IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Мирчев ще сезира прокуратурата заради поредното спиране на АЕЦ "Козлодуй"

За трети път има авария след пускането на блока на 1 декември 2025 г.

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

На 14 февруари отново се е скъсало едно от предпазните мембранни устройства на сепаратор-паропрегревателя на 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". За трети път след пускането на блока на 1 декември 2025 г., след проведения ремонт. Това заяви депутатът от "Да, България" Ивайло Мирчев. 

"Не бяха дадени никакви обяснения за причините за тези инциденти и мерките за предотвратяване на бъдещи такива нито от ръководствата на АЕЦ и на БЕХ, нито от министъра на енергетиката. Причината обаче е ясна – използване на „побългарени“ компоненти, изработени от неоригинален материал, без съгласуване с производителя, в грубо нарушение на нормативните документи. Престъпен авантюризъм! Само финансовите загуби от 1 декември 2025 г. досега поради спирания и работа на намалена мощност вероятно са над 55 млн. евро, да не говорим за ненужните термични цикли на основното оборудване, с което се скъсява живота му", казва още Мирчев, цитиран от пресслужбата на "Да, България”.

"Предстои блокът отново да бъде спрян в разгара на зимата за подмяна на мембранните устройства с изработени от нов материал, отново без съгласуване с никого. Престъпните експерименти продължават. Те вероятно ще станат достояние на целия свят, тъй като сега в централата се провежда международна проверка от експерти на ВАНО", добавя още той.

"Ние ще предприемем действия в следващите дни, включително сезиране на прокуратурата. Ще подготвим и предложения към служебния министър на енергетиката", заявява Мирчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата