Новите правила за мобилна и дистанционна медицинска помощ станаха обект на остри критики от страна на личните лекари.
"Темата не е актуална само за джипитата, просто ние сме най-активните. От сайта на Министерството на здравеопазването изтеглих Наредбата за телемедицината и мотивите към нея. Наредбата е 5 страници - нищо конкретно", каза педиатърът и личен лекар д-р Мирослав Спасов в "България сутрин".
Не става ясно кои медицински специалисти ще бъдат включени.
"Ако кажат, че сме включени - ще я приветствам с две ръце, ще си изключа телефона и ще използвам само официалния канал на НЗИС", изтъкна д-р Спасов.
В много държави телефонните консултации се заплащат
"Другото голямо притеснение е, че никъде не се регламентира кой ще осигури оборудването за телемедицината. Вече има фирми, които предлагат устройства за телемедицина. По-скъпият вариант е кожен стол, отгоре има устройство, което ви мери кръвното, пулса, кръвната захар, ще ви провери холестерола. По-евтиният вариант включва ЕКГ, апарат за кръвно налягане, апарат за измерване на кръвна захар, пулс. Всеки един общопрактикуващ лекар има цялото това оборудване. Не знаех, че вече сме специалисти по телемедицина", коментира лекарят пред Bulgaria ON AIR.
Липсват медицински специалисти
"Анализ на здравното министерство казва, че ще трябват 68 медицински специалисти за HEMS. Не достигат медицински сестри, не достигат лекари. Ако като общопрактикуващ лекар бъда включен в системата за телемедицина, трябва да имам оборудването, трябва да реша кой от моите колеги няма да преглежда. Наредбата за отдалечения достъп - пак стигаме до проблема с липсата на персонал", изтъкна д-р Спасов.
Като не знаят какво да правят депутатите, да дойдат и на ни питат, посъветва той.
"Писна ни да даваме разумни предложения, които да се игнорират и да ни се дава нещо, което не е обезпечено", допълни личният лекар.
Лекарите срещат грубо отношение ежедневно
"Проблемите в системите идват от хората. От една страна гражданите. Основната причина е, че гражданите не си знаят правата и задълженията. От друга страна сме ние лекарите, доста от лекарите също не познават нормативната система", смята д-р Спасов.
Лекарят коментира и казуса с родилката в "Майчин дом" Антония Андонова, отправила обвинения срещу акушер-гинеколог д-р Ирена Шикова.
"Не чух какви шамари е яла. Ако тя обвинява неправомерно, да знае, че може да бъде съдена. Преди да отидете на лекар, поинтересувайте се какво ви предстои, особено родилките. Една упойка се поставя по медицинска индикация. По отношение на професионализма на колегите от "Майчин дом" няма какво да кажа, тази жена има право и здраво дете", категоричен е д-р Спасов.

Десет риска, които могат да преоформят световната икономика през 2026 г.*
Николас Мадуро: Невинен съм. Все още съм президент на страната си
Европейските фондови борси затвориха на положителна територия
Путин нареди ускоряване на икономиката и спад на инфлацията до началото на лятото
SOFIX докосна връх от над 1200 пункта в сесията, но отстъпи на финала
Анализатор: Големият риск пред Венецуела е вътрешната дестабилизация
Ердоган в разговор с Тръмп: Венецуела не бива да се тласка към нестабилност
Ролята на Радев в политическата криза: Катализатор, но не и лидер с мнозинство
Славчо Велков: Зад задържането на Мадуро стои сделка, а не военна операция
Румен Овчаров: Изборите ще са още от същото, но с малки корекции
Левски се чуди как да изгони бек
Драма в Африка и Египет е на 1/4 финал
Национал на България с голям трансфер във Франция
Звезда на България продължава да мачка в Русия
Вихрен стартира днес атаката си към Първа лига
Том Брейди се уреди с младо гадже + СНИМКИ
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Лесна питка за Бабинден
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Премиерът ще участва в среща на Коалицията на желаещите в Париж
И ФИФА с голямо признание за Димитър Пенев
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията