Константин Пенчев е номиниран от ГЕРБ-СДС за председател на комисията, която се занимава с архива на бившите служби за сигурност на комунистическия режим.
В дългата си професионална биография Пенчев е бил съдия, като се издига до председател на Върховния административен съд. Заемал е позициите на съдия в Конституционен съд и на омбудсман, бил е и депутат един мандат. Номинацията от водещата политическа сила му дава голям шанс да оглави комисията по досиетата, както е известен органът.
Той ще се съревновава за поста с кандидата на ПП-ДБ Габриела Килфанова. В мотивите към предложението тя е представена с кариерата си в МВР, където се издига до директор на дирекция, както и с това, че трикратно е била главен секретар на парламента – в 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание.
Комисията има общо десет членове, заедно с председателя. ГЕРБ-СДС е издигнала шестима кандидати, което означава, че би доминирала органа, ако те бъдат избрани. Сред претендентите прави впечатление името на историка и социолог Мартин Иванов. Той е бивш директор на Държавна агенция "Архиви". Беше секретар на президента Росен Плевнелиев в сферата на културата и образованието, както и министър на културата в служебния кабинет "Близнашки", назначен от Плевнелиев.
Друго познато име е Георги Костов, който оглавяваше митниците в кабинета "Борисов 3". Той е и бивш главен секретар на МВР, назначен от президента Плевнелиев.
ДПС-ДПС предлага за комисията Гюрсел Салим, който е неин член от 2008 г. насам, когато партията на Ахмед Доган беше коалиционен партньор в кабинета "Станишев" - иначе казано, от 17 години. А БСП-ОЛ е номинирало Галин Господинов, който сега е адвокат, но в миналото е преминал през постове къде ли не - от ВиК-Добрич до МВР. /Сега
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силното представяне на SpaceX и сделката с Иран оцветиха в зелено щатските индекси
Кадър на деня за 15 юни
Анализатор: В идните години големите компании по-дълго ще остават непублични
В България има работещи 320 вятърни турбини
Защо коментарите на Тръмп за Г-2 тревожат съюзниците на САЩ?
До края на годината цената на златото ще се движи в границите на 4920 долара за тройунция
Три класически закуски, които тайно съсипват деня ни
Можем да пестим гориво с някои техники на шофиране
Ноцебо ефектът: Как страхът от листовката на лекарствата може наистина да ни разболее
Украинка загина на място, пометена на "зебра" между Свети Влас и Слънчев бряг
Секси адвокатка от Босна е новата муза на световното + СНИМКИ
Българин е: Ето кой поема Лудогорец
Левски удари на камък с лятната селекция: Веласкес отхвърля нападатели
ЦСКА среща сериозни пречки на трансферния пазар: Звездни цели отказват на "червените"
Любо Пенев взе защитник от „Лаута“ в „Надежда“
ЦСКА прилапва двукратен шампион в Серия "А" с Интер!
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Postbank отбеляза 35 години в България с грандиозно събитие, което събра световен тенис, бизнес елит и хиляди гости
Старо месо неясно откъде и негодно сухо мляко от Украйна на масата на българина
Гърция продължава да бъде сред най-предпочитаните туристически дестинации за европейците
Съдиите заработват добре на световното
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене