Над 20 филма, 10 национални премиери и една световна ще предложи второто издание на CineLibri - единственият в света кино-литературен фестивал, който последява пътя на думите от белия лист до големия екран.
Тази година форумът ще се проведе между 5 и 16 октомври в София, Пловдив, Варна, Сливен, Видин, Търговище, Ловеч и Враца и отново ще заложи на симбиозата между двете най-популярни изкуства в света – литературата и киното.
CineLibri предлага достъп до шедьоври на класическата, модерната и съвременната литература и техните образцови екранизации. Фестивалното изживяване обаче е много по-богато, защото зрителите на живо се срещат със световноизвестни писатели, режисьори, актьори и сценаристи и се потапят в стилистиката и атмосферата на седмото изкуство на множество интерактивни акции и специални събития.
Директорът и главен селекционер на фестивала Жаклин Вагенщайн обещава първокласна селекция от модерни класики и нови филми, които пристигат у нас след триумф на най-големите кинофестивали.
Специалните гости тази година са забележителни личности, постигнали световен успех благодарение на своето новаторско мислене, смелостта да отстояват позиции и изкуството на творческата провокация. Публиката ще има изключителната привилегия и шанс в продължение на няколко вечери да се срещне с носител на "Оскар" за кинорежисура, с един "скандален" французин (новелист с непомръкваща слава на секссимвол) и с нашумял в цял свят холандски писател, чиито произведения неизменно печелят вниманието и на критиката, и на широката публика.
Тази година фестивалът ще има и силна паралелна програма, включваща дискусии, работилници и срещи както за зрители, така и за професионалисти. Откриването ще се състои в Зала 1 на НДК.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Активисти инвеститори тласкат японска компания към продажби на Моне и Реноар
Украйна очаква масираните въздушни удари да са ежеседмични, основно с балистични ракети
Европа е напът да се откаже от съпротивата си срещу проучвания за петрол и газ
Wall Street приключи със спадове първата сесия за декември
Кадър на деня за 1 декември
Проучване: Двама от трима германци са стресирани от мисълта за война
"Левски Фемили" дари пари за лечението на Любо Пенев
Властите в Гърция ще тестват шофьорите за наркотици с нови устройства
Ситуацията в София се успокои – следите от напрежението са разчистени
Калин Стоянов: ПП-ДБ с хора около Радев внедриха групи от провокатори и подпалиха София
На днешния празник не оставяйте нищо на масата и не се оплаквайте
Всички погледи са към Попето
Борусия Дортмунд - Байер Леверкузен
Уникално: Левски има цели 12 снайперисти!
ЦСКА пожела национален вратар
Акция "Титла": Левски отказа продажба на основен играч!
AS излезе с обширен материал за Любо Пенев + СНИМКА
Biocell: Красива отвътре и отвън
7 предмета в дома, които блокират потока на изобилието
7 малки ритуала, които променят сивото ежедневие
Енергийна салата с риба тон и киноа
Нумерологична прогноза за 2 декември
Дневен хороскоп за 2 декември, вторник
Честваме паметта на свети пророк Авакум и на преподобния Порфирий Кавсокаливийски
Равносметката след 1 декември: Сблъсъци с полиция, палежи, задържани, пострадали и част от София е без ток
Радев: Насилието трябва да спре. Българите казаха "не" на тази власт
Напрежението ескалира пред централата на ДПС-Ново начало в София (СНИМКИ)
Оксфорд: Rage bait е дума на годината
Няма арестувани по време на протеста в столицата
Китайски спътници се разкачиха след експеримент, продължил няколко месеца
Европа губи водни запаси: Къде е най-критично това?
Изгубен шедьовър на Рубенс, открит след 4 века, е продаден на търг за 2,3 млн. евро
Астероидът Бену: Възможно ли е животът да е дошъл на Земята от Космоса
Какво ни разкриват седем десетилетия търсене на извънземен живот
На Луната: Космонавт посочи къде хората трябва да строят своите селища