Русия може и да се отскубне от плена на Путин

"Файненшъл таймс": Западът да държи политическите си антени нащрек
25 авг 2015 22:14, Елка Василева
562
Русия може и да се отскубне от плена на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Отношенията с Русия никога не са били лесни. Географски тя е огромна. Политическата й култура е белязана с потайност и твърдост. В епохата на съветския комунизъм спрямо нея се прилагаше политиката на "сдържане". А след това Западът, обзет от бляна си, че в постсъветска Русия ще избуи свободна пазарна демокрация, с миролюбива средна класа, разчитаща на правото на собственост и на върховенство на закона, предприе усилия за изграждане на "стратегическо партньорство" с Москва, пише Тони Барбър във в. "Файненшъл таймс".

Тези усилия днес са погребани на дъното на Черно море, потопени от руската анексия на Крим през март 2014 г., от нейната военна интервенция в Източна Украйна, както и от неудачно замислената и проведена западна политика в постсъветското пространство.

Сега на мода се връща една предишна теория, според която съществува непреодолима пропаст между руските и западните ценности. Според нея тази пропаст, макар че тя се разширява при управлението на Путин, в най-дълбокия смисъл на думата следва да се разбира като отражение на коренно различния исторически опит на днешна Русия и на Запада.

От руска страна то намира израз в изключително критичен, антизападен консерватизъм по социалните въпроси и засилва склонността към използване на военна сила срещу съседите, както се видя в случаите с Грузия и Украйна. То се проявява и във войнственост спрямо страните от НАТО. Резултатът е, че Западът сега трябва да бъде нащрек.

Тази теория си има силни и слаби страни. Тя правилно подчертава значението на вътрешните фактори за това как Русия формулира и води своята външна политика. Но от друга страна тя поражда риск от концептуална грешка, отъждествявайки властния диктатор с обществото като цяло, като че ли стремежите на Путин и на 140-милионния руски народ съвпадат.

Презумпцията, че Путин се ползва с огромна популярност сред руснаците, които одобряват нарастващия милитаризъм на неговата външна политика, заслужава по-сериозен анализ от този, който срещаме в западните политически, научни и медийни кръгове. Първо, при една система на управление, която ограничава политическото състезание и контролира свободата на словото, каквато е систематичната практика в Русия, популярността е нещо различно от западното й разбиране.

Второ, руснаците по по-различен начин от всички останали оценяват как техните лидери допринасят за подобряването или влошаването на качеството на техния живот. Главно значение за тях имат резултатите от икономическата и социалната политика на правителството, а не неговите външнополитически авантюри, които може би впечатляват, но като правило с течение на времето губят своята привлекателност.

Основните проблеми пред руската икономика са съкращаването на числеността на трудоспособното население, крайно ниската ефективност на икономиката, прекомерната зависимост от природни ресурси, твърде слабите инвестиции и иновации, бягството на капитали, повсеместната корупция и жалката пародия на върховенство на закона. Мерки, които биха минимизирали влиянието на тези тежки проблеми върху жизнения стандарт на руснаците, са немислими, защото те биха изисквали по-малко конфронтация със Запада и по-слабо ограничителен вътрешнополитически климат.

След внимателно отработеното преизбиране на Путин през 2012 г. президентът и все по-стесняващият се кръг от приближените му затягат хватката си върху властта, засилвайки борбата срещу инакомислието в страната и следвайки антизападна външна политика. Изгледите за икономически реформи съответно стават все по-мъгляви и последствията от това са понижаването на жизнения стандарт и на стабилността на путинизма в дългосрочен план.

Анексирането на Крим бе посрещнато с одобрение от милиони руснаци - даже по-голямо, отколкото войната срещу Грузия през август 2008 г. През март 2014 г. около 58 на сто от запитаните в проучване на "Левада-център" (най-авторитетната социологическа агенция в Русия) одобриха анексирането на части от съседни страни, в които живеят руски етнически малцинства. Към март т.г. обаче това одобрение спадна до 34 на сто. В същото време 64 на сто от руснаците - срещу 54 на сто през 2009 г. - се изказаха срещу използването на каквито и да са средства, включително и сила, за удържане на бивши съветски републики под контрола на Москва.

Подобни социологически анкети показват, че руското общество не стои сляпо зад Кремъл по всички въпроси. Голяма част от него изглежда готова да приеме западната гледна точка, че международните отношения са колкото политическа и военна арена, толкова и област за развитие на обществени, културни и търговски отношения. Западът трябва да насърчава такива нагласи, поддържайки отворени каналите за връзка с руското общество.

Трябва да бъдем реалисти. Путин и неговият антураж не са задължени да се отчитат пред свободно избран парламент, нито пък да се съобразяват с общественото мнение, както е при едно западно правителство. Засега те вървят по линията на вътрешна и външна конфронтация, от която ще бъде много сложно да отстъпят. Фокусирайки се върху лъскането на глобалния имидж на Русия, потискайки критиките вътре в страната и извличайки лична изгода от държавните постове, на които се намират, те продължават, поне засега, да ни заливат с добре познатата и отегчителна пропаганда за враждебния загниващ Запад и неговите лакеи от "петата колона".

Западните правителства трябва да не отстъпват от своята последователна политика, съчетавайки твърдост и единство на целта спрямо Москва, както и дългосрочни усилия Украйна да бъде превърната в една успешна страна. Те трябва да не допуснат да се хванат на уловките на Путин, представяйки днешните беди на Русия като свидетелство за наличието на някаква битка на живот и смърт между два конкурентни цивилизационни модела.

Москва и Западът враждуват не защото представляват две несъвместими ценностни системи и народи от различен тип, а главно защото на власт в Кремъл е една злокачествена машина. Западът трябва да бъде търпелив и да държи политическите си антени нащрек за деня - колкото и далечен да изглежда той, докато Путин е на власт, когато в резултат на вътрешнополитическа еволюция в Русия възникнат условия за намаляване на международното напрежение.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


562
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
235
5
 
1
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 424Умнико на базата на МАЗ 543 Беларус произвежда Уникални комплекти за геолози. Цял малък "град" на колела се изнася в тундрата. Има си генератори, сонди ,пречиствателни станции и прочие. Рашките ползват западни сонди защото са по-производителни.Същото е и със системите за доставка. Немска помпа ще работи по-надеждно от руска такава. Робот за заваряване на тръби ще свърши работата по-бързо от заварчик. Но винаги има алтернатива.
234
8
 
10
 
! Отговори
Патриот преди 8 години
защо статии на западната пропаганда се тиражират ,като новини???!!!!
233
7
 
7
 
! Отговори
Az преди 8 години
По-вероятно е западът да се отскубне от лапите на световне терорист н.1 САЩ. Ако това се случи, светът ще стане доста по-приятно място за живеене. Очаквам приноса на Путин в това благородно дело. А FT д.г.д. !
232
3
 
7
 
! Отговори
Pinochet преди 8 години
Оказа се, че демокрацията е висша степен на лицемерие и демагогия. Така я чакахме, а какво стана. *** които успяха да окрадат България (уж върли врагове) а бяха приети на запад с откраднатите милиарди. Путин прави много за Русия...... Ех да имахме и ние един нямаше да е така ограбена страната ни!!!
231
9
 
2
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 419Умнико ако Рашките ползват западна техника за сондажи на сезон който е 3-4 месеца в Сибир ще направят примерно 100 пробни сондажа. Ако ползват собствени технологии ще направят преко сили 60 сондажа. Е и какво от това? Дори сега откритите находища още не са усвоени. Горе долъ същото важи и за системите за добив. Тоест действия при санкции са по-скъпи но не и жизненоважни. А като има търсене капитализма намира начин да предложи стокиТова не отчитате в Русиия има КАПИТАЛИЗЪМ!
230
7
 
2
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До ГУРБЕТЧИЯ 413 и 414Само руската програма за превъоръжаване(защото СССР техниката достигна ресурса си по време) генерира повече от нови 100 бойни самолета и 200 хеликоптера годишноИзобщо не включвам модернизациите на системи като Су-25/27,Ту-22М3/160, Ил-76/78/А50. Сваляне на Чешките Л-39 от експлоатация и замяна с Як-130 и т.н. За Индия има доставки около 100 самолета, Китай сега говорят.Има за Венецуела, Виетнам, Малайзия и пр.САЩ приключиха приемане на поръчки за ф-15/16/18 и остава Ф-35
229
3
 
3
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
415 и е така и не е така .Всеки сериозен професионалист би си купил в зависимост от предназначението и немска японска американска английска оталианска но не и руска
228
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Да е жив и здрав Владимир Путин и дано и ние някога имаме подобен лидер !
227
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До БобиБоби, или си наивник, или зомбиран русофил. 40% от бюджета на Русия зависи от продажбата на въглеводороди. Въпреки, че това е жизнено важно и до днес Русия е зависима от западните технологии за добива им. Алтернативни технологии и оборудване Русия в този момент не е в състояние да направи. Представяш си до какво ще доведе едно затягане на санкциите в бъдеще. А ти ми говориш ерели некипели!
226
3
 
8
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Бегай тпгава в тоталитарна Корея кво птавиш тук
225
2
 
3
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
Няма и не може да има в съвременмия свят самодостатъчна икононика това да не е първобитнообщинния сттой как във века на интернет ще си самоналагаш стокови ограничения това е лудост санкциоте на Запада имат съвсем друг адрес
224
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Каква е разликата между демокрацията и тоталитаризма.При демокрацията свръхбогатите управляват народа и УЖ избраните от народа управници.При тоталитаризма УЖ избрани от народа управници управляват свръхбогатите и народа.А приликата е че управниците винаги са УЖ избрани от народа.
223
6
 
