БТР-и от Русия за Башар Асад

Москва май се кани да възстанови военния баланс в региона
3 сеп 2015 13:52, Елка Василева
121
БТР-и от Русия за Башар Асад
БТР-82А. Снимка: архив, Reuters

Неотдавна в Сирия се появи нова руска бронирана техника - бронирани коли, каквито още не бе получавал този съюзник на Москва. Това налага впечатлението, че в днешните тежки времена за режима на Башар Асад Москва се кани да възстанови местния военен баланс, пише Джонатан Маркъс, Би Би Си.

На 20 август в Босфора бе забелязан, тежко натоварен, руският десантен кораб от клас "Тапир" ("Алигейтър" според класификацията на НАТО) "Николай Филченков".

Още по темата

Според експерти, анализирали снимки на кораба, на борда е имало камиони и бронирана техника. Смята се, че е пътувал за Сирия. Скоро след това сирийската армия разпространи видеозапис, показващ в действие съвсем нови наглед бронетранспортьори БТР-82А.

Подобни машини досега изобщо не бяха доставяни в Сирия. Цветът и шарките на БТР-ите наподобяваха използваните в руската армия - основание да предположим, че са взети директно от руските армейски запаси.

На други фотоси личат руски бронирани коли "Тигър", също неизнасяни преди в Сирия. Материали от този род по принцип изискват предпазливо отношение. Но според Джоузеф Демпси от Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, тези кадри - стига да не са фалшификат, са сериозно доказателство, че в Сирия има машини "Тигър" и БТР-82А.

Съюзникът на Асад

Доставките на подобни оръжия пораждат най-различни въпроси. Защо Русия изпраща на сирийците военна техника от нови, недоставяни преди модели? Би могло да намери за тях и по-стари образци, например БМП, добре познати на сирийските военни. (През 2013-2014 г. Сирия получи ограничен брой БТР-80. Но БТР-82А е по-модерна машина, с друг купол и въоръжение.)

Може би става дума за първата доставка от този род и ще последват други? А кой всъщност управлява новите системи?

Русия е сред малкото страни съюзнички на сирийския президент. Федерацията отдавна е голям доставчик на оръжия в Сирия, а в днешната ситуация, трудна за Дамаск, осигури на тази държава тъй необходимата за нея дипломатическа подкрепа.

Русия изигра важна роля за постигане на споразумението от 2013 г., с което режимът на Асад се отказа от химическите оръжия. В сирийския град Тартус вече дълги години действа малка руска военноморска база.

Тя представлява преден пост на Русия в средиземноморския регион, където влиянието на Москва бе най-силно през 70-те години на миналия век, в разгара на студената война.

Сирийската криза обаче разтревожи Москва, смутена поне колкото Запада от военните успехи на религиозните радикали от екстремистката групировка "Ислямска държава".
За разлика от западните правителства Русия посрещна "арабската пролет" без никакъв ентусиазъм. Ако хвърлим поглед към миналото и осъзнаем провала на надеждите за демократично развитие на региона, упоритият руски прагматизъм ще ни се види по-реалистичен подход от западната дипломация.

Сирийската криза стана и нов шанс за Русия. Тесните връзки с Башар Асад направиха Москва ключов играч в региона. Външният министър Сергей Лавров прокарваше настойчиво руската позиция, според която сделката за мирно уреждане в Сирия не може да предвижда като условие оттегляне на Асад.

Подобни условия по думите му са изцяло нереалистични и контрапродуктивни. Русия твърди, че формира някакъв "широк антитерористичен фронт", противопоставен на "Ислямска държава".

Най-важно за Русия е обаче режимът на Башар Асад да оцелее, независимо каква ще е съдбата на самия сирийски лидер в по-дългосрочна перспектива.

Ролята на Русия

Голямо внимание привлича от седмици насам руската дипломатическа дейност около Сирия. Ще посочим за пример преговорите с хора от ръководствата на Саудитска Арабия и на Иран.

Междувременно ситуацията за самия Асад през последните седмици отиваше само на зле. Противникът му все повече наближава самата сърцевина на алауитските земи - крайбрежните средиземноморски райони на Сирия, Латакия и Тартус.

На фона на тази неяснота из въздуха се носят най-различни слухове за ролята на Русия. Москва опроверга неотдавнашните съобщения, че доставя на Сирия модерни бойни самолети.

Според някои израелски експерти Русия се кани да използва своя авиация срещу "Ислямска държава" и дори може да мисли за по-активна роля в сухопътните операции, ако не се подобрят изгледите за Башар Асад.

Засега това са само спекулации. Русия опровергава всички съобщения, че нейна авиация е разположена в Сирия и се готви за удари срещу ИД.

Според експерта Руслан Пушков, представляващ руската отбранителна промишленост, сирийският режим се нуждае днес от боеприпаси, леки оръжия, системи за свръзка и безпилотни летателни апарати.

Историята с "Николай Филченков" обаче може би е сигнал, че стига да потрябва, Русия е готова и за по-решителни действия.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
78
0
 
1
 
! Отговори
анонимен преди 8 години
Не разбрахте ли кой направи всичко това в Близкия изток.Алчните амеркканци и сега гледатсаира с бежанците.Целта беше да махнат Садам,Кадафи които дейсваха твърдо и нямашекьорав бежанец.Евала на Путин,не им се дава.А кой продава оръжие на ИД.Само Русия можеда се справи с джихадистите.
77
0
 
3
 
! Отговори
морски преди 8 години
Слава на Русия!Без нея целия свят щеше да е под американско робство.
76
0
 
2
 
! Отговори
луфтвафе преди 8 години
До онзИма начин ''градските условия'' да се превърнат в полеви.
75
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Браво на Путин СЛАВА НА РУСИЯ
74
7
 
2
 
! Отговори
онз преди 8 години
До Анонимен99проблем, да се биеш с ид не е като да бомбардираш килимно грозни. а достоинствата на редовната армия в градски условия можете да видите в радиограмите от грозни , и от могадишу.има ги в тубата, да не цитирам излишно.
73
4
 
0
 
! Отговори
onz преди 8 години
До Шоппреди 1990 асад младши беше командващ на специализираните гвардейски подразделения ...техната анестезия е 7.62. или поне така тръбяха тия дето сега го изкарват хрисима душичка
72
2
 
2
 
! Отговори
онз преди 8 години
бтр 82 а ползва дизайн повлиян от френски танкове , проектирани с идеята да жертват броня за сметка на подвижност. интересно ми е колко успешни ще са срещу барикадирани с .50/дшк и кпв/зу23 талибани.
71
0
 
7
 
! Отговори
Мунчо преди 8 години
До БобиТи трабва да си от екипа на Джейнс Дифенс, нали? Личи ти, че си експерт!
70
4
 
3
 
! Отговори
Църо преди 8 години
До ШопШопе, според това, което си написал, версиите са две - или Путин ще прави база на тази 1/4 от територията на Сирия, или доставя оръжие на ИД по поръчка на ЦРУ.
69
1
 
19
 
! Отговори
За Витков! преди 8 години
Ей тези журналисти са голяма работа! Значи толкова години не забелязахте от къде идва и отива оръжието на ислямистите които тероризират цяла северна Африка, обаче сега някакав кораб става основа за е....ти задълбочения анализ.
68
2
 
8
 
! Отговори
Църо преди 8 години
До Анонимен 87И кои бяха сатрапите, че нещо или ние се объркахме, или ти? Тука целото Евросъюз и НАТО ***, че Ислямска държава били сатрапите, а и видно по отрязаните глави, няма съмнение. На тях ли мислиш, че Кремъл изпраща оръжие? Май се за доктор - психиатър!
67
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ШопШопе ако ги вярваш тези неща които ги пишеш наистина трябва да потърсиш помощ. Не защитавам Русия ясно е че ти си играят тяхната игра. Не искат да се намесват в конфликта с ИД защото не им изнася. Но ако отричаш че САЩ имат пръст в създаването на ИД или ти плащат добре или помисли за лекар. Това всичко което се случва в момента е политическа игра от страна на Русия и САЩ. ЕС като цяло никой не го пита за съжаление...
66
31
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Путин иска да дестабилизара Европа и пак да зароби бившите соц.страни. Той и аркадаша му Асад са архитектите и организаторите на новият бежански поток. Много е коварно джуджето.
65
4
 
26
 
! Отговори
юбералес преди 8 години
Русия трябва да се заеме с проблема в близкия изток, а Европа трябва да я подкрепи. По-точно казано, ЕС трябва да съсредоточи енергията на Русия за водене на външна политика в посока ''близък изток''. Близкия изток е проблем на Европа и Русия и не трябва да оставяме САЩ да вършат глупости там.
64
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Кремъл изпраща на сатрапите с "хуманитарна помощ".
63
4
 
13
 
! Отговори
Боби преди 8 години
Стратегията на Русия е МНОГО ЕЛЕМЕНТАРНА. Докато го има Асад, Ирак, Йордания ИД няма да има големи ресурси и няма да нападне Кавказ. Йордания произвежда руски гранатомети като РПГ 32 е произведение на военната техника. Мултикалибрен, Многофункционален и Иордания иска да и разработят управляеми боеприпаси за него.На Сирия се доставят бронетехника с оръдия с голям обсег(30мм обсег до 4км) и най-важното Снайпериско оръжие от висок клас - най-ефективното оръжие срещу партизани.
62
2
 
22
 
! Отговори
ШАТО преди 8 години
До Шоп ПА ШОПЕ НИЕ НЕ ВОДИМ ВОЙНА ПА НАШИТЕ ДЕЦА ЕМИГРИРАТ ОТ МНОГО ХУБАВ ЖИВОТ СЪЗДАДЕН ОТ ЕВРОПЕЙСКАТА ГЕЙ ДЕМОКРАЦИЯ СТИГА ОБСЛУЖВА ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ УТРЕ АКО ДОЙДАТ РУСНАЦИТЕ ЩЕ СИ ПРЪВ С ЦВЕТЯ ПРЕВИЛ ГРЪБ СЛЕГЕН ВОДА ДА ИМ ИЗМИЕШ КРАКАТА ОТ ТАКИВА ПОДЛИЗУРКОВЦИ МАЙКА БЪЛГАРИЯ Е КАТО СОМАЛИЯ
61
31
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Руслямска държава е съюзник на ИД!!! Имат една религия и изповядват един терор. Спрете руслямизацията на Европа!!!
60
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Бла, бла, бла ... поредните евро-атлантически пропагандни брътвежи и догатки.И защо всеки ден ни пускате по една порция от подобни ла*на?Чудна работа...
59
2
 
10
 
! Отговори
i преди 8 години
Ердоган сънувал че Путин ще обърне гръб на единственият борец против терористите. Но като се събудил установил че краката му са отвити.