Дрескод - прищявка или необходимост?!

И как да получите съдействието на служителите си за промяната в облеклото им
16 юли 2013 16:58,
12
Дрескод - прищявка или необходимост?!
Снимка: sxc.hu

Въпреки кризата има компании, които постоянно се разрастват. И измежду тези десетки служители все ще има някой, който да изглежда странно, различно, а защо не и неприлично. Дали ще дойде по пантофи на работа, или с късата рокля от вчерашния купон, крайният ефект е един – този човек просто не се вписва и предизвиква смут в останалите.

Ако сте тотално коравосърдечни, може да го скастрите на място пред останалите. Може да му отправите и персонално забележка „на уше", но той пак ще остане поне малко обиден, дори и да сте прав. Затова преди да изпаднете в криза за това какво да направите, не забравяйте, че имате правото да наложите дрескод.

Думата действа като шамар за някои служители, други са напълно ок с подобна офис-норма. Ето какво трябва да имате предвид, когато прибегнете до официалната униформа на работното място:

Имиджът, който искате да излъчвате: Тук трябва да съобразите дали вашите служители имат постоянен контакт с клиенти. Колкото по-често те имат досег с външни хора, толкова по-наложително е да има определен дрескод.

Видът на клиентите също има значение. Ако са бизнесмени, мениджъри и т.н., строго-елегантната визия е препоръчителна. Ако обаче става въпрос за персонал на магазини или заведения – разбира се, сексапилната и по-атрактивна визия е ключов коз.

Ако ръководите болница, то нямате особено богат избор, защото престилката покрива почти всичко. Тогава просто трябва да помислите за цвета и кройката.

Ефектът на униформата върху качеството на работа: Някои ангажименти изискват известна свобода на движението, комфортни дрехи и още повече комфортни обувки. Би било повече от глупаво да накарате сервитьорките да ходят на токчета цяла нощ или пък медицинските сестри (за вторите правилото важи само в спалнята).

Ако пък поискате от програмистите си да се облекат в костюм и вратовръзка, вероятно ще ви погледнат с недоумяващ поглед и ще ви покажат среден пръст, тъй като се имат за по-свободолюбиви натури, които не подлежат на "цензура" в облеклото.

Бъдете разумни и логични при избора на униформа.

Ефектът върху морала на компанията: Всеки път, когато отнемете правото на избор на служителя си, това ще е като удар върху морала на компанията ви. За да не усещат принудата, служителите ви активно трябва да участват в избора на дрескод.

Останалото прочетете в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
2
 
! Отговори
wtff преди 10 години
До #1 и #2:Както казва #7, "дрескод" не е униформа, за да се поема от фирмата, нито е дрехи за работа, за да е "работно облекло". Нормално е в повечето фирми да се изисква определено приличие за облеклото... Не можеш да отидеш по джапанки, шорти и потник. Както и на дадено събиране (бал), предварително се регламентира облеклото (black tie напр.), за да няма после недоразумения и конфузни ситуации... А който не е чувал термина, няма нищо страшно да се научават нови неща, напротив, полезно е:)
8
0
 
1
 
! Отговори
бинарен преди 10 години
на тая кака и се пиша яко .....
7
1
 
5
 
! Отговори
schicki-micki преди 10 години
@2: Всички съвременни езици се развиват и в почти всеки един от тях навлизат чуждици - кой би казал вместо "тъчфоун" - "барни-натисни-доксни-телефон" (или пък "сензорен телефон")...Да за някой може да е по-патриотично да описва всеки един термин с български еквивалент, но животът си избира винаги по-краткия път...
6
0
 
11
 
! Отговори
до пло (номер 2) преди 10 години
Дрескод не значи работно облекло. Преди да обиждаш се позамисли. Както е писал някой под мен дрескод има и за университет, може и в заведение да има, това не са работни ситуации, че облеклото да е "работно". Просто изисквания към начина на обличане.
5
1
 
14
 
! Отговори
ООООО преди 10 години
ПОНЯТИЕТО ДРЕСКОД Е НЕПОНЯТНО И ЗА МНОГО МЛАДИ ИНТЕЛ.ХОРА,МОЯ ПОЗНАТА СЕ ЯВИ В УНИВЕРСИТЕТА В ХАЙДЕЛБЕРГ С КЪСА КОЖЕНА ПОЛА ,20 СМ ТОК ,ЯРКО,ЧЕРВЕН ДЪЛЪГ МАНИКЮР И ДЪЛБОКО ДЕКОЛТЕ,ПОСЛЕ МИ РАЗПРАВИ ,ЧЕ ТАКА СИ ХОДЕЛА НА ЛЕКЦИИ ВЪВ ВАРНЕНСКИЯ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ ,А В ГЕРМАНИЯ МНОГО ОТ ШОФЬОРИТЕ ОТ ЛИЧНИТЕ СИ АВТОМОБИЛИ И СВИРКАЛИ С КЛАКСОН ,ЗАЩО ЛИ Я ПОЗДРАВЯВАЛИ,ОТ КЪДЕ МОЖЕЛИ ДА Я ПОЗНАВАТ-ЧУДЕШЕ СЕ ЗАВЪРШИЛАТА ПРАВО И СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ БИВША МОЯ СЪУЧЕНИЧКА-КАК ДА И ОБЯСНЯ -НЕУДОБНО МИ Е...
4
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Колко работодатели предоставят пари за дрехи? Колко струва един качествен костюм, обувки и колко е заплатата в БГ? Шефа направи забележка на моя колежка за това как се облича, но тя понеже е доста устата, го направи на нищо...каза му, че изцяло ще се съобрази с неговите изисквания, но като започне да дава пари за дрехи и климатизацията в сградата е на ниво.Е той нямаше това желание.Освен това спомняте ли си как преди няк. години даваха депутатките през лятото с чехли и боси...?
3
2
 
5
 
! Отговори
Иван Пешев преди 10 години
Дрескода е измислен от мениджъри-дребни душици които друго не са могли да измислят да си подобрят нещата
2
2
 
8
 
! Отговори
Отговор: преди 10 години
За *** е прищявкаЗа европейците е необходимост
1
10
 
15
 
! Отговори
plo преди 10 години
дрескод ??????????????? поредната чута дума и ето че са невероятно интелигентни РАБОТНО ОБЛЕКЛО господа това е превода на български които е роднияат ви език