Кметът на София Васил Терзиев да издаде заповед за промяна на Подробния устройствен план (ПУП), за да спре строежа на 22-етажната сграда в ж.к. “Младост“, заяви на брифинг председателят на групата на “Спаси София“ Борис Бонев в Столичния общински съвет.
Днес СОС трябва да обсъди върнатото решение от кмета Терзиев за скандалния строеж в “Младост“ на бул. “Александър Малинов“.
СОС не трябва да е брокер на имоти
“Строеж, който ние нарекохме “22 етажа корупция“ и срещу който хиляди граждани категорично се обявиха против”, подчерта Бонев и добави, че Столичната община, кметът на София и СОС не трябва да бъдат брокери на имоти.
Лидерът на СС е на мнение, че икономическата и финансовата изгода за общината не може да бъде аргумент, защото качеството на живот не се измерва с пари, а със зелени площи, детски градини, болници, училища, паркинги, инфраструктура и тротоари. “Точно поради тази причина за рекордно кратко време бяха събрани 2000 подписа от граждани, които казват “не“ на строежа”, добави Бонев.
Общинският съветник подчерта, че вчера се проведе и втори пореден протест срещу издигането на 75-метровата сграда.
“Младост“ не може повече да бъде строителна площадка и арена на икономически интереси“, каза Бонев. Според него изход от ситуацията има и той е кметът Терзиев да издаде заповед за промяна на ПУП на терена, с което да се промени предназначението му в зелена площ.
Бонев даде за пример заповедта на кмета Терзиев, издадена за служебно изменение на Подробния устройствен план за 215-метровия небостъргач до търговския център на бул. “Черни връх“ и бул. „Тодор Каблешков“. При 100% частен терен кметът е издал заповед за промяна на ПУП.
При 92% общински терен кметът мълча две седмици, а когато журналистите го попитаха какво е мнението му, той каза, че икономическият интерес на общината е добре защитен. “Не, кмете, твоята работа отдавна не е да си бизнесмен, който сключва сделки, а да защитаваш обществения интерес“, обърна се Бонев към Терзиев.
Общинският съветник призова столичният кмет да издаде същата заповед и там да бъде предвидено създаването на зелена площ.
БТА припомня, че на 30 април СОС одобри учредяване на правото на строеж на 22-етажна сграда с близо 60 000 кв. м разгърната застроена площ на общински терен в район “Младост" срещу обезщетение в равностойни обекти. Бъдещият строеж предизвика два протеста на жители на “Младост" и на столицата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Управителят на БНБ: Приоритетите са ясни и до голяма степен независими от политическия цикъл
Германия и Испания не искат да забранят достъпа на Huawei до мобилните мрежи
Горещите вълни могат да струват скъпо на европейската икономика
КНСБ предлага субсидия за храни за хора под прага на бедност и таван на надценките
SOFIX отстъпи с 0,11% до 1244 пункта
Рашков: Както изниква нелегален град край Варна, така политици скриват доклад на ДАНС
Николета Тодорова, ПБ: Строителството във Варна е извършено с протекция на национално ниво
Централна емисия
Човек загина в пожар в хотел в Слънчев бряг, евакуираха над 120 души
Централна емисия
Оставката на Сарафов: Промяна на модела или поредното прегрупиране?
Черпят с шницел Кейн за всеки гол
ЦСКА може да продаде Годой за 3 млн. евро
Легендата Гулит размаза от критики Милан
Смях: Ботев Пловдив ще плаща само 2000 евро за наем на "Колежа"
Драма в баража: Септември обърна Янтра и отново ще играе в Първа лига
Иван Турицов обяви голяма новина свързана с ЦСКА
5 забрани за Черешова задушница
Ендокринолог: Стомахът реагира при проблем с щитовидната жлеза
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
Изберете пеперуда и вижте какъв късмет ви очаква през юни
Топ 3 на най-горещите двойки от турски сериали
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
ООН: Глобалните температури се очаква да достигнат рекордни нива до 2030 г.
С 6,7% намалява броят на пътувалите българи през първото тримесечие на 2026 г.
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Евростат: България е втора в ЕС по дял на младежи, които нито работят, нито учат
"Уолстрийт джърнъл": Манифестът на папа Лъв за изкуствения интелект
Довечера се задават дъжд и гръмотевици
Virgin Galactic връща VSS Unity в небето за подготовка на пилоти
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред