Смъртта на стотици в Средиземно море засрами Европа

Това може да промени сегашната й политика спрямо имигрантите
20 апр 2015 20:47, Елка Василева
169
Смъртта на стотици в Средиземно море засрами Европа
Снимка: Reuters

Възмущението, пред което лидерите на Европа са изправени заради смъртта на стотици бежанци, опитали се да достигнат бреговете на континента, може да доведе до промяна в политика, която критици осъдително описват като "да оставим хората да се удавят, за да възпрем други в отчаяна нужда", пише Аластър Макдоналд от Ройтерс.

Защитният ров, който Средиземно море образува между крепостта Европа и неможещите да се похвалят с нейното благополучие съседи, може да стане малко по-малко труден за преминаване, но вниманието ще остане съсредоточено върху разубеждаване на потенциалните мигранти да достигат до континента по начини, които не крият риск от удавяне в морето.

В опит да реагират на смъртта на до 700 души на риболовен кораб, опитали се да стигнат от Либия до Италия, външните министри от ЕС се срещат днес, а държавните и правителствените ръководители, някои от които вече призовават за промяна, също може да се съберат скоро.

Те обаче трябва да се справят с дилемата, която ги накара през октомври да свият обхвата на спасителна операция, от страх да не стане, както каза германският вътрешен министър, "мост към Европа за стотици хиляди хора, бягащи от войната и глада в Африка и Близкия изток. Правителствата, обкръжени от антиимигрантски партии, сега изпитват обратния ефект от пренебрегването на хуманитарното бедствие.

"ЕС може да разполага със средствата за спасяване на бежанците, бягащи от ада на Сирия и Либия, но ги оставя да се удавят", написа за в. "Зюддойче цайтунг" германският юрист Хериберт Прантъл.

"Европа използва загиналите бежанци, за да се предпази от други", каза той. "Европа затяга коланите".

Председателят на Европейския парламент говори за "срам". Според активистите, изразяващи подкрепа за бежанците, последните са окуражени, че общественият отзвук може да донесе промяна, макар и ограничена от егоизма на един континент, докачлив на тема безработица и терористични заплахи.

По-лесният достъп до убежище на южното крайбрежие и опитът за слагане на край на кавгата между държавите от Европейския съюз за това кой колко бежанци да приеме, са елементи от стратегия, по която работи изпълнителната власт на ЕС.

В краткосрочен план обаче броят на загиналите може да обърне тенденцията в полза на тези като италианския премиер Матео Ренци, които призовават за повече ресурси за спасяването на човешки животи, и в ущърб на онези, които оприличиха миналогодишната спасителна операция на Италия "Маре нострум" на фериботна услуга за нелегални пътници.

"Проблемът със загиването на мигранти най-сетне стана значим на международно ниво", каза в Женева Ленард Дойл, говорител на Международната организация по миграция. "Започваме да виждаме как хората реагират на хуманитарния аспект" на този проблем.

Притегателен фактор

Британското правителство отправи критики към операцията на ЕС за издирване и спасяване на мигранти, казвайки, че тя може да изкара още мигранти в морето.

"Те създават неволен "притегателен фактор", насърчавайки повече мигранти да опитат опасното прекосяване на морето – нещо, което води до още трагични и ненужни жертви", каза през октомври държавният министър Джойс Ейнли пред парламента в Лондон.

Ръководителката на външната политика на ЕС Федерика Могерини също цитира "притегателния фактор" във видян от Ройтерс документ, който ще бъде връчен днес на външните министри в Люксембург. Той е изтъкнат като един от рисковете, които крие предложението за евентуални морски патрули на ЕС за борба с контрабандата на оръжия и петрол в Либия.

Дойл обаче каза: "Няма доказателство, че една животоспасяваща мисия ще бъде притегателен фактор".

Статистическите данни са неясни, заяви Нилс Френзън, преподавател по право в Южнокалифорнийския университет, който помогна за оспорването на отговора на САЩ на притока на бежанци от Хаити през 90-те години на миналия век.

Макар че броят на мигрантите се повиши през годината, когато Италия започна операцията си "Маре нострум" в отговор на масово удавяне през 2013 г. недалеч от остров Лампедуза, Френзън каза, че това увеличение съответства на "стимулиращия фактор" на нарастващото насилие в Сирия и Либия.

Враждебността срещу имиграцията, дори срещу тази от други страни от ЕС, доведе до "пасивен подход" на европейските лидери.

Според него за тях ще е трудно дори да построят бежански лагери в Северна Африка и Близкия изток, както американските власти държаха бежанците от Хаити през 90-те години на 20-и век във военноморската база "Гуантанамо" в Куба. "Ще трябва да търсим програма, която ще доведе стотици хиляди хора", каза Френзън. "Тези лагери се превръщат в независими анклави и проблемите в областта на сигурността са кошмар."

Морално късогледство

Като оставим настрана хаоса в Сирия, Ирак или Либия - настъпил отчасти в резултат на европейските намеси там - голямата бездна в благосъстоянието в Средиземноморието ще продължи да привлича икономически мигранти.

Националният доход на глава от населението в ЕС е 30 пъти по-висок от този в много
африкански държави - неравенство, което е 10 пъти по-голямо от това от двете страни на строго охраняваната граница между Мексико и САЩ.

Ска Келер, която говори за миграцията от името на групата на Зелените в Европейския парламент, обаче вижда как общественият натиск слага край на "циничната" европейска политика, която оставя хора да се удавят.

"Само защото противниците на имиграцията са по-шумни, това не означава, че те са мнозинство", каза тя. "Мисля, че има промяна".

След последните смъртни случаи няма кой знае какво възобновяване на предишните критики към спасителните операции.

Германският вътрешен министър Томас де Мезиер нарече потъването от неделя "трагедия" и каза, че ЕС трябва да увеличи усилията си за координиране на миграционната стратегия.

Андерс Лустгартен, чиято играеща се в Лондон постановка "Лампедуза" изследва как обикновените хора могат да се опълчат на силите, които ръководят отчаяните бежанци и икономическата нищета, критикува безпощадно "моралното късогледство" и злонамереността, която той вижда в орязването на ресурсите на ЕС за спасяване на мигранти.

"Ответният отговор на обществото е единственото нещо, което ще спре това", заяви той за Ройтерс.

И тъй като полемичната му статия за бежанската криза във в. "Гардиън" миналата седмица бе споделена повече от 12 000 пъти в социалните мрежи, Лустгартен смята, че този отговор може би започва.

"Нищо няма да спре ЕС, освен масов политически натиск, и аз мисля, че е доста окуражаващо, че днес има наистина силна човешка реакция", каза той.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


169
Още по темата: Европаимигранти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
11
 
11
 
! Отговори
Цак преди 9 години
Пак ще режете "***", пак ще трепете "фесове"... на думи, да.Пак гръмки закани...Съзнавате ли колко сме жалки българите.Един мъртъв народ, народ без деца, народ от емигранти, народ намалял с 20% за 20 години...
47
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Крайно време е да се спре мюсулманското нашествие в Европа . По добре да се издават и един милион фесове ,но да се спаси цивилизацията . Нека да се върнат от където са дошли и там да си възхваляват алах . Мир на праха им .
46
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
От какво Европа трябва да се срамува? Африка не може и няма да дойде в Европа. Единственото нещо което е за срам е, че над Африка няма морска блокада с военни кораби, и че корабите в Африка не са потопени, че да няма с какво да дойдат.
45
27
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не съм мюсюлманин, българин съм,и сериозно мисля, че трябва да приемаме и да интегрираме колкото може повече бежанци.Демографското ни състояние е катастрофалнои никой не ни е крив, че сме мъртъв народ без минало, без настояще, без бъдеще.
44
27
 
1
 
! Отговори
Булумбези преди 9 години
Срамота е при условие, че повечето ни села са празни, градовете и те са празни,да се правим на снежанки и елфии да не приемаме бежанци.Които единствени могат да влеят свежа кръв в тази мъртва държава.
43
25
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
България трябва да се засрами и да интегрира колкото може повече бежанциза да се спаси от изчезване,и да съживи поне малко този мъртъв народ.Българи няма да има скоро, то е неизбежно,поне България да има, поне като географско понятие.
42
1
 
