Евроизборите ще са тест дали Георги Първанов още тежи в политиката, коментира в ефира на Bulgaria On Air политологът Борис Попиванов. Той подчерта, че успех за формацията ще е привличането на гласове дори само за един мандат.-„Това означава потенциален електорат”, коментира политологът. Той допълни още, че рано или късно симпатизантите от на АБВ ще напуснат БСП, тъй като ще трябва да се регистрират за участие в евроизборите, което не може да стане като гражданска инициатива.
На въпрос, защо учредителите на АБВ не напускат БСП, Попиванов, коментира, че очевидно се очакват гласове от самата партия.
„Самият рестарт на АБВ, както и последвалите изказвания на Георги Първанов, на Калфин и на останалите симпатизанти са в посока на това, че те не са против БСП, а напротив- чувстват се част от семейството на партията”, коментира политологът. Той се съгласи, че очевидно това е игра с електората на БСП.
„Явно пътищата за АБВ са два – единият, които води към дърпане на симпатизанти отвътре, който е по-малко вероятен, и вторият- който води към регистрацията на евроизборите, което постепенно ще доведе до изтласкване от партията”, коментира политологът.
Попиванов допълни, че все още е рано да се правят прогнози за представянето на политическите формации на изборите.
„ Много неща се промениха от края на миналата година. Това включва и скандалите с Волен Сидеров, както и сближаването между ГЕРБ и Реформаторския блок”, коментира експертът. Той поясни, че със скандалите от началото на година лидерът на „Атака” навлиза в една нова за българските националисти територия- а именно тази на евроскептицизма, надявайки се да „увеличи понижения си от последните месеци рейтинг”.
От друга страна, голяма част от посланията на Георги Първанов са насочени към национално съгласие, диалог, консенсус, националните приоритети. АБВ адресира към един по-мек национализъм и „предстои да видим сблъсък и в тази ниша, където има доста по-радикални представители”, коментира политологът. Според него симпатизантите на БСП ще гласуват за своята листа. Въпросът е дали АБВ ще успее да привлече гласоподаватели от една по-широка периферия. Това са хора, „които смятат себе си за леви, но не са привърженици на БСП , както и на хора, които смятат себе си за националисти, но не им харесва радикалния краен национализъм”.
На въпрос дали в основата на лидерския сблъсък при социалистите не стои казуса с изграждането на АЕЦ „Белене” Попиванов, коментира, че всякакви сценарии са възможни, но според него политическата амбиция за по-изявено присъствие на Георги Първанов е водещото за заявката за участие в евроизборите.
Предизвикателството пред „Реформаторския блок” е да утвърди формираното единство, коментира още политологът. Той допълни, че рискът пред коалицията ще е дали поддръжниците на едната партия ще подкрепят останалите. По неговите думи на един по-късен етап реформаторите ще търсят подкрепа и в лицето на ГЕРБ. Една от причините е желанието на ЕНП да няма конфликти между десните партии.
„Неслучайно един от лидерите на ЕНП заяви, че тяхната партия е ГЕРБ и който иска да сътрудничи е добре дошъл, но който иска да се конфронтира не от дясното семейство”, посочи политологът.
Попиванов коментира и идеята на президента за провеждане на референдум за задължителното, електронно и мажоритарно гласуване. Според него такива теми трябва да бъдат част от дневния ред и от включването на обществото в дебата за управлението. Той подчерта още, че електронното правителство се въвежда в страни, където има установени традиции на взаимодействие на властта с гражданите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Еквадор намалява цената на бирата с 20% в знак на подкрепа за отбора си на Световното
Млекопроизводители предупреждават за риск от поскъпване на млечните продукти
NYT: САЩ планират да изтеглят една трета от изтребителите си за НАТО от Европа
Надеждите за скорошен мир в Иран тласнаха азиатските пазари нагоре
Учен: С планирането на градовете с дигитални двойници се избягват грешки
С призив за „бърза писта“ парламентът одобри на първо четене достъпа на граждани до ДЦК
Две деца са тежко ранени при инцидент с електрическа тротинетка край Велико Търново
Радев: Турция иска предоговаряне за "Боташ", оставката на Кандев беше изненада
"Луна" на Мона и Любо Киров - за стремежа сам да определяш посоката на живота си
8 души загинаха в две катастрофи с камиони в Унгария
"Спри да ядеш" не е решение: Всеки четвърти българин е със затлъстяване (ВИДЕО)
Звезда на Япония аут за Мондиал 2026
Тибо Куртоа спира с Белгия след Мондиал 2026
Световно първенство 2026: критики към ФИФА, Тръмп и екологичния отпечатък на турнира
Документални проблеми забавили трансфер на Левски
Отлична новина за световния шампион Аржентина
Мачовете по телевизията днес, 12 юни
Вербена (върбинка) – цветното бижу на градината, което цъфти до късна есен
10 летни разядки със сирене
Не губим приятели след 40. Просто животът ги пренарежда
Бифана (Bifana) – сочен португалски сандвич с месо
Венера преминава в Лъв на 13 юни: Любов, страст и малко ревност
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
Регионалният исторически музей във Варна отбеляза 120 години от създаването си
3 верижни катастрофи с общо 12 автомобила са станали тази сутрин на Аспаруховия мост
Изследване: Продължителното висене в социалките води до влошено психично здраве при тийнейджърите
Край на скрития произход на меда в ЕС
Български фермерски съюз зове България да подкрепи защитен механизъм за торовете в ЕС
Отличиха победителите в 15-ото издание на Националния конкурс по одит за студенти
Рекордна жега може да повтори катастрофата от 1877 г. и да погуби 4% от населението на Земята
Кой е Андре Дъглас – астронавтът от мисията „Артемида III“?
Седмица в астрофотографията: От съединението на Венера и Юпитер до космическите облаци
Как се е появил полът: AI моделира интимния живот на първите животни на Земята
Нова генна терапия за аутизъм показва обещаващи резултати
Лунен метеорит разкрива историята на три древни сблъсъка