След засиления медиен интерес около случаи на хантавирус и задържания кораб със заразени хора темата коментира пред БНТ доц. д-р Мария Пишмишева, началник на Инфекциозното отделение в МБАЛ – Пазарджик.
"Хантавирусите, познатите ни до момента, причиняват две заболявания при човека. В Европа и Азия това е хеморагична треска с бъбречен синдром, а в Северна и Южна Америка – хантабелодробен синдром, при който се засяга белият дроб и се развиват шокови състояния", обясни тя.
По думите ѝ Пазарджишка област е сред ендемичните райони у нас, защото в региона циркулират гризачи, които са естествен резервоар на вируса.
"За 20-годишен период в страната са регистрирани 115 случая, като 27 от тях са лекувани в Инфекциозното отделение на МБАЛ – Пазарджик. В нашия регион има природни огнища, в които циркулират различни мишевидни гризачи и затова заболяването се среща по-често", каза специалистът.
Доц. Пишмишева подчерта, че към момента няма специфично лекарство срещу хантавирусите. "Заболяването няма етиологично лечение, т.е. нямаме препарат срещу самия вирус. Поддържат се функциите на засегнатите органи и системи, което се нарича патогенетично лечение".
Тя обясни, че при тежки случаи може да се стигне до бъбречна недостатъчност и нужда от хемодиализа, но в повечето случаи пациентите оздравяват напълно. "Оздравяването е дефинитивно. Много рядко могат да останат остатъчни прояви за няколко месеца, но нашите пациенти са живи и здрави".
Според специалиста една от най-важните особености е, че европейските щамове не се разпространяват между хората. "Хантавирусите не се пренасят от човек на човек. Единственият вирус, за който е доказано такова предаване при тесен и продължителен контакт, е андивирусът, който се среща в Южна Америка и не циркулира в Европа."
Тя посочи, че именно този щам е бил свързан със случая с кораба, който привлече вниманието на медиите. По думите на доц. Пишмишева най-рискови са хората, които често пребивават в природата.
"По-застрашени са горски работници, дървосекачи, хора, които събират билки и горски плодове. Боледуват най-често хора в активна възраст", каза доц. Пишмишева.
Сред основните мерки за превенция тя посочи добрата хигиена, правилното съхранение на храните и контрола върху популацията на гризачите.
Доц. Пишмишева беше категорична, че няма основание за паника. “Хантавирусите не са неизвестни за науката. В България първото описание е още през 60-те години. Клиничната картина е добре позната, вирусите са добре описани и могат да бъдат диагностицирани и у нас. Глобален риск няма. Това не е нов коронавирус и не е нещо непознато за медицината", каза доц. Пишмишева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Blackstone ще отпуска заеми за строителството на 50 хил. жилища в САЩ на година
Цената на петрола се стабилизира на фона на разговорите между Тръмп и Си*
Експерт: Българите държат в банките повече спестявания от пенсионните фондове
Тръмп: Отношенията между САЩ и Китай се развиват по-добре от всякога
Малкият бизнес в България открива „ускорител“ за своите идеи
Образованието, науката и България: защо изоставаме там, където Европа инвестира най-много
ИПБ: Мистериозно в МРРБ изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Късмет и отлични финанси за 6 зодии от китайския хороскоп на 15 май 2026 г.
Умните AI очила на Meta правят фурор, но и създават скандали с поверителността
Рома купува голова машина за 25 млн. евро
ЦСКА с решителен ход за новата „Армия“
Сдружението за Наско Сираков: Знамето отново е на своето място, на него е изписано името на Злото
Тежък удар за Меси! МЛС прецака Лео
Кметът на Стара Загора към феновете: Дайте предложение кой да поеме Берое
Това е нивото на ЦСКА!
Дават 77% шанс за победа на DARA на Евровизия
6 рецепти за италиански кексове, които са mamma mia
3 зодии с най-голям късмет на новолунието на 16 май
Нумерологична прогноза за 14 май
„Седем истории за любов, грях и смърт“ от Валентин Георгиев
Солен кекс с шунка и майонеза
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Предлагат иновативен метод за търсене на извънземен живот
Северният бял носорог е на ръба на изчезването
НАСА ще се придържа към 6-месечни мисии на МКС
Стотици гробници, по-стари от египетските пирамиди, са открити в Сахара
SpaceX определи дата за първия полет на третата версия на Starship
Руснаци от МКС излизат в открития космос на 27 май: Каква е научната им цел