват, че към края на 2014 г. делът на гръцките банки в общата сума на активите на българската банкова система се понижава до 15,8% от 17,4% преди година.

Икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
19
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Гърция като се разкашля, татаромонголчетата треска ги хваща!
8
3
 
9
 
! Отговори
Ganjo преди 9 години
Grackia *** e mechtata za dobar standard na bulgarina.Kraino vreme e garcite da budat postaveni tam kadeto im e miastoto.Ne stava da se zivee s hitrosti non stop na garba na Evropa.
7
10
 
5
 
! Отговори
до 6 преди 9 години
Стига рева, бе. Стани голям шеф и взимай големи пари, като не ти харесва. Или направи революция. Да седиш и да цивриш няма смисъл.
6
18
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Какво става ли???? Ами ставаме пак по-зле от гърците--дори когато те фалират.....Със тиквеният заем да не би, да станем по-добре.....ай моля ви се.Гърците разбраха единствената истина--по-добре фалит и край с членството в Е.С. отколкото безкраен европейски ужас....
5
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Помните ли Кипър преди 3 години?Какво става там сега?Живеят си живота хората.
4
11
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
АЪЛГАРИЯ НЕ Е ЛИ ФАЛИРАЛО ОТДАВНА???АЗ ПЪК СИ МИСЛЯ ЧЕ Е ФАЛИРАЛА!ДА БАЧКАШ ЗА 300-400ЛЕВА И ЦЯЛ ЖИВОТ ДА ТЪНЕШ В МИЗЕРИЯ И ДА ЖИВЕЕШ ДЕН ЗА ДЕН КАКВО Е?А?
3
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Един фалит на Гърция няма да се отрази добре на България.1. В България ще се върнат няколко стотин хиляди имигранти.2.много от фирмите в Гърция може да се преместят тук ( а те са отвратителни работодатели) 3. Може да ни наводнят с още евтина стока.4. Гръцките банки може да вдигнат лихвените проценти в България.Плюс от фалита е че може западни компании да прехвърлят част от бизнеса от Гърция в България.
2
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Евтино узо???
1
1
 
22
 
! Отговори
111 преди 9 години
защо плашите хората , и нищо непишете как се ограбват бъл банки , оня хайванин обра чудо на чудесата банката и натварихте парите на бъл народ ,заем .ЛИХВИ за тва няма и дума ,най доре да си гледаме нашата паничка , че както сте тръгнали да крадете а ние да ви погасяваме заемите ще надминем ГЪРЦИЯ а докколкото знам в гръцко за 35год стаж ми давате 220лева по гръцко щеше да е поне 700е нелъжете народа