3
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Одисей 1Пътешественико Руската техника е като сътвоерна с теслата, Има недостатъци определено, но има и много хитринки които и дават УНИКАЛНИ характеристики. Освен това по принцип тази техника е правена да се експлоатира от не дотам обучени хора. За западната техника това не може да го кажеш. Освен това по добре един Калашник който стреля при всякакви условия от колкото един М-16 който ако го намокриш или посипеш с пепел и пръст има 50% шанс да спре да стреля.(посл мод ги оправиха след 50г)
222
4
 
5
 
! Отговори
До 409 преди 8 години
Разбира се, че Путин е велик стратег и всякакви санкции, глад и обедняване на народа са златна мина за руската икономика. Така например когато рублата падна рязко заради рекордно ниските цени на петрола в края на миналата година, великият стратег Путин на практика обясни на руснаците, че ако преди са можели да получат 32 рубли за долар, то през декември вече могат да получат почти тройно повече - близо 80 рубли за долар. хахахахаха
221
4
 
7
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 8 години
До Бобикакви глупости дрънкаш колега. Санкциите са златна мина за руската икономика. преди кризата всички двигатели за турбовитлови самолери и хеликоптери се произвеждаха в УкрайнаОЩЕ ЕДНА ГРУБА ГРЕШКА НА РУСИЯ ! ЗАВОДИ СЕ СТРОЯТ АКО ОТ ТЯХ ЩЕ ИМА ПЕЧАЛБА ,ТОЕСТ ОСВЕН ВЪТРЕШНИЯТ ПАЗАР ДА ИМА И ПАЗАР В ЧУЖБИНА ! НО И ЗАРАДИ САНКЦИИТЕ И ЗАРАДИ НИСКОТО КАЧЕСТВО НА РУСКИТЕ СТОКИ ТАКЪВ ПАЗАР В ЧУЖБИНА НЯМАТ И НЯМА И ДА ИМАТ ,ТОЕСТ ТЕЗИ ЗАВОДИ СА ОБРЕЧЕНИ !
220
7
 
4
 
! Отговори
Одисей 1 преди 8 години
409 Боби честно кажи на колко си години .гледач че мниго ср превъзнасяш по руската техника и руските технологии
219
3
 
3
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До ГУРБЕТЧИЯкакви глупости дрънкаш колега. Санкциите са златна мина за руската икономика. преди кризата всички двигатели за турбовитлови самолери и хеликоптери се произвеждаха в Украйна. След 1.5 години санкции рашките освен военното произюводство вече имат капацитет и за гражданска продукция. Като ти трябва нещо или го купуваш или произвеждаш. Преди 5 години рашките внасяха безпилотници от Израел. Сега Израел се оплаква че свалил руски модел с 12 камери за 3д генерация на карти над своя земя
218
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Хитлер не можа да разруши Русия, но *** ще го направи успешно.
217
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 387Леле ама колко глупости в толкова малко редове ... Погледни последните новини и хАмериканските Абрамси управлявани от араби също толкова често горят колкото руските танкове. Обаче карани от свръх поготвени Американци имат загуби колкото статистическата грешка в при планиране на оперциите...Същото стана и в Чечня 2 Рашките имат унищожени 4 танка 3 от които попаднали на мини за разлика от Чечня 1 когато губеха по 30-50 бронемашини от всякакъв вид дневно. Да ама в Чечня 2 бяха про.
216
10
 
6
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 8 години
ПРОБЛЕМЪТ В РУСИЯ НЕ Е ,ЧЕ ПУТИН Е НА ВЛАСТ ,А ПРОБЛЕМЪТ Е,ЧЕ ВСИЧКИ РУСНАЦИ СА КАТО ПУТИН ! ТАКА ЧЕ ,КОЙТО И ДА ДОЙДЕ НА ВЛАСТ АГРЕСОРСКАТА ПОЛИТИКА НА РУСИЯ СПРЯМО ПО-СЛАБИТЕ СЪСЕДНИ ДЪРЖАВИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ! И НИКОЙ ДА НЕ СЕ ЗАБЛУЖДАВА ,ЧЕ СПОРЕД ПОСЛЕДНИТЕ ДАННИ ПОВЕЧЕТО РУСНАЦИ НЕ ОДОБРЯВАТ АНЕКСИЯТА НА КРИМ ,СПОРЕД МЕНЕ ТЕ Я ОДОБРЯВАТ ,НО НЕ ОЧАКВАХА ТАКИВА ГОЛЕМИ САНКЦИИ,КОИТО ЩЕ ИМ РАЗРУШАТ ИКОНОМИКАТА И ЩЕ ГИ НАПРАВЯТ ПО-МИЗЕРУВАЩИ ОТ КОЛКОТО БЯХА ПРЕДИ !