Енергетиката взема ключово място в стратегическия ни диалог със САЩ. Силно ангажирани сме с по-нататъшното задълбочаване на сътрудничеството със САЩ в областта на ядрената енергетика за граждански цели, за създаване на по-устойчив енергиен пазар, за засилване ролята на България като регионален енергиен център и създаването на още повече възможности за бизнеса от двете страни на Атлантическия океан, обяви министър-председателят Росен Желязков при откриването на Третата сесия на Стратегическия диалог между България и САЩ, която се състои в Министерския съвет.
На сесията присъства заместник помощник държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Кристофър Смит, който е на посещение у нас във връзка с третата сесия на Стратегическия диалог.
Поставили сме амбициозни цели в областта на енергийното сътрудничество със специален акцент върху ядрената енергетика за граждански цели. България постигна значителен напредък в диверсификацията на своя енергиен сектор, като намали зависимостите си от руските енергийни ресурси, отбеляза още Желязков, цитиран от БТА.
Премиерът подчерта още, че България и САЩ са "близки приятели, доверени партньори и съюзници", които споделят общ ангажимент към регионалния и глобалния мир и сигурност, устойчивия икономически растеж и развитието на двустранните отношения. Той посочи, че страната ни поставя специален фокус върху разширяването на сътрудничеството във всички области и надграждането на стратегическото партньорство.
Желязков определи сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната като фундамент на стратегическото партньорство, оценявайки високо подкрепата на САЩ за модернизацията на българските въоръжени сили. Той припомни придобиването на изтребителите F-16 Block 70, закупуването на бойни машини Stryker и участието в Многонационалната бойна група на НАТО в България.
В изказването си премиерът открои и значението на иновациите и новите технологии за икономическия растеж, посочвайки, че третата сесия на Стратегическия диалог ще обсъди възможности за проекти в областта на високопроизводителната информационна инфраструктура и технологичните центрове.
Желязков заяви, че България остава решена да поддържа сигурността на границите си и да продължи сътрудничеството със САЩ по програмата за безвизово пътуване чрез обмен на информация и мерки за сигурност.
"Вярвам, че ще постигнем напредък във всички ключови области и ще отворим нова, още по-амбициозна глава в нашето стратегическо партньорство", каза в заключение премиерът на България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ударите по Уст-Луга вече дразнят руснаците и те очакват отговор от властите
Войната с Иран връща на дневен ред въпроса с електромобилите
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Петте зодии, които са родени с кулинарен талант
Расте интересът към къщи и двустайни апартаменти край големите градове
Тестове на тол системата, възможни са проблеми с винетките
Рецепта от тефтера на баба: Понички с извара за закуска
Победа над Турция ще прати Косово на историческо първо Световно първенство
Уембаняма с ново шоу, направи третият най-бърз дабъл-дабъл в историята
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
ОФИЦИАЛНО: Бивол се завръща!
Фабрицио Романо обяви голяма новина за Манчестър Сити
Ясно е бъдещето на Хари Магуайър
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Времето във Варна на 31 март 2026
Честваме паметта на св. Ипатий и на преподобния Аполоний
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята