Пари, предназначени за образование, наука, здравеопазване и иновации, са отклонени към държавен фонд "Земеделие" за плащане на земеделските стопани. За това биха тревога от фондация "Искам бебе", които днес обявиха, че предколедно отнемат 2 млн. лв. за инвитро процедури.
"Парите за български деца се събират чрез благотворителност, докато държавата отнема средства от бюджета за инвитро", написаха от "Искам бебе". От фондацията изчисляват, че 2 млн. лв. се равняват на поне 333 финансирани процедури по-малко.
Постановлението за разместване на бюджетни разходи е от 22 ноември. Разместването цели да осигури нови 125 млн. лв. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. 45,916 млн. лв. от тези пари се пренасочват към фонд "Земеделие" от икономии по други пера, показва проверка в "Държавен вестник", пише "Сега".
За съжаление, най-голямата сума - 33,916 млн. лв., е за сметка на дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта. 5 млн. лв. няма да отидат и за прословутия фонд "Стефан Стамболов", който трябваше да финансира обучението на български студенти с доказан потенциал във водещи чуждестранни университети, за да се върнат после у нас да приложат наученото.
От парите за преместване на Българската агенция за инвестиции в нова сграда се вземат 4 млн. лв. Тази година в бюджета бяха предвидени 5 млн. лв. за тази цел. Агенцията получи 1 млн. лв. и явно с това финансирането на преместването приключва. Агенцията за инвестиции беше скоростно изхвърлена от досегашните си помещения на "Врабча" 23, след като Делян Пеевски си хареса сградата на този адрес за централа. Сега агенцията е на друг адрес в центъра, в доста стара сграда.
От програмата за насърчаване на предприемаческата иновативна екосистема също се отделят 1 млн. лв.
От програмата за асистирана репродукция се вземат 2 млн. лв. Тези пари обаче са резерв по централния бюджет, извън основния бюджет на Центъра за асистирана репродукция, който тази година е бил 22 млн. лв. - с 2 млн. лв. повече спрямо предходната година, обясниха от министерството на здравеопазването. Оттам увериха, че всички кандидатствали двойки, които отговарят на условията, са подкрепени. Само през първото полугодие броят на преминалите през финансиране двойки е 2552 при 2426 за първото полугодие на 2023 г., което е увеличение с 5,19%, посочват от министерството. Тази година максималната сума беше увеличена на 6000 - с 1000 лв. спрямо досегашната.
Резервът е даден за фонд "Земеделие", тъй като е преценено, че няма да е необходим. Към края на бюджетната година центърът е заявил необходимост от допълнителни 500 000 лв., които са предоставени от бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. и така всички потребности са обезпечени, твърдят от ведомството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поевтинява след коментарите на Тръмп, че войната в Иран ще приключи скоро*
Google предупреди за приближаването на квантов риск, надвиснал над криптовалутите
Строителният сектор като двигател на икономиката: 7,5 млрд. лв. данъци и 7% от заетостта
Киев се бори да запази санкциите за Русия, партньори искат спиране на удари в Уст-Луга
Тръмп се превръща в най-големия енергиен терорист
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Google бие тревога: Има риск за сигурността на криптовалутите
Лекар обясни опасни ли са ваксините срещу морбили
Катастрофата на Оли стресна ФИА
Не е Линда: Еванджелиста от Бразилия подсилва Лудогорец?
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Капитанът на младежите скочи на селекционера Сашко Димитров
Ако се класира за Европа: ЦСКА ще домакинства в Пловдив?
Взет на пожар в Левски отпрашва към Индонезия?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Какво се слага на масата на Цветница
Лучник с коприва за Цветница
Нумерологична прогноза за 1 април
Нискокалоричен кекс без захар с ябълка и морков
Лунна диета за април
От днес преизчисляват пенсиите на 355 000 работещи пенсионери
Хиляди остават без вода заради дефектирала връзка на магистрален водопровод Варна - Златни пясъци
Здравната система в България се нуждае от кардинални реформи, болниците са прекалено много
Ремонтират детски площадки във Варна, всяка ще има специална тема
На 1 април: Кои са трите зодии с най-голямо чувство за хумор?
Йотова за споразумението ни с Украйна: Недопустимо нарушение на диалога между институциите
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети