Борбата с хутите: Мисията "без право на грешка" за защита на Червено море не работи

Въпреки опитите на САЩ и техните съюзници да спрат хутите, техните атаки срещу кораби продължават
66
Борбата с хутите: Мисията "без право на грешка" за защита на Червено море не работи
Снимка: Bloomberg

Сивите изтребители F/A-18 излитаха един по един от палубата на USS "Дуайт Д. Айзенхауер" в жегата на сутринта в Червено море, опитвайки се да противодействат на най-новия атакуващ дрон, пуснат от хутите. Самолетите на стойност 56 милиона долара бяха част от коалиционна операция, която отблъсна атаката, завръщайки се часове по-късно, както правят почти всеки ден през последните няколко месеца.

Въпреки всичкото скъпо оборудване, което САЩ и техните съюзници хвърлиха срещу ислямистката групировка от северозападен Йемен, те не успяха да спрат атаките срещу цивилни товарни и военни кораби. В резултат на това най-големите корабни компании в света все още до голяма степен избягват маршрут, който някога е превозвал 15% от световната търговия.

Успехът на подкрепяната от Иран бунтовническа група в спъването на най-усъвършенстваните военни в света е най-новият неуспех за усилията на Вашингтон да ограничи разпространението на регионален конфликт, започнал със смъртоносната атака на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври.

Кампанията на хутите, която потопи първия си цивилен кораб в началото на март и причини първите жертви не след дълго, също е нарастваща заплаха за световната икономика. Броят на корабите, плаващи през южната част на Червено море, е намалял с около 70% в сравнение с началото на декември. Контейнерните превози са намалели с около 90%, а газовите танкери също са преустановили транзита.

Плаването около Южна Африка добавя около две седмици към пътуването. В резултат на това разходите за изпращане на контейнер от Шанхай до Ротердам са около два пъти повече от година по-рано, според Drewry Shipping.

Повече от три месеца след началото на голямата военноморска полицейска операция, адмирал Марк Мигес, командир на флотилията, признава, че САЩ и техните съюзници имат още работа за вършене.

"Знаем, че сме намалили част от техните способности", каза той, застанал на навигационния мостик на "Айзенхауер". Но тъй като поддръжниците на хутите в Иран все още изпращат пари, оръжия и разузнавателна информация - включително от шпионски кораб, плаващ на стотици мили от "Айзенхауер" точно извън Червено море - той отказва да прогнозира кога работата може да бъде свършена.

Той посочва забавянето на атаките на хутите и преминаването от атаки с крилати ракети към по-малко опасни дронове като доказателство, че операцията изтощава групировката. Но това не е утеха за корабните компании.

"Това е доста двойна ситуация", каза Ролф Хабен Янсен, главен изпълнителен директор на Hapag-Lloyd AG, по време на среща с инвеститорите този месец. "Или е безопасно за нашите хора, или не е. Докато не е безопасно, няма да изпратим нашите хора през Червено море".

Той каза, че се надява прекъсванията да намалеят през следващите няколко месеца, но признава, че други в бизнеса се опасяват, че ситуацията може да продължи до 2025 г. Търговецът на облекло Abercrombie & Fitch Co. наскоро се отказа от прогнозата, че транспортните разходи ще паднат тази година, позовавайки се на проблемите в Червено море.

Междувременно хутите казаха на Китай и Русия, че корабите им могат да плават през Червено море без страх от нападение. Все пак хутите удариха китайски петролен танкер с ракета миналата седмица, атака, която може да е случай на сгрешена самоличност, но показва, че нито един кораб не е напълно безопасен.

Един западен служител каза, че хутите вероятно имат способността да продължат да нанасят удари по други кораби с нещо близко до сегашното си темпо за месеци напред. Колко ракети са имали хутите в арсеналите си в началото на конфликта е "нещо като черна дупка за американското разузнаване", призна Мигес.

В същото време американски служители признават, че няма признаци, че Иран, без който хутите не биха могли да издържат атаките за дълго, вижда причина да спре. Износът на петрол от Иран не е засегнат, тъй като те използват предимно друг маршрут. Предупрежденията на САЩ към Техеран досега не работят.

"Иран не се обезсърчава в подкрепата си за хутите", каза направо генерал Майкъл Курила, командир на Централното командване на САЩ, на изслушване в Сената на 7 март. "Трябва да има налагане на щети на Иран".

Чрез комбинация от сухопътни доставки и десетки малки кораби, плаващи в моретата в региона, иранските доставки достигат до хутите. Иран също е изпратил съветници, включително специалисти по поставяне на мини в морето, според хора, запознати със ситуацията.

Хутите „сглобяват всичко на място“, каза Курила. "Те не създават инерционни навигационни системи. Те не създават двигатели за балистични ракети със среден обсег. Те не създават отделянето на степените на тези балистични ракети със среден обсег или противокорабните крилати ракети".

Висш ирански командир, Абдул Реза Шахлай, ръководи първите атаки на хутите от вътрешността на Йемен през октомври, според няколко души с достъп до пряко разузнаване от място. САЩ предлагат 15 милиона долара за информация за Шахлай, който е обвинен в организирането на смъртоносни атаки срещу американци в региона. Той също така е фактическият командир на безпилотните и ракетните сили на хутите, с пряка връзка с лидера на групата, според хора, запознати с групата.

"Що се отнася до Иран, той свърши невероятна работа, той изгради хутите в това чудовище", според Джоел Рейбърн, бивш американски военен офицер и дипломат, който е работил по противодействието на Иран.

САЩ бяха предпазливи при директните атаки срещу иранските линии за доставки, опасявайки се, че това ще ескалира и без това нестабилната ситуация в региона. NBC съобщи, че разузнавателният кораб на Иран е бил мишена на американска кибератака заради споделяне на разузнаване с хутите.

Адмирал Мигес каза, че два ирански кораба в момента са активни в региона: разузнавателен кораб, който действа край бреговете на Джибути от години, и спомагателен кораб.

"Намираме се в точка, в която Иран има влияние върху, ако не и стратегически контрол върху три от шестте основни икономически въздушни точки в света“, каза Джон Милър, бивш командир на Пети флот на САЩ, част от който е "Айзенхауер", имайки предвид Суецкия канал на север от Червено море, протока Баб ел Мандеб на юг и Ормузкия пролив.

Иран признава, че подкрепя хутите, но не ги въоръжава, и казва, че те вземат свои собствени решения.

Иран сам заплаши и използва сила, като залови петролен товар, свързан със САЩ, обеща отмъщение, ако собствените му кораби бъдат нападнати, и репетира „освобождаването“ на търговски кораби, „отвлечени от пирати“ в съвместни учения с Русия и Китай в близкия Омански залив.

Въпреки почти ежедневните удари по техните бази в Йемен, хутите се наслаждаваха на глобалното внимание, което ги катапултира в първите редици на арабската съпротива срещу войната на Израел в Газа и показаха своята стойност на своите покровители в Техеран.

Целият анализ четете на страницата на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
2
 
6
 
! Отговори
Просто е преди 1 месец
Миналата седмица, хутите успешно изпробваха свръхзвукова ракета. Сигурно иранците са им я дали. Информацията я има навсякъде по чуждите СМИ. Времето, когато ще почнат да потъват коритата на "коалицията" се приближава, и американците нямат правилен ход. Не смеят да пипнат Иран, защото ще боли. Към днешен ден реални, свръхзвукови ракети имат Русия, Китай, Иран.
18
1
 
5
 
! Отговори
До Нане преди 1 месец
Абе има и умни индивиди измежду тях,или казано,такива които си гонят интереса,ама точно това нещо както си го назовал-kИлеша не е измежду тях,това е едно същество с една единствена мозъчна гънка за мисъл и равновесие,или казано то не може да мисли и седи право едновременно защо ще падне на мига!
17
5
 
5
 
! Отговори
анонимен келеш преди 1 месец
"бро":):):)кАпейки "другарю"е вашето:):):)Поне в русия така си викат:):):)
16
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
13, ние крайните потребители плащаме и милиардите за киевския бендеро-нацистки режим и загубите от 13-те пакета санкции срещу Русия.
15
3
 
8
 
! Отговори
Русия пак ще спаси преди 1 месец
Персия ще се възроди!Да ви е...у демокрацията.
14
4
 
7
 
! Отговори
Нане преди 1 месец
Нема как да стане бро... Той празната кратуна я влачи само за равновесие килеша... ===))) както повечето краварци....
13
2
 
11
 
! Отговори
До12 преди 1 месец
Ами време беше,не може всички да козируват на наглосаксонците,руснаците бяха първите,след това са персите,чалmите и турците,сега очакваме поднебесната и тя да се включи в играта и тогава съвсем ще им се стъжнят мераците за величие и световно господство на Сащианци!
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Им ми не е за онези там. Да се избиват ако искат. Лошото обаче е,че търговците започват да се оправдават,че пътя на стоките им се увеличава и съответно стоките заобикалящи този маршрут трябва да поскъпнат заради транспорта. А всяко увеличение го плащаме ние-крайните потребители
11
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Блумбършит ООД, в Червено море Пиндостан защитава своето реноме на Хегемон и световен жандарм. Действията на хусите са прецедент и пример за неподчинение и бунт срещу изключителните "богоизбрани". Пиндостан губи влияние.
10
4
 
12
 
! Отговори
До келеша-8 преди 1 месец
Ти няма ли да си обогатиш посредственият речник?Нещо ново освен кАпейки и :):):) няма ли да ти роди празната kaпацина?
9
2
 
13
 
! Отговори
До Блумбършит ООД преди 1 месец
Ами,същото което търсят и в Украйна и в Тайван и на още поне в двеста региона по цялата земя,като все още си мислят че е тяхна собственост и всички населяващи Я са им длъжни"Да-Да-Ама-Не"или както беше казал наш Петко Бочаров!
8
15
 
5
 
! Отговори
анонимен келеш преди 1 месец
кАпейки нищо не казвате как е освен Натовци вече да сте и Шенгенци?Въпросът се отнася до нашите Български кАпейки не за руските:):):)
7
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Два Ф1 струват 56 мильона па на нас Фъ-шишнайсит ни го продаат по 120 мильона
6
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Преди дни група кораби на Тихоокеанския ВМФ на РФ, сред които "Варяг" и "Маршал Шапошников", навлязоха в Червено море. Може би на път за Средиземно море.
5
4
 
16
 
! Отговори
Нане преди 1 месец
кравите не мое се оправят с камиларите... Кога ли, ще им издумкат и някое тяхно корито... ===)))
4
6
 
17
 
! Отговори
Блумбършит ООД преди 1 месец
Малко е неясно какво точно защитава ФАЩ в Червено море?!? Външната си граница,може би едва ли не...
3
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Значи"богоизбраните"могат да си развяват байрака и да бомбят където,когато и когото поискатв региона,ама виж персите не можело да млатят чрез своите подопечни -хутите всички корита собственост на вечно"онеправданите"така ли?
2
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Мисията "без право на грешка" била една голяма обща колективно западна грешка.
1
17
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хути, руснаци, палестинци, чеченци и други подобни правят света гадно място