Национален протестен митинг на работещите в Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) се организира в София този четвъртък, 15 май.
На него ще бъде заявено искане за осигуряването на средства от бюджета за ръст на възнагражденията. Това бе обявено на пресконференция от организаторите на протеста – синдикалните организации на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда (КТ) "Подкрепа" в медиите.
Акцията ще бъде под надслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне от 12:00 ч. Очаква се да бъде блокирано кръстовището пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“. По същото време протестни акции ще има и в страната.
Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са, както следва: за БНР – 5 млн. лв., за БНТ – 6 млн. лв. и за БТА – 3 млн. лв.
Общо исканията възлизат на 14 млн. лв., посочи Капитанов. Той подчерта, че целта не е да се увеличи заплащането на журналистите, но и на редактори, оператори, режисьори, техници, певци, оркестранти, отбеляза Капитанов. Поставяме искане и за ръст на заплатите в работещите в частните медии, каза вицепрезидентът на КНСБ.
Ще искаме среща и с министъра на финансите, за да бъдат обсъдени вариантите и възможностите исканото увеличение да се случи, обяви още Капитанов. Той каза, че ако няма такава среща, протестиращите ще очакват финансовият министър да дойде на протеста в четвъртък.
За да се стигне до блокиране на кръстовището в София, явно не сме били чути, коментира Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ "Подкрепа“. По думите му са правени постоянни опити за нормален диалог „с тези, които управляват и разпределят средствата“.
Относно заплащането в БНР, той даде пример, че музикант в оркестъра на Националното радио с 20-годишен трудов стаж е с брутна заплата за март 1613 лв. В БНТ и в БТА има служители, които са с още по-ниски възнаграждения, отбеляза Нинов. „Представете си как се прави нормална журналистика с тези доходи“, заяви той.
Костов даде пример със заплащането в медиите в други европейски държави. Средна брутна работна заплата в националната телевизия в Испания е 5658 лв., посочи той. Репортери, журналисти и редактори при стаж пет години и половина в Германия взимат средната брутна заплата в размер на 5775 евро, добави Костов.
В Хърватия за същата работа – 1300 евро средна брутна заплата. По думите му ръстът на заплатите у нас не само в медиите, но и в други обществени сектори изостават спрямо средноевропейския.
Сумата не е голяма и резерви би трябвало да има, изрази мнение и главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Първият внесен за годината бюджет беше с 10% увеличение на заплатите в публичния сектор, след което изведнъж този ръст стана 5% въпреки всичките ни усилия, каза той.
Представители от обществените медии коментираха ситуацията със заплащането към момента.
Спешно трябва да се спре обезценяването на труда на работещите в обществените медии, каза Анета Паунска, синдикален председател на организацията на КНСБ в БТА, която е с над 27 години стаж в агенцията. Щатът за младши репортер е 1300 лв., посочи тя. Заплатите на работещите в обществените медии трябва да бъдат обвързани със средната за страната с над 120%, подчерта тя.
Искаме достойно заплащане за достойния труд на хората, които работят в тези медии, обяви и Кирил Бинев, председател на Национална федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“. /БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Кадър на деня за 25 март
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Навлизането на чужди инвестиционни фондове носи риск за достъпността на имотите у нас
Ползите от боровинките
Супа с черен боб - бърза рецепта за обяд или вечеря
Ядрен космически кораб на НАСА ще излети към Марс през 2028 г.
След последния ремонт в столичен квартал: Закърпени дупки и опасни участъци
Цветове за повече енергия и настроение през пролетта
Защо "прясното" гориво може да убие двигателя ви?
Спортът по телевизията днес, 26 март
Мачовете по телевизията днес, 26 март
УЕФА глоби Бенфика за расизъм
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Левски постави колосална цена на голямата си звезда!
Голям трансфер! Топ клубове от Италия ще гледат ас на Левски във Вечното дерби с ЦСКА
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната