Втори референдум в GB – малко вероятно

Проф. Шикова: Оптимистично е Великобритания да не напусне ЕС
Обновена: 27 юни 2016 11:22 | 27 юни 2016 11:22,
8
Втори референдум в GB – малко вероятно
Снимка: Архив Reuters

В ЕС има правила и неслучайно в Лисабонския договор бе включен член 50. Затова не е изненада, че Великобритания пожела да излезе от ЕС. Има живот и след Brexit.

Това обясни в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR преподавателт по европеистика в СУ проф. д-р Ингрид Шикова. Тя е на мнение, че след като този член бъде задействан, тръгва никому неизвестна процедура.

"Може да трае 2 години, но ако не се стигне до разбирателство, срокът може да бъде продължен неизвестно дълго. Зависи какво искат страните и как преговарят. Трябва да се гласува от Европейския съвет, след това Европарламентът също трябва да даде одобрение. Има две възможности: да се договори излизането и след това да се уточнят отношенията между двете страни или нещата да станат едновременно", обясни проф. Шикова.

Тя изрази песимизъм относно набиращата сила кампания за повторно провеждане на референдум за Brexit. Според нея тези действия са много закъснели.

"Твърде оптимистично е Великобритания да не напусне ЕС. Не вярвам, че ще проведат втори референдум. Мобилизацията трябваше да бъде преди референдума, а не сега. Тези, които настояваха за оставането, трябваше да бъдат по-настъпателни. Кампанията им беше вяла и апатична, не въздействаше на хората", коментира проф. Шикова в студиото на Bulgaria ON AIR.

Тя добави, че Шотландия е привързана към ЕС и не би се очудила, ако се организира нов референдум за независимост. Според нея това е твърде вероятно да се случи.

"При Северна Ирландия казусът е по-сложен, но накъсването на Европа не е хубаво. Има опасност да остане само кралство без то да е обединено", посочи проф. Шикова.

Бизнес анализаторът Боряна Пенчева, която живее и работи в Лондон, призова пред камерата на Bulgaria ON AIR българската общност да не се притеснява, защото всички закони все още са на мястото си.

"Нестабилност и несигурност са думите, които описват ситуацията. Всички експерти казват, че нищо не се знае и това ще се отрази лошо на бизнеса. Този шок ще бъде моментен. Когато изберат нов премиер, той трябва да вкара в сила член 50 и нещата да започнат да се балансират. В момента бизнесът ще започне да планира в дългосрочен план, а от неяснотата може да се появят нови възможности. Нека хората бъдат спокойни", коментира Боряна Пенчева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още по темата: ВеликобританияBrexit
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И защо бе, Шикова, да няма втори референдум? Много от гласувалите за Брекзит не очакваха такива драстични последствия и сега съжаляват. Което означава, че при едно ново допитване, процентите може да се обърнат.
5
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В GB e малко вероятен, а в BG е невъзможен.
4
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Василия незнамкояси, Я виж в правописния речник как се пише "Очуден", или "Учуден"?
3
1
 
8
 
! Отговори
друг да се изкаже ? преди 7 години
Страшен анализ - Никой не знае какво следва, няма нищо страшно. За това пък не се знае колко ще продължи .Спокойно моряци корабът потъва, има вода за всички. "Но могат да изплуват нови възможности..."
2
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Преди изборите имаше едно плашене какво щяло да стане ако излезат. Сега пак плашене и незачитане на вота им. Еми да кажат, че всичко ще се решава от политици, а не от хората. И на мене не ми е радостно да гледам разни партии в България, за които българите са ненужна екстра към държавата, но нужни когато трябва да им работят за тяхното величаене и благо. Ако не зачетат референдума пък ще се превърнат в недемократична държава.
1
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Правилно, малко вероятно е, тъй като този референдум НЯМА задължителен характер!