Държавата е предвидила достатъчно средства, които да даде на земеделските производители. Това заяви министърът на земеделието Пламен Абровски по NOVA.
"Това се национални и европейски средства. Чувствителните сектори (плодове, зеленчуци и животновъдство) ще получат близо 45 млн. евро извънредна помощ. Друга мярка предвижда 85 млн. евро да бъдат похарчени за производители, които са преживели 30% загуба на доходи в следствие на неблагоприятни събития през тази и миналата година. Изплащането ще бъде в началото на януари следващата година", добави министърът.
Той обясни, че изплащането на помощта ще бъде последователна, за да може да бъдат подпомогнати в най-тежките им моменти.
„Ще им дадем средства през зимата, когато не работят, и през пролетта, за да могат да закупят нужните торове и семена. Освен това ще дадем 35 млн. за кризите. Амбицията ни е да дадем 30% авансово обвързана подкрепа. Освен това има 170 млн. евро т.нар. „иранска помощ” – от нея 100 милиона ще отидат за компенсиране на горива и 70 – за торове. Имаме 300 млн. евро, които са по директните плащания. Отделно имаме и стандартни плащания. Първо трябва да направим земеделския производител конкурентен, за да може да направи и продукцията си такава”, заяви Абровски.
Той коментира и протеста на производителите в Сливен, които се събраха в понеделник сутрин заради невъзможността да реализират своята продукция и ниските изкупни цени. „Там има един преработвател и това представлява монопол. Производителите на компоти са вързани за този преработвател. Всеки производител работи за себе си”, каза той.
„С отварянето на границите след 1989 г. се случват процеси, които никой не е контролирал. От една страна започваме сериозни инвестиции в мощности и производство, а друга – не контролираме преработката и тя изостава”, обясни министърът.
Абровски каза, че парламентарната група на „Прогресивна България” ще приеме закон, с който кооперативите ще станат реалност и ще работят. „Утре имаме среща с браншовата камара „Плодове и зеленчуци”. Те са едни от първите, които имат визия как да се създаде кооператив, чрез който да могат да се окрупняват и да се грижат за своите членове. Не всеки може да се справи сам на пазара. От години никой не се е занимавал с това нещо. Започва новият сезон на парламента и ще започнат дискусии по Закона за кооперативите. Когато години назад нищо не е свършено, трябва да се направи една добра подготовка, за да може догодина, когато започне сезонът, да имаме кооперативи. Нашата визия е до края на годината да имаме работещ Закон за кооперативите”, заяви той.
По думите му миналата седмица излязла статистика, че цените за потребителите са тръгнали надолу. „В момента всички плодове и зеленчуци излизат от пазара и е нормално цената да пада надолу. Когато има повече продукти, цената пада повече и повече. Това е добре за производителите, но не и за земеделците”, каза още той.
По повод инициативата на правителството „Кошница с грижа” министър Абровски изтъкна, че цените са се понижили. „Това е доброволна инициатива. Първоначално имахме 8 вериги, а в момента те са 14. Резултатът ще се види в идните месеци. Хората почиват в момента, но от следващата седмица, когато започнат да се подготвят за началото на учебната година, ще си проличи колко е актуална”, заяви той.
Пламен Абровски каза още, че днес му предстои среща с директора на НАП, а скоро предстои и такава с директора на Агенция „Митници” по повод вноса на домати от трети страни, които са първо качество на цена 30 евроцента за килограм. „С моя екип установихме, че никой не прави проверка. Темата на разговора ще бъде дали могат да се правят такива още при покупко-продажбата. Секторът на плодовете и зеленчуците е много сив навсякъде”, заяви той.
Земеделският министър обясни, че държавата прави проверка на всеки един камион, който влиза в страната и внася определени стоки. „Наскоро бяха заловени 11 тона пипер, които бяха със завишени нива на пестициди. Българската агенция по безопасност на храните не е работила така от години”, заяви той.
Абровски заяви, че разпространяването на фалшиво краве масло, е престъпление. „Ти тровиш хората. Когато това е направено съзнателно, е престъпление”, категоричен беше той.
В заключение министърът коментира критиките на опозицията към управлението на кабинета "Радев". „Живеем в демокрация и всеки има право на мнение. Ние носим огромна отговорност пред българските граждани. Те ни дадоха възможността да им помогнем”, смята той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проучва се изграждането на дига около АЕЦ „Козлодуй“
И Нова Зеландия иска да забрани социалните мрежи за деца под 16 години
Продажбите на „Стара планина холд“ растат с малко под 8% за януари-юли 2026 г.
Greenpeace: Екстремните жеги са стрували на Германия 36 млрд. евро
Топката, с която Марадона вкара гол с "Божията ръка", бе продадена за 3,35 млн. долара
Азиатските индекси изпратиха сесията на червено
Невяна Владинова след удара с бетон върху колата: Били са младежи на по 13-15 години
Съдът в Пловдив гледа мерките на обвинените за неонацистката организация "Кръв и чест"
5 коли изгоряха при пожар в Пловдив, полицията разследва умишлен палеж
Разгорещени продавачи изпратиха диня по главата на клиент в Кюстендилско
Дни на православното кино в Созопол
Луис Енрике критикува ПСЖ
Ерлинг Холанд прекъсна впечатляваща серия с Манчестър Сити
УЕФА прати топ съдия за АЕК – Левски в Шампионската лига
Григор Димитров с минимален прогрес в световната ранглиста
Везенков и компания откриват турнира за Суперкупата на Евролигата
ВИДЕО: Левски – Спартак Варна
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Женски хороскоп за септември 2026
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 август
Любовен хороскоп за 24 – 30 август 2026
„Кестените на човешката душа“ от Драгостина Крумова
Как да спестите пари от почистващи препарати, без да правите компромис с чистотата
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
Противовъзпалителна диета – какво представлява и как да се храним, за да намалим възпалението?
FDA одобри първия автономен робот за вземане на кръв
Защо бебето се поти по време на сън?
Фармацевтични асоциации се обявиха против закриването на съвета по цени на лекарства
Млада жена пострада при катастрофа между мотор и кола във Варна
РЗИ-Варна с последни данни за качеството на водата на морската вода
Варненец видя как крадец се опитва да подкара колата му посред нощ
Във Варна започват консултациите за състава на РИК в предстоящите президентски избори
Жена на плажа във Варна: Днес този младеж, спасителят с червените бански, спаси най-малко 10 човека от удавяне
Жена е в болница след челен удар с влекач, чийто шофьор изгубил контрол над него край Варна