Наистина ли Северна Корея изстреля хиперзвукова ракета?

Анализаторите не са особено убедени
7 яну 2022 21:45, Нели Христова
83
Наистина ли Северна Корея изстреля хиперзвукова ракета?
Снимка: БГНЕС

Вчера Северна Корея заяви, че е изпитала хиперзвукова ракета, което е вторият й предполагаем тест на такова оръжие от режима на Ким Чен Ун.

Ако твърденията, направени в държавните медии на Северна Корея, са верни и в някакъв момент страната е в състояние да разположи хиперзвуково оръжие, това може да има дълбоки последици за ситуацията със сигурността в Азия.

Но след първия хиперзвуков тест на Северна Корея през септември и втория тази седмица, анализаторите са предпазливи.

"Хиперзвукова ракета, която може да победи усъвършенствани системи за противоракетна отбрана, променя играта, ако ядрена бойна глава е свързана с нея", обяснява Дрю Томпсън, бивш служител на Министерството на отбраната на Съединените щати и гостуващ старши научен сътрудник в Лий Куан Ю. Но той предупреди, че "има едно голямо ако". "Да го имаш и да го искаш не е едно и също нещо", допълни той.

И след теста в сряда Ченг Сонг-чанг, директор на Центъра за севернокорейски изследвания към Sejong Institute, частен южнокорейски мозъчен тръст, каза, че ще са необходими повече време и усъвършенстване, преди Пхенян да може да използва хиперзвуково оръжие.

Какво е хиперзвукова ракета?

Когато говорим за хиперзвукова ракета, всъщност говорим за нейния полезен товар или това, което се движи върху ракетата. В този случай полезният товар е това, което се нарича хиперзвуково плъзгащо превозно средство (HGV).

Теоретично тежкотоварните превозни средства могат да летят с 20 пъти скоростта на звука и могат да бъдат много маневрени по време на полет, което ги прави почти невъзможни за сваляне, според експерти.

Подобно на балистичните ракети, хиперзвуковите плъзгащи се оръжия се изстрелват от ракети високо в атмосферата. Но докато бойната глава на балистична ракета се задвижва до голяма степен от гравитацията, след като започне да се спуска към целта си от цели 1000 километра, хиперзвуковите се гмуркат обратно към Земята по-рано, преди да изравнят пътя си на полета - летят само на десетки километри над земята, според доклад от Съюза на загрижените учени.

След това оръжието използва вътрешни навигационни устройства, за да коригира курса и да го държи в целта, докато пътува с до 12 пъти по-висока от скоростта на звука, се казва в доклада.

Кой има хиперзвукови оръжия?

Смята се, че само две държави, Русия и Китай, разполагат с хиперзвукови ракети.

През декември 2019 г. Русия заяви, че нейната хиперзвукова ракетна система – известна като "Авангард" – е влязла в експлоатация. В реч пред руския парламент през 2018 г. президентът Владимир Путин нарече системата "Авангард" "практически неуязвима" за западната противовъздушна отбрана.

През януари 2020 г. Путин наблюдава тестовете на втора хиперзвукова система, "Кинжал", край Крим. А през ноември Русия заяви, че е изпробвала успешно своята хиперзвукова ракета "Циркон".

През август Китай тества ракета.

"Те изстреляха ракета с голям обсег на действие", каза за CBS News генерал Джон Хайтен, тогавашният заместник-председател на Обединения комитет на началник-щабовете. "Тя обиколи света, пусна хиперзвуково плъзгащо превозно средство, което се плъзга чак до Китай и удари цел в Китай."

Китай отхвърли обвиненията, като каза, че това, което САЩ нарекоха тест за хиперзвуково оръжие, е "рутинен експеримент с космически кораб".

На военен парад през 2019 г. Китай показа своята ракета DF-17, която може да използва за разполагане на хиперзвукова плъзгаща се машина. В доклад от проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания, цитирайки официални представители на отбраната на САЩ, се казва, че DF-17 може да достави бойна глава до метри от предвидената цел в обхват до 2500 километра.

Според доклад от миналата година на Асоциацията за контрол на оръжията (ACA) във Вашингтон, САЩ работят върху осем вида хиперзвукови оръжия. А Агенцията за напреднали изследователски проекти на военната отбрана заяви, че през есента е тествала успешно хиперзвуково оръжие.

Можем ли да се доверим на твърденията на Северна Корея?

Режимът на Ким със сигурност тества ракета в сряда и пусна изображение от теста в четвъртък. Експертите по ракети, които са разгледали снимката, не могат да бъдат сигурни в това, което е показано.

"Тази ракета носи маневрираща машина за повторно влизане или MaRV. Севернокорейците я обявяват като "хиперзвукова", което не е погрешно, но само за да бъде ясно, това не означава, че е нов вид оръжие", обяснява Джошуа Полак , старши научен сътрудник в Middlebury Institute of International Studies в Калфорния, в социалните медии.

"Не е потвърдено дали ще класираме това като HGV (както е посочено) или MaRV", каза Джоузеф Демпси, научен сътрудник по отбранителни и военни анализи в Международния институт за стратегически изследвания, в публикация в социалните медии.

MaRV по същество е ракетна бойна глава, която променя траекторията на полета си, след като отново влезе в атмосферата, след като се е отделила от ракетата, която я е изстреляла. Това е технология, която американската армия използва от десетилетия, а Южна Корея е демонстрирала и преди, според Полак.

Това, което отличава MaRV от HGV, е способността на последния да изравнява траекторията на полета си, след което да се издигне и да се гмурка върху цел.

Северна Корея заяви, че тестът в сряда "оценява ефективността на новата техника за странично движение".

"След като се отдели след изстрелването си, ракетата направи странично движение от 120 км в разстоянието на полета на хиперзвуковата плъзгаща се бойна глава от първоначалния азимут на изстрелване до азимута на целта и прецизно порази зададена цел на 700 км", съобщиха държавните медии.

Ким Донг-юб, професор в Университета за севернокорейски изследвания в Сеул, каза, че това са лаици, допълвайки, че Северна Корея е тествала бойна глава, която може "да се движи нагоре и надолу няколко пъти като делтапланер, слизащ от планина, и да лети наляво и надясно ... на значително разстояние, но все пак достигне целта точно."

Защо хората са загрижени?

"Претенциите на Северна Корея за маневреност остават значителни и могат да представляват допълнителни предизвикателства за противоракетната отбрана", казва Демпси, анализатор на IISS, в социалните медии.

Говорейки след севернокорейския тест през септември, Родерик Лий, директор на изследванията в Китайския институт за аерокосмически изследвания към Американския въздушен университет, каза, че полетните траектории на хиперзвука на по-ниска височина означават, че те остават под радарите за по-дълги периоди, което означава по-малко време за системите за противоракетна отбрана. за да ги заключите и включите.

"Това прави нещата наистина сложни за защитника", добави Лий.

Има някои аргументи, че това прави хиперзвука дестабилизиращо оръжие за първи удар.

"Всяка страна може да вярва, че трябва да удари първа и да удари бързо, за да постигне целите си. Тази динамика – често наричана нестабилност на кризата – може да провокира началото на конфликт, дори ако нито една от страните в кризата първоначално не е планирала да нанесе удар първо“, пишат анализаторите Кели Сейлър и Ейми Улф в ноемврийски доклад за Изследователската служба на Конгреса на САЩ.

Какво се случва след това?

Северна Корея показва, че няма да смекчи твърденията, че е жертва на западните сили и трябва да разработи военни възпиращи мерки за възможни агресивни действия на врагове като САЩ и Южна Корея.

"Вместо да изразява желание за преговори за денуклеаризация или интерес към декларация за края на войната, Северна Корея сигнализира, че нито вариантът "Омикрон", нито недостигът на храна в страната няма да спрат агресивното й ракетно разработване", казва Лейф-Ерик Ийсли, доцент по международни учи в женския университет Ewha в Сеул.

Чеонг, директорът на южнокорейския мозъчен тръст, каза, че фактът, че лидерът Ким Чен Ун не е наблюдавал пряко теста в сряда, показва, че Пхенян иска да го представи като част от нормалния курс на развитие на военна отбрана, което означава, че можем да очакваме повече.

"Изстрелването на ракета беше тест, проведен в съответствие с петгодишния план за развитие на отбраната, определен на 8-ия партиен конгрес", каза Парк Уон-гон, професор по севернокорейски изследвания в университета Ewha Womans. "Това е искане на Северна Корея към международната общност да оттегли двойния стандарт относно развитието на оръжията си и да заяви, че тези тестове не се различават от ракетните разработки на Южна Корея."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
5
 
1
 
! Отговори
До ХА-ХА преди 2 години
"....Най - Новия Хибриден Ракетен Двигател на Турците - Който е 5 - пъти по Евтин, 5 - Пъти По Икономичен , От Американските и Руските Двигатели - работи с Кислород и Твърд Парафин( свещи)...." - досега бяхме много слушали за пословичните Британски "учени", ама с тоя парафин Турските им колеги скоро ще им вземат хляба ...ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА
18
0
 
0
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
До Анонименднес е датата според ревизирания от сръбски математик грегориански календар, еретик.
17
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Честито Рождество Българи, днес е датата не променената от комунистите
16
1
 
0
 
! Отговори
Няма бе: преди 2 години
Тука опираме до човешката страна на нещата - аз пет години само работя и то болен- почти не съм ходил никъде - последно бях май на Полша във Варшава. Ама няма да взимам кредит имам си достатъчно. Искам си 80000 лева BGN дето ми дължите и се натрупаха по време на пиявицата и искам малко творчески платен отпуск!
15
2
 
0
 
! Отговори
Сега логиката: преди 2 години
Спираш разредите малко преди тая скорост да се случи! То си има определен брой искри дето може да удариш! Ама друга ми е приказката - уморен съммм , искам да си презаредя батериите някъде на е такова място като тия Антарктици, ама как да се скрия на кораба ?
14
1
 
1
 
! Отговори
Ми виж сега: преди 2 години
Айнщайн си прави своите въображаеми експерименти симулиращи определени условия! Те тия ракетни са базирани на Конкорд и B2 Spirit, който беше изтеглен от цивилната авиация, a духът още е на въоръжение! Движи се в атмосферно гравитационна среда, като тая скорост я развива само близо до йоносферата! Сега там в космоса няма нито гравитация нито атмосферно *** и е достатъчен само поток от електрони да го ускори до границата на дематериализацията!
13
1
 
2
 
! Отговори
Пимпиреввв! преди 2 години
Тоя доктор и четец ще заспи докато си чете текста. Нова симфония тип Абрашев ли сте написали!
12
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Северна Корея не са Северна Македония и си усилват армията. В миналото са били окупирани от Япония и САЩ.
11
2
 
0
 
! Отговори
Пимпиреееввввв! преди 2 години
Музиканти каниш, ама не и художницииииу!
10
5
 
0
 
! Отговори
Виж сега: преди 2 години
То лошо няма човек да има нови играчки - нови играчки нови изразни средства, обаче те като тия свръхзвукови играчки не искам! То аз измислих една друга играчка дето е малко по-бързо от това на снимката ама в открития космос!И проработи остави другото! Ама ще е готино вярно да се види построено Нормандито, ама ще е без гравитация вътре!
9
6
 
3
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА преди 2 години
Хиперр Звукова Ракета се Прави Много Лесно, Контрола на Тази Ракета е Труден, А и Фирмите Искат Много Пари за Производство - Въпреки че е Суперр Простта Ракета -ХА-ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА , САЩ - тестваха - имат 3 -Неуспешни Опита , Руснаците Запалиха Собствения си Кораб, Китайците Не Ги Знам, Турците - Имат Няколко Успешни Опита , Контрола е Труден - Ракетата е Лесна - ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА
8
2
 
1
 
! Отговори
Е сега гледам: преди 2 години
Говори някъде по Панорама - за саможертва, за кратка продължителност , но качествена на живота - ясно фен на Айсли!
7
5
 
4
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА преди 2 години
Хиперр Звукова Ракета се Прави Много Лесно, Контрола на Тази Ракета е Труден, А и Фирмите Искат Много Пари за Производство - Въпреки че е Суперр Простта Ракета -ХА-ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА , САЩ - тестваха - имат 3 -Неуспешни Опита , Руснаците Запалиха Собствения си Кораб, Китайците Не Ги Знам, Турците - Имат Няколко Успешни Опита , Контрола е Труден - Ракетата е Лесна - ХА-ХА-ХА-ХАААААААААА
6
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какви са тия новини ? Тука ни дебнат как да ни набодат с Nта доза ... нас и децата ни, вие ни занимавате със северна корея.
5
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кога ли някоя ракета ще падне в японски териториални води връз някоя рибарска лодка, и после на Самураите ще им писне на *** и ще тричат Дебелия на бодлива тел?
4
4
 
10
 
! Отговори
Днес Господ да не е. преди 2 години
Кореец та само за Корея пишете ??? Ми могат хората, правят. А тия дето нищо си не могат ....пишат :))))
3
3
 
11
 
! Отговори
Асан преди 2 години
На майтап Урсула да иде да провери
2
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кво става тука? Двете глави новини са за Северна Корея, мозък горе в главата има ли.
1
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Наистина. Прочетете какво пише на стоките: Направено в Китай, поръчано от Германия. И те така.