Поклонението пред Иванка Гръбчева (1946 - 2013) е днес от 12.30 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
Министърът на културата д-р Петър Стоянович ще се поклони пред паметта на голямата българска кинорежисьорка Иванка Гръбчева, съобщи пресцентърът на министерството. Всепризнатият майстор на филмите за деца, обичани от цели поколения българи, ни напусна внезапно на 26 май.
Иванка Гръбчева е родена на 28 юли 1946 г. в София. Завършва през 1967 г. Висшия институт за филмово изкуство в Бабелсберг, Германия, със специалност "Кино и телевизионна режисура". Работила е като режисьор в Българската национална телевизия. От 1969 до 1990 г. е режисьор-постановчик в Студия за игрални филми"Бояна", припомня БТА. Продуцент и художествен ръководител на творчески колектив "Алфа", преподавател по кинорежисура и монтаж на филми в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Преподавател по режисура и във Факултета по изкуства на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий".
Режисьор е на много игрални филми и телевизионни сериали - "Деца играят вън" (1973), "Изпити по никое време" (1974), "При никого" (1975), "Хирурзи" (1977), "Войната на таралежите" (1979), "Златната река" (1983), "13-ата годеница на принца" (1987), "Ева от третия етаж" (1987), "Една калория нежност" (2003) и други.
Нейни филми печелят множество награди - международни и национални. През 1974 г. печели наградата на ЮНЕСКО за филма "Изпити по никое време" на Международния кинофестивал за детски филм в Хихон, Испания. Филмът "При никого" е награден с отличието "Златен Делфан" на фестивала в Техеран, Иран, и със Сребърната награда на Московския фестивал през 1975 г. "Изпити по никое време" получава цели пет престижни награди, сред които "Златен пелайо" за режисура, "Хирурзи" печели Сребърен медал за режисура на 7-ия Международен кинофестивал на червенокръстките филми през 1977 г. във Варна.
"С нейната твърде подранила кончина българската култура губи едно от най-големите си имена. Творчеството на Иванка Гръбчева успя не само да спечели любовта на най-чувствителната част от аудиторията - детската, но и да направи филмите за деца интересни и предпочитани и от възрастните", написа председателятна парламента Михаил Миков в съболезнователния адрес до семейството и близките на кинорежисьорката. Миков отбелязва, че неслучайно много от филмите й са удостоени с престижни награди от авторитетни международни фестивали.
"Това показва, че Иванка Гръбчева не просто не се боеше от "изпитите по никое време", на които я подлагаше детската публика, но и успяваше да ги вземе с възможно най-високата оценка. Същевременно нейният талант създаде стойностни творби и за възрастните, на които тя подари не "една калория нежност", а много повече. До сетния си ден Иванка Гръбчева остана бунтар и по душа, и по действия. Нейният стоицизъм заслужава не по-малко уважение, отколкото блестящият й талант", отбелязва председателят на парламента Михаил Миков в съболезнователния адрес.
"До последен дъх тя бе и остана изключително достойна личност в изкуството и живота, която всеотдайно посвети талант, вдъхновение, съвест и енергия в съзиданието на националната ни духовна култура", се посочва в некролога от Съюза на българскитефилмови дейци.
"Творец с гражданска позиция, артист с отворени сетива към съвременността, Иванка Гръбчева създаде вълнуващи и паметни детски филми, заредени със светлината на доброто, благородството, усмивката и обичта.
С присъщото си чувство за достоверност и художествена проницателност се взираше в днешния ден с филмите "Хирурзи", "Златната река", "Най-тежкият грях", "Ева на третия етаж", "Еднакалория нежност", заразяваше с бодрост и хумор в "13-ата годеница на принца", "Карнавалът", засне и телевизионните сериали "В името на народа" и "Жребият", изпълнени с мъдрост и истини за трудния ни и сложен исторически път и за превратностите в човешките съдби", припомнят колегите на режисьорката.

Ребека Бабин: Китай е ключът на петролния пазар през следващите месеци
Активите на инвестиционните фондове у нас растат над 8,5 млрд. евро в края на юни
„Адванс Терафонд“ е продало още 562 дка земеделски земи през юли
Binance е предала сведения за трансакции на свой клиент на руските служби
Британската Virgin се приближава още към пускането на свои влакове под Ламанша
По-малко нови фирми и повече фалити се отчитат в ЕС през второто тримесечие
Километрично задръстване на АМ "Струма" край Кресна
Шефът на завода за отпадъци в София: Работим по план за модернизация
Тревожни резултати от акция на МВР: Хванаха десетки пияни и дрогирани шофьори
Верижна катастрофа на АМ "Тракия" затруднява движението на входа на Бургас
БАБХ: Иззети са 3500 дози недекларирани ваксини за животни на ГКПП "Лесово"
20-годишен играч на Каляри в кома
Барса е минало, Феран Торес не спира да хвали ПСЖ
Лудост: Ал-Хилал вади 100 млн. паунда за звезда на Челси
Това го може само Левски: Над 38 500 "сини" фена ще са на стадиона срещу АЕК
Левски направи най-скъпата селекция в историята си – над 3,5 млн. евро за нови
ЦСКА плаща и плаче: Лапеня е само един от 15-те „източвачи“
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
10 рецепти за домашна лютеница и кьопоолу
11 красиви цветя за късмет и благополучие
„Варко“ от Емил Андреев
Лятна изненада – Къмпинг „Градина“ подарява още една нощувка през септември
4 витамина при торбички и тъмни кръгове под очите
Топ 5 летни процедури с минимално възстановяване
Jideytro (зидезамтиниб) на GSK получи одобрение от FDA за ROS1-позитивен рак на белия дроб
Нов учебник на ВМА съчетава военната и цивилната травма-хирургия
7 проверки на колата, преди да тръгнеш към морето
Детска книга събира средства за лечението на хора с кисти на Тарлов
Какво представлява атеросклерозата и защо храненето е толкова важно?
Шишков за Баба Алино: Отиващата си предишна власт във Варна е създала нов модел на незаконно строителство
Корпорация "КУБ": Действаме изцяло в рамките на закона!
Зам.-кметът на Варна: Приемните родители трябва да имат право да избират между граждански и трудов договор
Председателят на ВХРА за "Евровизия": Дара ще напълни хотелите и във Варна
Валидират пощенска марка по повод 100 годишнината на ММФ "Варненско лято"
Фар Шабла отваря врати за посетители по повод 170-годишния си юбилей