Според доклад на ЕК България е на второ място в ЕС по жертви на пътя за 2024 г. При средно 45 загинали на 1 млн. души население в ЕС през същата година, у нас този показател достига 74. В сравнение с 2019 г., когато у нас са отчетени около 90 жертви на 1 млн. души, се наблюдава подобрение, но въпреки това числата са стряскащи.
Според председателя на Института за пътна безопасност Богдан Милчев това е един очакван резултат за цялото общество. "Не е новина, че ние сме на дъното по сигурност на нашите пътища в ЕС", подчерта той.
"Ние отказваме да променяме системите си за управление и насочваме цялата си енергия към това да се мразим. Всеки, който не е загубил близък на пътя, той е виновен. Всеки, който е добре информиран, е експерт, титулува се като експерт без да има никакъв опит и без да носи отговорност за предложенията, които дава в национални медии. Всичко това е възможно, защото слаби гузни политици създават глашатаи, които използват възможността на т.нар. споделена отговорност, т.е. безотговорност на институциите в сферата на пътната безопасност", обясни Богдан Милчев в интервю за предаването "Преди всички" по БНР.
Сериозно предизвикателство е това да се промени, посочи той. Неговото очакване е кабинетът на Андрей Гюров да управлява доста дълго. И изрази надежда, че когато едно служебно правителство няма какво да губи, то може да реши да се нагърби със сериозни промени в административния апарат на управлението на пътищата:
"Служебното правителство не е обременено чисто политически, никой няма да гласува за него и то може да извърши тези тежки реформи. Каквато и промяна да се направи, ще има много голяма съпротива - съпротива от държавната администрация, съпротива и от глашатаите на пътната безопасност, които политиците са си създали през годините. Тази съпротива може да бъде преодоляна само с твърдост и компетентност. Затова само служебно правителство може да даде посоката и пътя".
Според Милчев имаме системен проблем и той е свързан с това, че няма ясна дефиниция за това кой носи общата отговорност за пътната безопасност в България. По думите му в момента тя е разделена между няколко институции, като така се създават корупционни практики и хаос в цялата транспортна система. Той е категоричен, че ясно трябва да се дефинира кой носи тази отговорност.
Председателят на Института за пътна безопасност допълни, че трябва допуснем извънсистемния контрол, т.е. ясно и прозрачно управление в МВР, АПИ и Министерството на транспорта:
"Ние да имаме данните в реално време за дейността на тези институции, за да може обществото и експертите да могат да идентифицират дефицитите или корупционните действия и да бъдат осветлявани. Корупцията в България се плаши единствено и само от светлина и шум. Тя не се разследва на този етап".
По думите му кабинетът "Желязков" е имитирал загриженост. Те имаха ясното съзнание, че мерките, които предлагат, няма да сработят, уточни той и нарече това "демагогия и печелене на политическо време".
"Целият ЕС отдавна са минали на друго разбиране за пътната безопасност. Докато не променим разбирането си, няма как да се получи", смята Богдан Милчев.
От ИПБ са подготвили пътна карта за развитието на безопасността в България в 2-годишен период.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Как дестинациите се адаптират към кризи и климатични промени?
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
След Джейлън Браун Филаделфия се цели и в Краля
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Гриша Ганчев: За Левски или добро, или нищо. Литекс ще се върне в елита
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
13 маникюра в екзотични цветове за лято 2026 (Снимки)
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Какво означава, ако често виждате 11:11?
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл