Държавата да се стовари с цялата си мощ, за да разплете докрай случаите в социални заведения, призова вицепрезидентът Илияна Йотова. По думите й е необходимо да се вземат три конкретни мерки, за да бъде прекъсната порочната практика, при която домове за възрастни хора работят нелегално, каквито случаи станаха известни в старозагорското село Ягода и в района на Варна.
На първо място, смята Йотова, българското общество не трябва да позволи темата да се забрави бързо.На второ място тя посочи необходимостта от промени в Наказателния кодекс по отношение на подобни случаи. По думите й отдавна се говори за остаряло законодателство в тази посока. А освен това е нужен много сериозен контрол от страна на държавата за всички домове, където пребивават не само възрастни хора, а също така и деца, каза още вицепрезидентът.
“Нямам определение за такъв тип бизнес – това е бизнес с живота на хората и с тяхното здраве“, каза Йотова.
“Надявам се, че правителството ще си изпълни обещанието и държавата ще се стовари с цялата си мощ и всичко, с което разполага като правомощия – законно, да разплете тези случаи докрай, да разплете цялата мрежа“, каза тя. Аз споделих преди няколко дни, че очевидно не е само случая в Ягода, надявайки се да не съм права, но се оказа, че съм права, припомни Йотова и добави, че се задават въпроси, за които ние, като общество, все още не сме информирани.
“Кой е “шапката“ на цялата тази организация?, Кои са веригите, по които са се свързвали отделните домове?, Кой финансира всички тези начинания, чии подписи стоят под тези документи? Как толкова много – на практика нелегални, лекарства се складират по тези домове?“ – пита тя. Освен това, по думите ѝ без отговор стои и въпросът кой е собственикът на тези домове, в които са задържали хората.
“Всеки нов случай задава все повече въпроси и трябва да се стигне докрай, трябва да се вземат нужните мерки. Една част от тях вероятно ще са законодателни, но друга ще са работа на правосъдната ни система“, на мнение е вицепрезидентът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.