Мистериозният черен звяр, предполагаема пантера или леопард, броди из парка в Шумен поне от април.
Това стана ясно днес на брифинг, даден от властите.
На 500 метра от Мемориалния комплекс "Създатели на българската държава" над Шумен са открити най-пресните следи от звяра, който се издирва вече трето денонощия, съобщи тази сутрин Георги Кръстев - директор на Националния парк "Централен Балкан". Животното е изградило навици на територията на Шуменското плато и е там от поне няколко седмици.
Изключена е хипотезата, че е избягало от клетка пред два дни, добави Кръстев.
Според него той е опасен независимо дали спортуващите наоколо са един или няколко. Следите от лапите му са големи колкото ръката на възрастен човек.
Полицията в Шумен разполага с клип, сниман в района на Исперих от дървосекачи, в който се вижда голямо черно животно със силует, близък до този на звяра на платото край Шумен, заяви старши комисар Георги Гендов, директор на Областната дирекция на МВР-Шумен
Остава пълната забрана за достъп до горските територии на цялото Шуменско плато, разположен е пункт и по стъпалата към Паметника на пресечката с ул. "Порек".
Георги Гендов призова гражданите да се съобразят със забраната, защото опасността е голяма.
По думите му към момента е невъзможно да се посочи срок, в който ще бъде заловен хищникът.
Изготвен е профил на евентуалния собственик на дивото животно. Получени са и сигнали в полицията, които се проверяват. Ще се търси и координация с кметовете на Велики Преслав и Търговище, добави Гендов.
Продължават опитите за залавяне на животното с капани. През тази нощ единствено дребни хищници са влизали в големия капан - тип кафез, поставен на платото.
"Не може да бъде определен какъв точно е хищникът. Разчитаме на това той да огладнее, за да отиде при поставените примамки, да го упоим и да го придвижим към някой зоопарк", каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по Нова нюз.
Три подобни случая с избягал хищник имаше в България през последните десетина години. През 2014 г. ягуарът Алонсо избяга от клетката си в зоопарка в Ловеч и беше застрелян малко преди да излезе през дупка в оградата, тъй като представляваше непосредствена опасност. Леопардът Данте избяга от клетката си в зоопарка в Стара Загора през 2023 г., налагайки евакуация на посетителите. Той бе упоен и върнат. През декември 2014 тигърът Мърдок избяга за кратко от клетката си в столичния зоопарк. Посетителите са били изведени без паника, а тигърът е бил упоен и върнат в клетката си. И в трите случая ставаше дума за зоопарк, и в трите случая животното не напусна оградената зона. /БНР, Сега
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Стайни растения за здраве и позитивна енергия у дома
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Ситуацията със Стеф Къри остава неясна
Спортът по телевизията днес, 25 март
Люис Хамилтън очаква още силни представяния
Световното по снукър остава в "Крусибъл" още дълго време
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога