Точно 40 дни преди изборите за президент на 23 октомври пъзелът около главните участници в надпреварата вече се разплете. Основните опоненти за поста на държавния глава са известни, а отскоро – дори и техните вицета.
Преди официално да е стартирала предизборната кампания, социолозите логично сочат за фаворит кандидата на ГЕРБ Росен Плевнелиев. Управляващите някак си очаквано заложиха на министъра си с най-висок рейтинг, който бе острието на основната политика на кабинета - „градим, строим и режем ленти“.
Да, всичко това е логично, но поставя след себе си и 2 важни въпроса. Първият е свързан с това, защо премиерът и лидер на партията Бойко Борисов е готов отново да оголи кабинета си, номинирайки за кандидат-президентска двойка двама свои министри. Всъщност използването на кабинета като совалка вече е изпитан ход. Точно по този начин преди 2 години Йорданка Фандъкова стана кмет на София, след като заемаше за кратко поста министър на образованието. Не толкова успешна бе развръзката при втория опит – този на тогавашната външна министърка Румяна Желева, която се провали в опита си да стане еврокомисар.
Така или иначе обаче тези ходове тогава не предизвикаха дестабилизация в кабинета. Всъщност в онзи момент правителството постепенно започваше да се сработва, а и доверието към него в началото бе огромно. Сега обаче рискът изглежда по-голям. Борисов извади от министерския си отбор своя плеймейкър (спортен термин, ама и премиерът играе футбол?!), а освен него при спечелване на изборите аут от правителството ще бъде и правосъдният министър. А там, както знаем, ЕК ни маха редовно и заканително с пръст.
Така изборът на заместници на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова не на шега се превръща в ключов за кабинета. Разбира се, спокойствие на този етап дава и наглед стабилното мнозинство в парламента (като броим и подкрепата на Атака), но само бъдещето ще покаже дали рискът не е прекалено голям.
И ако приемем, че така или иначе правителството ще се оправи и без Плевнелиев, интересен остава въпросът защо Бойко Борисов обрече своя кандидат още преди да е ясно името му.
Защо обречен ли? Още през юни лидерът на партията призна, че ще се кандидатира за президент, но на следващите президентски избори. След това няколко пъти го повтори. Това на практика означава, че добър или лош президент, Росен Плевнелиев ще трябва да се откаже от идеята за втори мандат, ако иска да е лоялен към ГЕРБ и Бойко Борисов.
Така бившият вече строителен министър е на път да изиграе ролята на коз, който да сложи ръка върху президентския пост, докато накрая за последно 10 дойде време на валето пика.

Русия трупа дългове заради все по-големите разходи за войната в Украйна
Валута vs пари: Разликата, която повечето хора не разбират
Александър Вучич отново заяви, че ще подаде оставка "скоро" и ще помага на партията си
САЩ и Иран си разменят удари и упреци за нарушаване на примирието
Температурни рекорди в Европа бяха подобрени и горещата вълна се движи на изток
Акция на седмицата: "Българска фондова борса" АД (БФБ)
Близки и ръководството на "Славия" изпратиха загиналия на "Тракия" Мишо и баща му
Борисов: България беше отличник в Европа, а днес е в наказателна процедура
От "Златната игла" до Кан: Пътят на Ивет Бианки в света на висшата мода
58-годишна жена загина при пожар в къща във Варна
Славия се прости с малкия Мишо от ДЮШ на „белите“ и баща му
Фантастичен! Никола Цолов отнесе конкуренцията в Австрия
Лудост! Вижте колко струва най-евтиния билет за мача Португалия – Хърватия
Ето кога ще теглят жребия за Втора лига
Ас на Белгия се изкефи на стадиона във Ванкувър
След огромна трагедия: Звезда реши за Нидерландия и Мондиал 2026
Видовден е, нищо не остава скрито днес
Седмична таро прогноза за 29 юни – 5 юли
10 задължителни неща, за да сте перфектни на плажа
Нумерологична прогноза за 28 юни
Супер съставки за хидратирана кожа през лятото
Таро карта за 28 юни, неделя
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море