Разширяването на Европейския съюз и регионалното сътрудничество в Западните Балкани бяха във фокуса на форум на „ПанЕвропа България“, провел се в Централния военен клуб в София. В събитието участваха председателят на българския парламент Наталия Киселова и председателят на парламента на Албания Елиса Спиропали, която е на двудневно официално посещение у нас.
Един от основните акценти в разговора бе ускореното изграждане на транспортния Коридор 8 – общ приоритет за България и Албания. Според Киселова това не е просто инфраструктурен проект, а реален инструмент за интеграция между страните от региона – икономическа, културна и социална. Реализацията му ще повиши значително инвестиционния потенциал не само между София и Тирана, но и в целия регион.
Председателят на българския парламент подчерта и политическото значение на добросъседските отношения, като припомни признатото през 2017 г. българско национално малцинство в Албания – знак за "зрелост и взаимно уважение между двете държави". Тя изрази благодарност към албанската страна за разбирането по темата и надежда, че спрямо българската общност няма да се прилага прекален формализъм.
В речта си Елиса Спиропали заяви, че европейската интеграция не е просто „бюрократичен процес от Брюксел“, а дълбока вътрешна трансформация. Тя призова страните кандидатки да превърнат този процес в национален разговор, който ясно да покаже на гражданите какво означава да бъдеш част от ЕС и какви отговорности и ползи носи това. Спиропали подчерта, че 95% от албанското население подкрепя членството в ЕС – символ на дългогодишно желание за принадлежност към европейското „естествено семейство“, родено в условията на брутален комунистически режим и дълга изолация.
Според председателя на албанския парламент Албания вече е отворила 24 преговорни глави и е лидер сред страните кандидатки, а България играе важна роля в нейния път към ЕС.
Киселова от своя страна заяви пред журналисти, че всяка страна от Западните Балкани трябва да бъде оценявана индивидуално, без да се допуска членство „по геополитически заслуги“. Тя посочи като положителен пример напредъка на Албания и Черна гора, чиито изпълнени ангажименти са довели до реални стъпки от страна на ЕС.
По отношение на Република Северна Македония (РСМ) Киселова бе категорична, че споразуменията ѝ с ЕС не могат да се представят като двустранен въпрос с България.
На въпрос от журналисти как ще коментира опасенията на Скопие, че „България има програма за заличаване на македонската идентичност и език“, Киселова посочи: „Опазил ни Господ, ако имаме такава програма или такива намерения.“
Вместо това България продължава да подкрепя европейския път на всички държави от региона, когато те изпълняват поетите си ангажименти, пише БТА€
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Радев: Нагледахме се на сглобки, хора в сянка ръководят разпределянето на обществения ресурс
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната