Смъртта на стотици в Средиземно море засрами Европа

Това може да промени сегашната й политика спрямо имигрантите
20 апр 2015 20:47, Елка Василева
169
Смъртта на стотици в Средиземно море засрами Европа
Снимка: Reuters

Възмущението, пред което лидерите на Европа са изправени заради смъртта на стотици бежанци, опитали се да достигнат бреговете на континента, може да доведе до промяна в политика, която критици осъдително описват като "да оставим хората да се удавят, за да възпрем други в отчаяна нужда", пише Аластър Макдоналд от Ройтерс.

Защитният ров, който Средиземно море образува между крепостта Европа и неможещите да се похвалят с нейното благополучие съседи, може да стане малко по-малко труден за преминаване, но вниманието ще остане съсредоточено върху разубеждаване на потенциалните мигранти да достигат до континента по начини, които не крият риск от удавяне в морето.

В опит да реагират на смъртта на до 700 души на риболовен кораб, опитали се да стигнат от Либия до Италия, външните министри от ЕС се срещат днес, а държавните и правителствените ръководители, някои от които вече призовават за промяна, също може да се съберат скоро.

Те обаче трябва да се справят с дилемата, която ги накара през октомври да свият обхвата на спасителна операция, от страх да не стане, както каза германският вътрешен министър, "мост към Европа за стотици хиляди хора, бягащи от войната и глада в Африка и Близкия изток. Правителствата, обкръжени от антиимигрантски партии, сега изпитват обратния ефект от пренебрегването на хуманитарното бедствие.

"ЕС може да разполага със средствата за спасяване на бежанците, бягащи от ада на Сирия и Либия, но ги оставя да се удавят", написа за в. "Зюддойче цайтунг" германският юрист Хериберт Прантъл.

"Европа използва загиналите бежанци, за да се предпази от други", каза той. "Европа затяга коланите".

Председателят на Европейския парламент говори за "срам". Според активистите, изразяващи подкрепа за бежанците, последните са окуражени, че общественият отзвук може да донесе промяна, макар и ограничена от егоизма на един континент, докачлив на тема безработица и терористични заплахи.

По-лесният достъп до убежище на южното крайбрежие и опитът за слагане на край на кавгата между държавите от Европейския съюз за това кой колко бежанци да приеме, са елементи от стратегия, по която работи изпълнителната власт на ЕС.

В краткосрочен план обаче броят на загиналите може да обърне тенденцията в полза на тези като италианския премиер Матео Ренци, които призовават за повече ресурси за спасяването на човешки животи, и в ущърб на онези, които оприличиха миналогодишната спасителна операция на Италия "Маре нострум" на фериботна услуга за нелегални пътници.

"Проблемът със загиването на мигранти най-сетне стана значим на международно ниво", каза в Женева Ленард Дойл, говорител на Международната организация по миграция. "Започваме да виждаме как хората реагират на хуманитарния аспект" на този проблем.

Притегателен фактор

Британското правителство отправи критики към операцията на ЕС за издирване и спасяване на мигранти, казвайки, че тя може да изкара още мигранти в морето.

"Те създават неволен "притегателен фактор", насърчавайки повече мигранти да опитат опасното прекосяване на морето – нещо, което води до още трагични и ненужни жертви", каза през октомври държавният министър Джойс Ейнли пред парламента в Лондон.

Ръководителката на външната политика на ЕС Федерика Могерини също цитира "притегателния фактор" във видян от Ройтерс документ, който ще бъде връчен днес на външните министри в Люксембург. Той е изтъкнат като един от рисковете, които крие предложението за евентуални морски патрули на ЕС за борба с контрабандата на оръжия и петрол в Либия.

Дойл обаче каза: "Няма доказателство, че една животоспасяваща мисия ще бъде притегателен фактор".

Статистическите данни са неясни, заяви Нилс Френзън, преподавател по право в Южнокалифорнийския университет, който помогна за оспорването на отговора на САЩ на притока на бежанци от Хаити през 90-те години на миналия век.

Макар че броят на мигрантите се повиши през годината, когато Италия започна операцията си "Маре нострум" в отговор на масово удавяне през 2013 г. недалеч от остров Лампедуза, Френзън каза, че това увеличение съответства на "стимулиращия фактор" на нарастващото насилие в Сирия и Либия.

Враждебността срещу имиграцията, дори срещу тази от други страни от ЕС, доведе до "пасивен подход" на европейските лидери.

Според него за тях ще е трудно дори да построят бежански лагери в Северна Африка и Близкия изток, както американските власти държаха бежанците от Хаити през 90-те години на 20-и век във военноморската база "Гуантанамо" в Куба. "Ще трябва да търсим програма, която ще доведе стотици хиляди хора", каза Френзън. "Тези лагери се превръщат в независими анклави и проблемите в областта на сигурността са кошмар."

Морално късогледство

Като оставим настрана хаоса в Сирия, Ирак или Либия - настъпил отчасти в резултат на европейските намеси там - голямата бездна в благосъстоянието в Средиземноморието ще продължи да привлича икономически мигранти.

Националният доход на глава от населението в ЕС е 30 пъти по-висок от този в много
африкански държави - неравенство, което е 10 пъти по-голямо от това от двете страни на строго охраняваната граница между Мексико и САЩ.

Ска Келер, която говори за миграцията от името на групата на Зелените в Европейския парламент, обаче вижда как общественият натиск слага край на "циничната" европейска политика, която оставя хора да се удавят.

"Само защото противниците на имиграцията са по-шумни, това не означава, че те са мнозинство", каза тя. "Мисля, че има промяна".

След последните смъртни случаи няма кой знае какво възобновяване на предишните критики към спасителните операции.

Германският вътрешен министър Томас де Мезиер нарече потъването от неделя "трагедия" и каза, че ЕС трябва да увеличи усилията си за координиране на миграционната стратегия.

Андерс Лустгартен, чиято играеща се в Лондон постановка "Лампедуза" изследва как обикновените хора могат да се опълчат на силите, които ръководят отчаяните бежанци и икономическата нищета, критикува безпощадно "моралното късогледство" и злонамереността, която той вижда в орязването на ресурсите на ЕС за спасяване на мигранти.

"Ответният отговор на обществото е единственото нещо, което ще спре това", заяви той за Ройтерс.

И тъй като полемичната му статия за бежанската криза във в. "Гардиън" миналата седмица бе споделена повече от 12 000 пъти в социалните мрежи, Лустгартен смята, че този отговор може би започва.

"Нищо няма да спре ЕС, освен масов политически натиск, и аз мисля, че е доста окуражаващо, че днес има наистина силна човешка реакция", каза той.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


169
Още по темата: Европаимигранти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
88
1
 
5
 
! Отговори
Ангел преди 9 години
Ама защо срам за Европа ли е виновна за смърта им ? Тръгнали с лодки от Африка за Европа НЕЛЕГАЛНО ,само са си виновни!!!
87
2
 
7
 
! Отговори
Ценности преди 9 години
Още първите европейски заселници в америка, демонстрирали МОРАЛНИТЕ си ЦЕННОСТИ, пренесени от западна Европа:1. За начало ИЗБИЛИ корените жители-индианците2. Малцината останали "***" били алкохолозирани.Мдааааа, съвременните американци не са страдали от ценностни цели.
86
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Колкото Европа се е засрамила от хилядите кораби с роби до преди 150 години !
85
1
 
6
 
! Отговори
за 121 преди 9 години
Няма как да се тропосат на руска трапеза - границите са реални и се охраняват, за хляба трябва да се трудят, и никой не ги толерира. И ако те застрелят , докато я прекосяваш, граничаря го награждават, не го съдят.
84
3
 
8
 
! Отговори
Гледна точка преди 9 години
Нали Великите сили от Европа и Америка подклаждат, насаждат и довеждат света до повечето войни. Нали Европа и Америка, както и част от български интелектуалци, подкрепяха "бунтовниците", които впоследствие се оказаха ИД, срещу сирийското правителство. Когато Путин обясняваше на света, че това са терористи, никой не искаше да чуе, защото го е казал той. Сега имало бежанци. Ще има, защото сами сме си го направили.
83
1
 
14
 
! Отговори
истината преди 9 години
В момента има десетки богати арабски държави, които могат да приемат бежанците и които в същото време изповядват Исляма, тоест същата религия като на бежанците? ! Защо милиони хора с агресивна религия като мюсулманската, която няма никаква търпимост към християнството се допускат в християнска Европа! Това е бомба със закъснител, която е заложена и рано или късно ще избухне! При един световен конфликт на верска основа, няма нужда мюсулмански войски да нападнат Европа-тя ще бъде превзета отвътре!
82
1
 
11
 
! Отговори
Европа преди 9 години
Европа НЕ МОЖЕ и НЕ трябва да се срамува: стотици хиляди мигранти, емигранти, бежанци( между които и ПОТЕНЦИАЛНИ ТЕРОРИСТИ) са СПАСЕНИ, живеят в Европа, НЕ РАБОТЯТ, получават социални помощи, РАЖДАТ непрекъснато деца, ГНЕВЯТ се, ИСКАТ помощи, жилища, ИСКАТ.Английският и германският журналист защо не предложиха да се разпределят "искащите в Европа"и в Китай, Русия, Индия....ТЕ бягат от Ислямска държава.Но в ЕВРОПА се фанатизират на тема "ислям".Като сме лоши защо искат ТУК???
81
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Страни в които населението се удвоява за години, няма как да го изхранят с никаква икономика. Защо раждат като зайците, кой им е длъжен да ги изхранва?
80
1
 
17
 
! Отговори
Victimized преди 9 години
Да се чувстват засрамени тези които направиха северна Африка и близкия Изток невъзможни за живеене ! Ние и като цяло хората в Европа с какво са виновни ? Че САЩ и партньорите им не са спирали да воюват последните 25 години по тези места ? И тези хора можеха да имат спокоен и добър живот , да водим търговия и да си гостуваме като туристи . Но не , за да се правят пари трябва да има война , Европа трябва да се напълни с промити мозъци . Случката с френското списание е само за загрявка .....
79
1
 
3
 
! Отговори
До Козелчо преди 9 години
Одисей1 или по-популярното козелчо. Що не дойдеш вече да го цуняш бе козленце?И какво се шматкаш ами не ходиш да чистиш с езика си гъ...те на американските си побратими?Ама ти: Може да хвръкна, ама козел беше.
78
1
 
7
 
! Отговори
Прасето Гошо преди 9 години
Ние като сме в Европа та сме прокопсали...
77
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тръгнали да прекосяват държавни граници , да се натрисат на чужда къща и да сядат на чужда трапеза, пострадали заради собствената си глупост и НИЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧУВСТВАМЕ ВИНОВНИ, ЗАСРАМЕНИ И ДЛЪЖНИ? Някой определено е за психиатър!
76
3
 
20
 
! Отговори
НЕ-засрамена преди 9 години
Няма от какво да се срамувам. Защо тези хора не емигрират в някоя друга мюсюлманска арабска държава - има пряк път по суша - например Саудитска арабия, Оман, Дубай. Ами да си ги приберат при тях братята ***.Защо арабските държави, в които няма военни действия не ги искат ?!?! Посочените държави са много по-богати от бедната Европа. А пък тези, които защитават така наречените емигранти, да си ги приберат в къщи. Като нашия Плевнелиев - що не си вземе в имението 5-6 тумби арабчета......
75
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Санкции срещу Русия ще оправят работата!
74
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В момента има десетки богати арабски държави, които могат да приемат бежанците и които в същото време изповядват Исляма, тоест същата религия като на бежанците? ! Защо милиони хора с агресивна религия като мюсулманската, която няма никаква търпимост към християнството се допускат в християнска Европа! Това е бомба със закъснител, която е заложена и рано или късно ще избухне! При един световен конфликт на верска основа, няма нужда мюсулмански войски да нападнат Европа-тя ще бъде превзета отвътре!
73
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Е къде е логиката лидерите на Европа, или който и да било друг, да носят отговорност за *** по дефиниция действия на една тълпа ***? Чий са го търсили *** на кораба, а не са си висяли по дърветата, или каквото там правят ***?
72
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Че трябва да се помага на бежанците спор няма, НО в същото време милиони мюсулмани вече са се настанили във всички европейските страни без изключение! Общо в Европа мюсулманите са 10-20-30-50 милиона, нищо чудно и да са повече, но никой не знае колко са в момента! А пристигат още и още, и не му се вижда края на това преселение на народите! Отгоре на всичко се построиха хиляди джамии навсякъде в Европа, а ще се строят и още! Реално погледнато Европа постепенно загубва своя християнски облик и се
71
2
 
31
 
! Отговори
Mnenie преди 9 години
Европа ще се самоубие с толерантността си. Отидете във Франция и вижте какво става в големите градове. Цели квартали с африканци и араби, които разчитат само на държавни помощи. Ако им спрат помощите, всички ще излязат на протест и ще създадат хаос. За какво й са на Европа още безработни, крадци и ***?! Да си създадат нормални държави там, от където идват.
70
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Е, защо да се срамува Европа? Вече прекаляват. Ами, да вземат да им предложат транспорт следващия път, да не се чувстват виновни.
69
2
 
25
 
! Отговори
Darth Plague преди 9 години
Май ще се окаже, че ония човек с по-малките мустачки е бил напълно прав!