Има леко увеличаване на заболеваемостта от COVID-19, но тя е десетократно намалена в сравнение с миналата година, така че няма ситуация, която да ни притеснява. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по Нова телевизия.
Той отбеляза, че покачването през една седмица в сравнение с предишната не дава пълната картина и не е необичайно. Вирусът е променлив и носи нови варианти, които се разпространяват повече, когато няма силен колективен имунитет, посочи доцентът. Сравненията на малки интервали крият риск от неправилни заключения, каза той.
Новите варианти не предизвикват тежко заболяване, а болните рядко стигат до лекар и често изкарват вируса на крак, добави Кунев.
Относно летните вируси доцентът отбеляза, че групата е огромна. Ако клиничната картина е сравнително лека, повечето хора въобще не търсят медицинска помощ и се оправят без особено лечение, посочи той.
Кунчев подчерта, че е важно при боледуване от вирус да се възстановява водно-електролитният баланс в организма. Боледуването често е свързано с повръщане и диария, а при по-малките деца настъпва бърза дехидратация, посочи той.
Кунчев отбеляза още, че често се спекулира по темата за засилване на имунитета. При вирусно заболяване имунитетът обикновено е отслабен, но това се случва по повод на изкараното заболяване, каза той. "Имунитетът е фина система. По-скоро бих обърнал внимание на общото добро състояние", коментира доцентът. Той посочи нуждата от балансирана, белтъчна храна и че няма нужда да се добавят лечебни средства и хранителни добавки.
Кунчев коментира и климатичните промени и болестите, пренасяни от комари. Заради промените ще намираме преносители на болестите сред насекомите все по-често, посочи той. Важен е начинът, по който пръскаме срещу насекоми, да стане по-ефективен и да се започва от рано през годината, каза Кунчев.
Относно вируса чикунгуня Кунчев каза, че няма пряка опасност за страната ни. По-важни са резултатите, които чакаме от Световната здравна организация дали китайският вариант се предава по-лесно и дали е по-различен, посочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната