Руският език като мек инструмент на сила и натиск

От руския език зависи единството на страната, заяви Путин
Обновена: 21 май 2015 09:28 | 21 май 2015 09:22, Елка Василева
71
Руският език като мек инструмент на сила и натиск
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Руският език беше определен от руския премиер Дмитрий Медведев като "изключително важна държавна задача". Същата мисъл изказа и президентът Владимир Путин на специално заседание, заявявайки, че именно от руския език зависи единството на страната.

За изпълнението на тази задача бяха отделени близо 7 милиарда рубли, които ще бъдат използвани за образованието в страната и за "разширяване на пространството на руския език" зад граница.

Руският вестник "Комерсант" пише по този повод, че след сериозното влошаване на външнополитическата обстановка руските власти са започнали да гледат на образованието като на "инструмент на меката сила за постигане на руските интереси".

Правителството заяви, че зад граница ще бъдат създадени центрове за колективен достъп до руските образователни, информационни и социокултурни ресурси. То обеща да поддържа руските училища в страните от ОНД и други чужди държави чрез осигуряване на учебници, пособия, научно-популярни книги и списания. До 2020 г. руските власти ще очакват също разширяване на присъствието на руския език в интернет, както и повишаване на неговата популярност и престиж.

"Ведомости" отбелязва, че руският език и литература след историята се превръщат в предмети, приковаващи политическото внимание. На вчерашното съвещание при президента, посветено на руския език, участниците повтаряха колко е важно развитието на националните езици, но откроиха "важната роля на руския език в укрепването на държавността", посочва изданието.

"Ведомости" цитира мнението на един от президентските съветници, че езикът и културата са "меки инструменти на силата и натиска", а също базов елемент за единството на нацията.

Политологът Михаил Виноградов коментира пред вестника, че въпросът за значението и развитието на руския език е "меко, политически коректно обръщане на на властите към темата за национализма и патриотизма". Той припомня, че тази тема вече бе използвана по време на конфликта с Украйна: необходимостта от признаване на руския език като втори официален бе една от причините за въвличането на Русия в кризата.

"Независимая газета" се спира на отправените от Владимир Путин упреци към медиите и интернет за неграмотност и призивите му да се спазва баланс при използването на чуждици. Вестникът цитира и изявлението на директора на института по руски език Александър Молдован, който обърнал внимание на заседанието върху още един проблем - проникването на просторечието и жаргона на престъпните среди в публичното пространство.

Първият вицепрезидент на Центъра за политически технологии Алексей Макарин коментира пред "Независимая газета", че за властите въпросът за езика е изключително важен, защото руският език е онази спойка, която е нужна в период на криза.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
5
 
2
 
! Отговори
КАРААМДЖИКЛИЕВ преди 8 години
до Елемагнаправо чаршаф долсун...
8
5
 
13
 
! Отговори
свинаря преди 8 години
ЕС и САЩ щяха да отделят пари да се борят с руската пропаганда,което автоматично означава да правят пропаганда. Колко ли медии прибират евро и долари за тази операция?
7
26
 
15
 
! Отговори
Благодарност преди 8 години
Добре,че сме им дали писменост на руснаците, че да има с какво да се гордеят! За благодарност руснаците я използват сега, за да пишат срещу България всякакви небивалици и пропаганда!Неблагодарници!
6
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименНе се учудвам за жаргона. То така говорят по всички телевизии и радиа и то "мастити" журналисти.Лошо няма, но не е лошо да уважаваме правилния български език.
5
2
 
15
 
! Отговори
допълнение на елемаг преди 8 години
... а също така имената Рахат, Олсун, Муса , Мусаибе , Иса , Исаибе и др.
4
28
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Прекрасна снимка на кремълския *** :)
3
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"проникването на просторечието и жаргона на престъпните среди в публичното пространство." - защо ли напомня на някои видни наши политици.
2
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 2На български се казва и пише ДНЕС, не ДНЕСКА
1
4
 
41
 
! Отговори
Елемаг преди 8 години
А при нас се назначават кадри не знаещи български на държавна работа и за награда те казват на подчинените си "***".После, понеже са от земеделското министерство ходят по СПА хотелите на държавни командировки.Също така в имената им преобладават Дурсун,Узун,Юсуф.