14
 
! Отговори
анонимен преди 9 години
Защо Европа да се засрами?! Може ли Европа да побере и създаде условия за живот на половината от населението на Африка и Близкия изток?!
41
1
 
17
 
! Отговори
стига толерастия преди 9 години
Не знам дали тази статия наистина отразява настроенията в Европа или просто е написана в стила на БКХ, но... ТАЗИ ТОЛЕРАСТИЯ ПРОСТО ПОГУБВА ЕВРОПА. Заради такова мислене, след 50г. Европа ще е някакъв гнусен континент, населен от арабо-***, а старите нации и техните култури ще са изчезнали. Моля Ви, не позволявайте това да се случи !
40
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Съмнителна ми изглежда тази загриженост. Дълбоко се съмнявам, че ще вземат каквито и да е мерки. Да дават пари да спасяват някакви диваци без никакви обществени умения? Да не са луди? Всичко е пари и бизнес.
39
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
някъде четох, че мюслитата избутвали християните от лодките да се давят...т.е. нищо ново под слънцето
38
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Западна Европа няма никакъв срам. Всички на запад, защото запада краде и убива хора в Азия и Африка векове наред. Сега ще гледа тези хора. Ние нямаме нищо общо. Дори си позволи долния запад да колонизира и Източна Европа.
37
1
 
0
 
! Отговори
Колчо преди 9 години
До Анонимен 60Ми като е хетеро човека, за да бъде европеец гей ли го съветваш да стане
36
2
 
0
 
! Отговори
Колчо преди 9 години
До АНTИМУТРААНТИМУТРА е МУТРА с отрицателен знак съгласно законите на математиката, а и в живота често е така.
35
2
 
6
 
! Отговори
Колчо преди 9 години
До Одисей 1Какво е трябвало да умиротворяват европейците , че то в Либия нямаше война, Кадафито си ги контролираше много добре. Що се пъчиш като нищо не разбираш?
34
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А случайно Европа не се ли срамува, че измират хора от глад в някои от страните членки?!?!?
33
1
 
15
 
! Отговори
Ма Би преди 9 години
Когато Кадафи управляваше хората си стояха там. Да им помогнат тези които го убиха. Не съм против хората бягащи от война! Против съм всички други които напълниха хубавия континент с оправданието , че са гладни. Гладни хора има и в самият ЕС. Българите са добър пример. Да връщат всички които идват от държави в които никой не ги гони! Жал ми е за европейците като цяло.
32
1
 
15
 
! Отговори
защото преди 9 години
защо да се срамуваме бе продажни писари та те наи нагло ще ти вземат кьщата ще ти ислемизират децата ти ,ще те помехеданет като турците едно време ,ще ти унищожат културата защото техниа АЛЛАХ ГО изисква ,бьдете милосьрдни те ще ви слагат камикадзета в домоветв ви може би това искате
31
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
питам аз , тия който вземат от 1000 до 3000евра на глава не се ли срамуват ,за тях няма ли закон , или ние сме длъжни да ги храним да ги лекуваме ,ние бедните , местото на всички тия е в америка , те направиха всичко това а ние да плащаме браво ,няма що някой да знае колко струват на бъл всички тия , защото наскоро прочетох , че на гърците им стува на година 28МИЛИАРДА,не е лъжа да не говорим за кражби , болести , наркотика
30
1
 
1
 
! Отговори
club colonial преди 9 години
kralskite familii i tehnite soldati sa mnogo stari i grohnali i tolkova nadaleko ne vijdat savsem dobre bez binokli, a i da vijdat...imat tolkova drugi vajni svetovni dela - ubilei, hipodrumi, stadioni, helikopteri, kone, zooparkove, olimpiadi, humanitarni missii, missii na dobra volia, blagotvoritelni missii, otkrivane na autosaloni, otkrivane na formula 1, otkrivane na panairi...za sveta
29
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не знам за какво възмущение в Европа се говори в статията, аз чувствам единствено облекчение от новината.