Русия може и да се отскубне от плена на Путин

"Файненшъл таймс": Западът да държи политическите си антени нащрек
25 авг 2015 22:14, Елка Василева
562
Русия може и да се отскубне от плена на Путин
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Отношенията с Русия никога не са били лесни. Географски тя е огромна. Политическата й култура е белязана с потайност и твърдост. В епохата на съветския комунизъм спрямо нея се прилагаше политиката на "сдържане". А след това Западът, обзет от бляна си, че в постсъветска Русия ще избуи свободна пазарна демокрация, с миролюбива средна класа, разчитаща на правото на собственост и на върховенство на закона, предприе усилия за изграждане на "стратегическо партньорство" с Москва, пише Тони Барбър във в. "Файненшъл таймс".

Тези усилия днес са погребани на дъното на Черно море, потопени от руската анексия на Крим през март 2014 г., от нейната военна интервенция в Източна Украйна, както и от неудачно замислената и проведена западна политика в постсъветското пространство.

Сега на мода се връща една предишна теория, според която съществува непреодолима пропаст между руските и западните ценности. Според нея тази пропаст, макар че тя се разширява при управлението на Путин, в най-дълбокия смисъл на думата следва да се разбира като отражение на коренно различния исторически опит на днешна Русия и на Запада.

От руска страна то намира израз в изключително критичен, антизападен консерватизъм по социалните въпроси и засилва склонността към използване на военна сила срещу съседите, както се видя в случаите с Грузия и Украйна. То се проявява и във войнственост спрямо страните от НАТО. Резултатът е, че Западът сега трябва да бъде нащрек.

Тази теория си има силни и слаби страни. Тя правилно подчертава значението на вътрешните фактори за това как Русия формулира и води своята външна политика. Но от друга страна тя поражда риск от концептуална грешка, отъждествявайки властния диктатор с обществото като цяло, като че ли стремежите на Путин и на 140-милионния руски народ съвпадат.

Презумпцията, че Путин се ползва с огромна популярност сред руснаците, които одобряват нарастващия милитаризъм на неговата външна политика, заслужава по-сериозен анализ от този, който срещаме в западните политически, научни и медийни кръгове. Първо, при една система на управление, която ограничава политическото състезание и контролира свободата на словото, каквато е систематичната практика в Русия, популярността е нещо различно от западното й разбиране.

Второ, руснаците по по-различен начин от всички останали оценяват как техните лидери допринасят за подобряването или влошаването на качеството на техния живот. Главно значение за тях имат резултатите от икономическата и социалната политика на правителството, а не неговите външнополитически авантюри, които може би впечатляват, но като правило с течение на времето губят своята привлекателност.

Основните проблеми пред руската икономика са съкращаването на числеността на трудоспособното население, крайно ниската ефективност на икономиката, прекомерната зависимост от природни ресурси, твърде слабите инвестиции и иновации, бягството на капитали, повсеместната корупция и жалката пародия на върховенство на закона. Мерки, които биха минимизирали влиянието на тези тежки проблеми върху жизнения стандарт на руснаците, са немислими, защото те биха изисквали по-малко конфронтация със Запада и по-слабо ограничителен вътрешнополитически климат.

След внимателно отработеното преизбиране на Путин през 2012 г. президентът и все по-стесняващият се кръг от приближените му затягат хватката си върху властта, засилвайки борбата срещу инакомислието в страната и следвайки антизападна външна политика. Изгледите за икономически реформи съответно стават все по-мъгляви и последствията от това са понижаването на жизнения стандарт и на стабилността на путинизма в дългосрочен план.

Анексирането на Крим бе посрещнато с одобрение от милиони руснаци - даже по-голямо, отколкото войната срещу Грузия през август 2008 г. През март 2014 г. около 58 на сто от запитаните в проучване на "Левада-център" (най-авторитетната социологическа агенция в Русия) одобриха анексирането на части от съседни страни, в които живеят руски етнически малцинства. Към март т.г. обаче това одобрение спадна до 34 на сто. В същото време 64 на сто от руснаците - срещу 54 на сто през 2009 г. - се изказаха срещу използването на каквито и да са средства, включително и сила, за удържане на бивши съветски републики под контрола на Москва.

Подобни социологически анкети показват, че руското общество не стои сляпо зад Кремъл по всички въпроси. Голяма част от него изглежда готова да приеме западната гледна точка, че международните отношения са колкото политическа и военна арена, толкова и област за развитие на обществени, културни и търговски отношения. Западът трябва да насърчава такива нагласи, поддържайки отворени каналите за връзка с руското общество.

Трябва да бъдем реалисти. Путин и неговият антураж не са задължени да се отчитат пред свободно избран парламент, нито пък да се съобразяват с общественото мнение, както е при едно западно правителство. Засега те вървят по линията на вътрешна и външна конфронтация, от която ще бъде много сложно да отстъпят. Фокусирайки се върху лъскането на глобалния имидж на Русия, потискайки критиките вътре в страната и извличайки лична изгода от държавните постове, на които се намират, те продължават, поне засега, да ни заливат с добре познатата и отегчителна пропаганда за враждебния загниващ Запад и неговите лакеи от "петата колона".

Западните правителства трябва да не отстъпват от своята последователна политика, съчетавайки твърдост и единство на целта спрямо Москва, както и дългосрочни усилия Украйна да бъде превърната в една успешна страна. Те трябва да не допуснат да се хванат на уловките на Путин, представяйки днешните беди на Русия като свидетелство за наличието на някаква битка на живот и смърт между два конкурентни цивилизационни модела.

Москва и Западът враждуват не защото представляват две несъвместими ценностни системи и народи от различен тип, а главно защото на власт в Кремъл е една злокачествена машина. Западът трябва да бъде търпелив и да държи политическите си антени нащрек за деня - колкото и далечен да изглежда той, докато Путин е на власт, когато в резултат на вътрешнополитическа еволюция в Русия възникнат условия за намаляване на международното напрежение.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


562
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
195
9
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
374 Не си прав Америка не си е мрьднала прьста за Бьлгария а и президента им е *** Русия са славяни те са ми братя а *** са вампири пият крьв
194
2
 
24
 
! Отговори
РЕАЛНОСТТА преди 8 години
Чували ли сте поговорката - двама се карат, ТРЕТИЯ ПЕЧЕЛИ? Ако влезете в дълбок анализ ще разберете, че нито САЩ нито Русия ще спечели. Единствените, които печелят са хората: Ротшилд, Рокфелер и други трилионери психопати-сатанисти. Ако разчитате на медиите да ви показват всички гледни точки, сте се объркали. Точно те се контролират от тези сатанисти на върха. Излезте от новинарските сайтове, а се разровете в Google за теми като - илюминати, масони, комитет 300. Успех!
193
8
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Путин ще е на власт още много години за ужас на краварите зад океана МУУУУУУУУУУ не че после на власт ще дойде Борис Елцин ама както и да е.
192
4
 
24
 
! Отговори
АЛТЕРНАТИВА преди 8 години
Спрете с делението "аз съм за САЩ", "а аз за Русия". Света се контролира от шепа хора психопати с интереси, които контролират политиката и бизнеса И в САЩ и в Русия! А медиите, които се държат от тях се опитват да ви накарат да заемете една от страните за да се стигне до нова война! Прочетете повече за задкулисието - илюминати, масони и ще ви стане пределно ясно кой управлява света. А Путин и Обама са само хора за пред телевизора.
191
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
СЛАВА НА ПУТИН СЛАВА РУСИЯ УРА ТАВАРИШИ
190
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Американците трябва да са благодарни че президент е Путин а не Жириновски иначе Америка вече да беше радиоактивна пепел
189
5
 
6
 
! Отговори
Го4о преди 8 години
По-долу стана въпрос за "космическите запрати" в Русия!? 10,000 рубли месечно при цена на един 1 лев = 30 рубли означава скромните 330 лева?????? "космическите 330 лв."!
188
1
 
8
 
! Отговори
Обективен преди 8 години
Най-коментираната статия към момента в сайта... Жалко, жалко, много жалко. Дори само броя на коментарите е показателен за умствения багаж на българина. За съдържанието им да не говорим. Айде като се разберете на кого ще се кланяме ми пишете. На Русия ли, на Америка ли или на ЕС.Превърнали сме се в толкова жалка нация, че сме готови със зъби и нокти да браним името и честта на други народи, но не се замисляме за нашите интереси.
187
16
 
2
 
! Отговори
П.Петров преди 8 години
До 360Тъп си ти, червенотиквенико!Американците си правят добре сметката, ползват руски двигатели, защото им е по-евтино, а вършат същата работа, по същата причина произвеждат в Китай, а производството на електроника е едно от най-мръсните. Защото да се цапат,като могат да го произведат в Китай за 140$ компоненти(американски, японски,корейски)+10$ труд, а после да го продават в цял свят за 500$? Вдява ли промитата ти социалистическа тиква сметката? А Касперски вярно бива, но не е върха.
186
6
 
21
 
! Отговори
АЗЪ преди 8 години
Прочетох доста глупави коментари като и самата статия.Защо Запада се опитва да се налага с най-лошото си?Защото са безсилни и бездарни да го направят по друг начин.Вижте Афганистан,Ирак,Либия,Сирия всичко върви надолу след налагането на техните възгледи.В държава която народа е изтърпял Сталин неможе да се очаква че ще надделее гейския запад с прогнила ценностна система.Щели да направят Украйна успешна държава.Лелееее кво ги чака там.Само ще си мечтаят да не са се забърквали с таз държава.
185
3
 
3
 
! Отговори
П.Петров преди 8 години
До Анонимен 345Като имат от всичко по много, защо единствените продукти, с които са конкурентни на световните пазари са оръжия ?Кажи ми един продукт, не суровина и не оръжие, който руска компания произвежда и е конкурентен.
184
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен"Извинявайте много, но платените *** плюещи по Русия живеят някъде 19-20 век...По-точно те каканижат каквото им е наредено и никаква фактология или хронология не ги интересуват" Няма защо да се извинявате, ама и от тях има полза... смея се, а смях удължава живота...Много поздрави от Санкт-Петербург
183
2
 
8
 
! Отговори
П.Петров преди 8 години
Продължение.Всяка външна намеса в политиката на Русия би имала обратен ефект. Руснаците трябва сами да разберат, че няма "единствено правилно" решение или "единствено правилен човек", устойчивите системи са колебателните, а не статичните, конкуренцията ражда прогреса и не означава само противостояние. Свободата да мислиш, публикуваш,избираш и предприемаш в политически и икономически аспект е основа на конкуренцията и от там на просперитета.Това след 100 години соц. разновидности е трудно да стане за кратко!
182
1
 
10
 
! Отговори
Алекс СПб преди 8 години
До Защо така?"В Москва и Петербург се вият опашки пред чейнч-бюра и банки, населението изкупува долари и евро на поразия"...Малеее,като видях тоя коментар, се уплаших много силно..взех всичките си малко рублички и хукнах да търся чейнч-бюра с по-малко хорица да чакат отвън... Обаче после си спомням,че в Русия от десетина години вече НЯМА ИЗОБЩО ЧЕЙНЧ-БЮРА.Няма и опашки пред банки, сигурно защото повечето хора предпочитат да си купуват валута директоно със смартфона, компютър итн. :))
181
6
 
8
 
! Отговори
П.Петров преди 8 години
Западът има дълбоко неразбиране на Русия и руснаците и тази статия е показателна за това !Западът не може да разбере, че за управляващите в Кремъл няма никакво значение колко руснаци ще жертват, за да постигнат целите си !Западът не разбира, че руснаците могат да изтърпят толкова много мизерия, колкото Западът не може да допусне, че е възможно да се изтърпи!Прелом в мисленето на руснаците може да стане,когато всичките им съседи, живеят по-добре, а Русия тъне в милитаристична мизерия-голи но въоръжени до зъби!
180
0
 
10
 
! Отговори
ЧАР преди 8 години
Е МНОГО ВРЕМЕ МИНА БЕЗ ДА СТЕ НАПИСАЛИ НЕЩО ПРОТИВ РУСИЯ И ПУТИН. ОТ ВЧЕРА...."СЛАБИ ИНВЕСТИЦИИ БЯГСТВО НА КАПИТАЛИ КОРУПЦИЯ И БЕЗЗАКОНИЕ"....АМИ ТО ТОВА Е У НАС БЕ МИЛИ ХОРА БАРАБАР С МАСОВАТА ЕМИГРАЦИЯ. НАЛИ ВЕЧЕ СМЕ ЕВРОПА И ПЪРВИ ПРИЯТЕЛИ С ЯНКИТЕ. ЗАЩО Е ТАКА ???
179
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Долара пак си е хартийка без покритие, ресурсите на Русия са си на мястото и без пари не се предлагат. Борсите не са показател за реалностите. Как предизвикаха изкуствено борсова криза в 1929 година в САЩ? И изведнъж цялата икономика премина в ръцета на шепа хора, който и досега мътят водата на целия свят.
178
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Малиииий, като гледам ушанките как са се развихрили като им платят и утре курса на рублата ще стане 90 за долар :)))Кво ше ги прайти тия рубли ве?
177
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 321и с какво повече ти допада руснака? С това, че е пияндурник и че главата му е пълна със сърпове и чукове ли?
176
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Завист!абе *** дотам ли я докарахте бе - да си мерите ушанките? Баси тъпата нация.