"Триумф" срещу "Пейтриът" - кой ще надделее?

Страните, в които има С-300ПС или С-300ПМ, могат да живеят спокойно
23 дек 2015 19:13, Елка Василева
509
"Триумф" срещу "Пейтриът" - кой ще надделее?
Снимка: архив, Reuters

САЩ разработват планове за глобален удар, залагайки на балистични ракети, прецизни оръжия и стратегическа авиация. Междувременно Москва се кани да снабди своите въоръжени сили и армиите на свои съюзнички със зенитни ракетни комплекси (ЗРК) С-400 "Триумф", способни да поразяват всички сегашни и перспективни средства за въздушнокосмически атаки, пише Владимир Мухин в "Независимая газета".

Въоръжавайки руските войски с модела "Триумф", Москва е разработила и бизнес план за износ на такива системи в чужбина. Става дума за милиарди долари, твърде необходими днес на федералния бюджет. Според военнодипломатически източници на "Независимая газета" сред основните теми, разисквани по време на започналото вчера официално посещение в Русия на индийския премиер Нарендра Моди, ще бъде сключването на договор, предвиждащ на Индия да бъдат доставени пет полка (10 дивизиона) ЗРК С-400.

Сделката е много вероятна, тъй като миналата седмица бе одобрена от индийската комисия по покупките за отбраната начело с ресорния министър Манохар Парикар. Както информират индийски медии, стойността на сделката може да достигне към 390 милиарда рупии (близо 5,8 милиарда долара). Някои руски медии впрочем посочват по-скромни цифри - около 2,5 милиарда долара.

При всяко положение продажбите на руски средства за ПВО и ПРО в чужбина много скоро ще представляват голям дял от военнотехническото сътрудничество на Русия с Индия и други страни. През 2014 г. оръжейният бизнес с Индия достигна почти една трета от общия обем на руското военнотехническо сътрудничество с партньори от чужбина - 4,7 милиарда долара.

Политиката на Москва в продажбите на С-400 по-рано бе различна. Доскоро върху сделките с тези ЗРК, насочени навън, тегнеше ембарго, докато с тях не бъде въоръжена руската армия. До 2020 г. се предвижда във въоръжените сили на Русия да бъдат изпратени 56 дивизиона С-400. Засега обаче Въздушнокосмическите сили са развърнали едва 25 дивизиона "Триумф". Шест от тях бяха разположени около Москва, но един дивизион бе предислоциран в Сирия и сега е в руската въздушна база Хмеймим в Латакия.

Военнополитическото ръководство на Русия явно разбира, че е от значение да разполага системи "Триумф" не само на собствена територия, но и в други региони от света - от една страна, там, където има приятелски държави, от друга - там, където са изградени военни бази на САЩ и са разположени американски средства за нанасяне на глобален удар.

Индия ще е вече третата страна, на която може в най-близко време да бъдат доставени ЗРК С-400. До момента, пишат медиите, три-четири полка такива комплекси (около 8 дивизиона) са развърнати вече в Алжир. Дали това е станало с покупки и договори, не се посочва официално. Експертите обаче смятат за твърде възможно противоракетите да са разположени в Северна Африка. Знае се още, че три полка (шест дивизиона) "Триумф" ще бъдат доставени през 2017 г. на Китай. Сделката е за над 3 милиарда долара. Чуждестранни медии писаха неведнъж, че С-400 може да купят също Иран, Египет, Сърбия и Куба.

Както информира тези дни австрийското електронно издание Contra Magazin, предишната версия на тази руска система за ПВО - С-300, е на въоръжение в много страни, например в Египет, Индия, Венецуела и Северна Корея. Според изданието, ако в света бъде създадена модерна мрежа за ПВО на базата на руски С-300 и "Триумф", САЩ и съюзниците им не ще могат да нанасят ефективни въздушни удари в много региони, ако използват обикновени изтребители, безпилотни самолети и ракети.

Например, щом купят С-400, Иран и Индия ще поемат контрола над голям дял от въздушното пространство над Пакистан и Афганистан. "Едната мисъл за това хвърля в ужас Пентагона", пише Contra Magazin. Според анализ на австралийския изследователски център "Еър пауър Острелиа", публикуван през февруари 2009 г., С-400 далеч надминава американските системи за ПВО "Пейтриът".

"Многоканалните зенитноракетни системи са панацея срещу всички проблеми с ПВО. Затова първият въпрос на американците е дали в една или друга страна има комплекси С-300ПС или С-300ПМ, дали Русия е доставяла такива. Страните, разполагащи с тях, могат да живеят спокойно. Ако пък липсват такива системи, американците могат всеки момент да ги ударят, защото няма как да им се отвърне", подчертава Александър Растяпин, доцент в една от катедрите на Военната академия за въздушнокосмическа отбрана "Г. К. Жуков".

Офицерът говори за С-300. А системата "Триумф" стои десеторно по-високо по тактико-технически данни. Според открита информация Русия е приключила изпитанията на нова ракета с увеличен обсег за ЗРК С-400. С нея комплексът ще може да поразява аеродинамични цели в радиус от близо 400 километра.

Може да бъдат използвани ракети от няколко типа с различна стартова маса и обсег, което дава възможност за изграждане на ешелонирана отбрана.

Очаква се Русия скоро да разшири мощностите, задействани в производството на С-400, щом построи два нови завода - "Авитек" в Кировска област и машиностроителния завод в Нижни Новгород. Те вече са почти готови; двете предприятия ще произвеждат такива ЗРК и за руските въоръжени сили, и за износ в чужбина.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


509
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
216
0
 
1
 
! Отговори
КРИГ преди 8 години
До Боби колко е по щат една ссср гвардеиска армия 3 дивизий по 14- 15 000 човека барабар със сапорта всяка така че тези ти 7 армий към 350 000 колко танка им трябват а и не всички са от един тип Шърманите са повече от достатъчно
215
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АниНе само не разбирате, но и логиката доста ви куца.Ракетите тежат около 1 тон в зависимост с каква бойна глава са. Гумите са големи и широки, за да имат по-голяма контактна повърхност и сцепление. Камиона, който носи ракетите е 8х8 и е с такива гуми и толкова на брой с подобно задвижване за висока проходимост. Няма само по асфалт да се движи я. И накрая извода ти изби рибата, че понеже ти се виждат празни контейнерите и заради това да изберем Пейтриът. Голяма логика, няма що!
214
0
 
1
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 315Частично си прав и все пак грешиш. ОСНОВНАТА ЗАДАЧА НА ТАНКА Е ДА ПОДДЪРЖА ПЕХОТАТА. Винаги второстепенна задача е било борба с противниковите бронирани сили. Защо Т-34 е най-добрия танк за 2СВ. Започва с 76мм оръдие което може да се бори с всичко до бетонен бункер за противотанково оръдие след него има само бетонен бункер за брегово противокорабно оръдиеЗавършва войната с 85мм оръдие достатъчно далекобойно да се бори наравно с Пз-4(с 75мм оръдие) и частично с Пантера или Тигър
213
0
 
0
 
! Отговори
КРИГ преди 8 години
До Чебурашка сигурно ги е задигнал Ботушите от някой склад или от румъния от де да знае бабата Отделно че Офицери и Войници носят ЕДНАКВИ БОТУШИ във вермахта Май само кавалерията имаше разлика а тя е рядко срещано нещо МАЙ само Първи СС казачи се е навъртал по наблизо
212
0
 
0
 
! Отговори
КРИГ преди 8 години
До Чебурашка има и т 60 и самоходки не много ясно на каква база верно че са на Валентайми в София
211
1
 
0
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Чебурашка 311ЧЕБ ти дори какво съм написал не четеш 4000 (четири Хиляди) броя M4A2 1990 M4A2(76)W 2073 M4A4 2 M4A2(76)W HVSS 183 Май-Юни 1945 года не са воювалиВъв Великобритания са доставени 16000 броя част от които са модернизирани от англичаните.
210
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Чебурашка 301Дядо ми е бил в армията 1944-1945 и е воювал в Сърбия по-късно. Втори украински фронт е била менажерия. Спира влака на Фердинанд(сегашен Михайловград) слиза менажерията и БУКВАЛНО О С И Р А цялата гара защото тях ги возят в транспортни вагони не в пътнически.В Сърбия са крали каруци и са ги сглобявали с колела кой как може(представи си талига с три еднакви едно по-голямо колело и то сложено отпред)пп Късоцевните Шърмани са ги наричали луксозен гроб за петима, Т-34 не-луксозен
209
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Боби 290 цимерита е от делно той и не гори а и донякаде помага срещу кумулативен 35 мм допълнителна се слага директно върху основната още от завода Най явно си личи около оръдието виж снимки от периода често се добавят и екрани по популярни на т 4 но са слагани и на пантерите не ги носи при преход пречат и при жп превоз БАЯ ДОБРЕ СИ КАТЕРИ ПРЕПЯТСТВИЯ колкото т 72 имаше някъде кадри с изпитания то си е и логично де тежат еднакво и двигателите са около 700 коня на двата
208
0
 
0
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Ани до БобиИ кое е лъжа съкровище ?
207
0
 
0
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Чебурашка 301ЧЕБ Читат надоСАМО ЕДНА СССР ГВАРДЕЙСКА АРМИЯ Е С ШЪРМАНИ (общо са 7) все пак са доставени само 4000 броя и то от тези по-ефективните с дългостволно оръдие чак края на 1944 1945 година. Тогава Рашките нямат проблеми с производството нито на тежки танкове нито пък на Т-34-85. Освен това Шърмана е с ветрикални бордове и от страни се пробива от максимално разстояние на немската ПТ артилерия
206
0
 
2
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 288Реално до 1947 85мм оръдия на Т-34 нямат кумулативни снаряди. Така че наистина само 122мм на ИС-2 и ИСУ-122 и 152мм на ИСУ-155 са ловили немските Пантери и Тигри. Но по това време тежките САУ и танкове в СССР армията са толкова колкото всички танкове при немците. Дори немците да бяха изкарали ГИГА МЕГА ЯГУАР примерно авиацията щеше да го избомби и толкозРеално това е и съдбата на Кинг Тигъра в почти всички случаи.
205
0
 
0
 
! Отговори
КРИГ преди 8 години
До Чебурашка основно т 34 и т 60 модел къвто дойде има и щурмови оръдия на база т 34 с 85 мм оръдие не е баш най мизерния фронт но си е голяма зганн
204
0
 
0
 
! Отговори
@ преди 8 години
Анонимен до @ Bulgaristan denim yrdum!
203
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Боби фал 2 с твърдо гориво известен и като скъд рашан С точност 1 километър поразява само ЕДНА цел от всичките си 192 пуска парчета от друг падат в жилищен блок ТОЛКОВА са успехите срещу Израел СТРАШНО МИЗЕРЕН резултат
202
1
 
2
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Чебурашка 287Втори украински фронт минал и о *** л България е реално СБИРЩАЙН от каквото е останало от другите фронтове. Там защото е стратегически най-маловажния фронт са пратени реално всички необразовани и *** и каквато техника има.
201
0
 
2
 
! Отговори
1223 преди 8 години
СПЕЦИАЛИСТИИИ, АНАЛЛИЗАТОРИ... ХАМСТЕРИ от нета!
200
0
 
1
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 283Ако на Пантера или Тигър или Кралски Тигър сложиш много товар в предната част - като допълнителна броня те няма да могат да преодоляват препятствия. Водещото колело е в предната част. За допълнителната 35мм броня може би имаш предвид циментирането. Върху бронята има слой цимент който не позволява магнитните ръчни кумулативни противотанкови гранати и мини да с е залепят. 44-45 масово подобни играчки се ползват и на запад и на изток и те са много ефективни.
199
1
 
0
 
! Отговори
коко преди 8 години
Пак за сведение -и "уникалния"!? Т-50 ПАК-ФА евнтуално ще види серия 15-20 години след Ф-22.Безаналогови неща нали?А?А нещо да кажеш ЕКСПЕРТЕ за руския аналог на CV-22 a???? А на С-17А ?
198
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Боби 282 ами успех да пробиеш пантера с руско противотанково средство за кралския и не говорим само големи топове от 122 и 152 вършат работа и то не винаги
197
2
 
1
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До kokospa 281Войната в залива Иракските СКЪД падат в Израел изстреляни кой както може. Патриот Стреля ли стреля. Ефективност единичен процент. Има жертви. Това е втората модификация на Патриот първата с ПРО характеристики. Два дена след реалното приключване на обстрелите идва ЪПДЕЙТ на СОФТУЕРА дето оправя сумата ти и бъгове включително ракетата да не поразява бойната част на СКЪД а опашката. Скъда е обстрелян и поразен и продължава да пада с 500кг С М Ъ Р Т към Еврейските селища.Патриот 1980